reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Sport to zdrowie

(2010-04-27)

 

Przy dzisiejszym tempie życia, dbanie o własne zdrowie schodzi na dalszy plan. Nie mamy na to chęci, czasu, czujemy się coraz bardziej starsi, nie mamy już tyle energii, siły i zapału do życia co kiedyś. Będąc młodym prowadziliśmy aktywny tryb życia, wspinaczka górska, jogging, żeglarstwo, gra w piłkę nożną. Teraz myślimy sobie sport nie jest dla mnie, nic bardziej mylnego. Portal dla seniora podpowie Ci jak w starszym wieku zwiększyć swoją sprawność fizyczną a zarazem poczuć się 20 lat młodziej.

O szybkości, tempie starzenia się decyduje w dużej mierze czynnik genetyczny, determinujący długość życia. Na starzenie się ma również wpływ czynnik zewnętrzny: przebyte choroby, urazy, nieprawidłowe odżywianie się, niewłaściwy tryb życia, mieszkanie na terenach ekologicznie zniszczonych, praca w szkodliwych warunkach (górnictwo, hutnictwo itp.). Natomiast czynnikami hamującymi proces starzenia się są: aktywny fizycznie jak i psychicznie tryb życia, prawidłowa dieta, wystrzeganie się nałogów.

Aktywność ruchowa osób starszych powinna oddziaływać na trzy podstawowe elementy:

  • poprawiać wydolność oddechową

  • wzmacniać siłę mięśni

  • poprawiać gibkość, równowagę i koordynacje ruchową

Dobór aktywności ruchowej w dużym stopniu jest indywidualny. Zależy on przede wszystkim od stanu zdrowia danej osoby oraz od stopnia sprawności fizycznej.

Nasz portal proponujemy kilka sportów które na pewno poprawią waszą kondycje fizyczna,

Tenis stołowy dyscyplina którą uprawiać można od 6 roku życia do późnej starości, Do rekreacyjnego uprawiania tego sportu wystarczy niewielkie pomieszczenie. Nieduże wymagania bazowe dla amatorskiego uprawiania dyscypliny sprawiają, że w tenisa stołowego gra się nie tylko w halach sportowych, ale również w szkołach, w świetlicach, w domach kultury, remizach, ośrodkach wczasowych, parkach, w klubie seniora. Jest to ciekawy sposób na utrzymanie kondycji fizycznej. Tenis stołowy jest dyscypliną niedrogą w porównaniu z innymi dyscyplinami sportu. Prosta rakietkę można już kupić za 10 złotych.

Od niepamiętnych czasów człowiek docenia zbawienny wpływ wody na zdrowie i urodę.
Pływanie
uważane jest za najbezpieczniejszą i najbardziej wszechstronna dyscyplinę sportu, aktywność w wodzie poprawia ogólny stan zdrowia, kondycję fizyczną oraz wpływa na naszą proporcję ciała. Dyscyplina ta polecana jest dla wszystkich począwszy od dzieci po seniorów, dla osób aktywnych fizycznie jak i tych co dopiero zaczynają. Ruch w środowisku wodnym przynosi szereg korzyści zdrowotnych , dotlenia i uodparnia organizm, zwiększa jego wytrzymałość, usprawnia krążenie. Sport ten można uprawiać przed cały rok, latem nad morzem, jeziorem, zimą na basenie, koszt pojedynczego wejścia na pływalnie będzie nas kosztować około12 zł.

Jeżeli uważasz, że tenis stołowy bądź pływanie nie są dla Ciebie proponujemy Ci, sport umysłowy, grę królewską, znaną już od X wieku.

Szachy to strategiczna gra rozgrywana przez dwóch graczy. Jest to gra a zarazem dyscyplina sportowa. Wywiera ona pozytywny wpływ na graczy ucząc go przewidywania, logicznego myślenia, sportowego współzawodnictwa, cierpliwości, trenując pamięć. Partyjkę szachów możemy rozegrać w domu, lub w parku z wnukiem, żoną bądź znajomym. Komplet szachów kupimy od 40 zł.

Do wyżej wymienionych form aktywności fizycznej dodać można wiele innych możliwości spędzania wolnego czasu które cieszą się wielką popularnością każdy z Nas, bez względu na wiek, powianiem uprawiać jakiś sport. Wpłynie to bowiem korzystnie na nasz organizm, nasze samopoczucie, umocni więzi z naszymi współzawodnikami lub też przeciwnikami i we wspaniały i pożyteczny sposób wypełni wolny czas.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, sport, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Sport to zdrowie

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!