reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: miażdżyca

(2010-07-22)

Miażdżyca (arterioskleroza) to przewlekła choroba, charakteryzująca się zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, przede wszystkim w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych oraz w tętnicach kończyn.

 

Uczymy się o chorobach: miażdżycaMiażdżyca jest jedną z najczęstszych przyczyn stwardnienia tętnic. Rozwija się powoli, przez długi czas nie przynosząc żadnych dolegliwości. Pierwsze objawy pojawiają się kiedy światło naczyń ulegnie znacznemu zwężeniu lub zostanie zamknięte. Choroba najczęściej ujawnia się po 40 lub 50 roku życia.

 

Objawy miażdżycy

Główne objawy to stwardnienie ścian naczyń krwionośnych i zwężenie ich światła. Pacjent zaczyna je odczuwać dopiero, kiedy są bardzo zaawansowane. Mogą pojawić się m.in.: ból dusznicowy (zaburzenia rytmu serca), zaburzenia widzenia, oziębienie nóg (owrzodzenia, konieczność odpoczynku po przejściu pewnego dystansu z powodu bólu nóg), niewydolność nerek.

 

Rozpoznanie

Potwierdza się ją w badaniach obrazowych (USG doppler, angiografia, w tym koronarografia). Rozpoznaje się ją na podstawie objawów niedokrwienia zajętych chorobą narządów i osłabienia tętna chorych tętnic.

 

Powikłania miażdżycy

W następstwie miażdżycy może dojść do niedokrwienia mózgu i zmian psychicznych. Choroba ułatwia tez pęknięcia naczyń i udary, sczególnie jeśli towarzyszy jej nadciśnienie. Miażdżyca tętnic to jedna z przyczyn choroby wieńcowej. Miażdżyca aorty z kolei może prowadzić do powstania tętniaka.

 

Leczenie miażdżycy

Obecnie miażdżyca wciąż jest chorobą nieuleczalną. Najważniejsza jest jej profilaktyka poprzez właściwą dietę, ćwiczenia, niepalenie tytoniu, a także leczenie tzw. czynników ryzyka. Kiedy choroba już się rozwinie, te wszystkie działania trzeba zintensyfikować, a często zastosować odpowiednie leczenie spowalniające proces miażdżycowy (statyny, ACE inhibitory) i leki poprawiające ukrwienie narządów.

W przypadkach bardzo zaawansowanej miażdżycy, wykonuje się często zabiegi przywracające przepływ krwi do narządów przy pomocy mechanicznego poszerzania tętnic albo tworzenia tzw, "obwodnic", wszczepia się też "by-passy". Te zabiegi nie leczą jednak choroby, tylko łagodzą jej przebieg i związane z nią dolegliwości.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: miażdżyca

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!