reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Sport

Sport dla każdego: nordic walking

(2015-03-06)

Nordic Walking to sport idealny dla osób w wieku 50+. Angażuje niemal wszystkie mięśnie ciała i stanowi solidny wysiłek fizyczny, ale przy tym jest bezpieczny i nie męczy tak, jak np. bieganie.

 

Nordic Walking (czyli „chodzenie z kijkami”) to odmiana szybkich spacerów. Wyróżnia je użycie dwóch kijków, podobnych do tych narciarskich. Trzymamy po jednym w każdej dłoni, dzięki czemu trenujemy nie tylko nogi ale też mięśnie rąk. Dodatkowy atut to fakt, że dzięki kijkom zakończonym ostrymi szpikulcami, które wbijają się w ziemię, nie sposób o utratę równowagi. To więc bezpieczniejsza forma spacerów dla osób, które mają problemy ze sprawnym poruszaniem się.

 

Na każdą porę roku

Nordic Walking można uprawiać zarówno zimą, jak i wiosną, jesienią czy latem. Zimą kijki wbijają się w śnieg i zapobiegają poślizgnięciu się, latem są alternatywą dla „kija wędrownego”; pozwalają nabrać równowagi i wygodnie się oprzeć. Sport początkowo był letnim treningiem narciarzy, którzy w sezonie wolnym od śniegu już w latach '80 trenowali „na sucho”, spacerując z samymi kijami. To pozwalało im utrzymać dobrą formę przez cały rok. Wkrótce okazało się, że amatorów tej dyscypliny jest więcej. Każdy, kto w szafie miał kijki narciarskie i wygodne buty, mógł zacząć uprawiać ten przyjemny sport. Dotyczy to również osób, które mają problemy z kręgosłupem czy kolanami. Zwykłe spacery mogą je nadwyrężać, podczas gdy nordic walking pozwala przenieść część ciężaru ciała na kije, przez co kręgosłup i kolana doznają ulgi.

 

Dobroczynnie na serce

Nordic Walking to też świetny sposób na utratę zbędnej wagi. O ile zwykły spacer pozwala spalić ok. 250 kcal na godzinę a jogging – 450 kcal, nordic walking to spalanie aż 400 kalorii na godzinę i to bez nadmiernego wysiłku, z jakim wielu z nas kojarzą się biegi. Poza kaloriami to sport idealny dla osób, które mają problemy z cholesterolem, sercem, układem nerwowym czy trawiennym. Udowodniono, że wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu pomaga uporać się z nerwicami czy problemami z bezsennością. Do tego reguluje pracę układu trawiennego – to dlatego lekarze polecają choćby 20-30 minutowy spacer na ok. godzinę po obfitym obiedzie. Spacer z kijami to też idealne ćwiczenie cardio, czyli takie, które poprawia pracę serca i zwiększa przepływ krwi przez żyły i organy wewnętrzne. Dzięki temu zwiększa się wydolność serca i zmniejsza się ryzyko np. miażdżycy czy zawałów.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, rozrywka, sport, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Sport dla każdego: nordic walking

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!