reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Miłość i związki

Tragedia na Haiti: potrzebna długofalowa pomoc

(2010-02-18)

12 stycznia 2010 r. potężne trzęsienie ziemi dotknęło najbiedniejszy kraj na zachodniej półkuli – Haiti. Zginęło 210 tysięcy osób, liczba rannych sięgnęła 300 tysięcy. Ponad 1,1 miliona straciło dach nad głową. UNICEF już kilka godzin po trzęsieniu ziemi rozpoczął akcję ratunkową. Miesiąc po tragedii, przygotowuje długofalowy plan pomocy haitańskim dzieciom.

UNICEF Polska jako pierwsza organizacja w kraju ogłosił apel o pomoc, który spotkał się z ogromnym odzewem. Do tej pory przekazaliśmy do naszego biura na Haiti ponad 2 miliony złotych. W zbiórkę włączyło się także 209 szkół z całej Polski, które zebrały ponad 80 tysięcy złotych. Między innymi dzięki pomocy Polaków, UNICEF organizuje dostawy wody w Port-au-Prince dla ponad pół miliona osób, tworzenie punktów sanitarnych, szczepienia dzieci poniżej 7 roku życia, rejestrację dzieci pozostawionych bez opieki, dostarczanie kocy, brezentu, żywności i leków.

12 lutego ekipy telewizyjne wyjechały z Haiti, a tragiczna sytuacja, w której właśnie znalazły się dzieci, przestaje być obiektem zainteresowania świata. Tymczasem dla tysięcy z nich, to właśnie teraz zaczyna się walka o przetrwanie. To dzieci, które straciły rodziców. Dzieci, które potrzebują leków i szczepionek. Dzieci, które nie mogą wrócić do szkoły, ponieważ przestała istnieć. Dzieci, które nie mają do kogo zwrócić się o pomoc.

Dlatego już teraz, miesiąc po tragedii, UNICEF przygotowuje długofalowy plan działań na Haiti. Zakłada on nie tylko pomoc w odbudowie zniszczonych szkół, szpitali i punktów medycznych. Podobnie jak w przypadku działań w Azji Południowo Wschodniej po tsunami, wdrażany będzie program „build back better” – „odbudujmy lepiej”. Jeśli w szkole nie było wcześniej bieżącej wody, w nowej powstaną normalne toalety. Jeśli w szpitalu nie funkcjonował oddział pediatryczny – powinien się znaleźć w tym odbudowanym. „Trzęsienie ziemi dotknęło przede wszystkim najmłodsze pokolenie mieszkańców Haiti” – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. „Pomóżmy mu w powrocie do normalnego życia”. Pierwszy plan działań UNICEF obejmie 6 miesięcy i będzie obejmował najpilniejsze potrzeby dzieci. Kolejny, przynajmniej 3 letni, skupi się na długofalowym wsparciu dla instytucji rządowych i lokalnych, które z czasem zaczną funkcjonować samodzielnie.

Wszyscy, którzy chcą pomóc mogą nadal dokonać wpłaty na stronie www.unicef.pl, przekazać pieniądze na specjalne konto organizacji: 41 1020 1013 0000 0702 0005 9055 (zwolnione z opłat pocztowych) lub wysłać sms o treści UNICEF pod numer 7245 (2,44 zł z VAT, w sieci Era, Heyah, Plus, Sami Swoi, Orange i Play).

UNICEF

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
pomoc, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Tragedia na Haiti: potrzebna długofalowa pomoc

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!