reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Zawał serca. Jak go rozpoznać?

(2010-10-14)

Zawał serca to choroba cywilizacyjna, która może dotknąć osoby w każdym wieku, jednak największym ryzykiem obciążeni są ludzie starsi, oni też najczęściej na zawał umierają. Warto wiedzieć jak rozpoznać jego objawy zawału i co robić w takim przypadku.

 

Dojrzałe kino w kinie Pod BaranamiZawał serca najczęściej ma związek z chorobą wieńcową. Może być efektem tej choroby lub też jej pierwszym objawem. Zawał to forma martwicy komórek mięśnia sercowego, która jest wynikiem jego niedokrwienia ogniskowego.

 

Przebieg zawału zaczyna się od blokady dopływu krwi do danej części serca, która może być spowodowana przez skurcz naczyń wieńcowych albo zatkanie ich światła (np. przez skrzeplinę powstałą w wyniku pęknięcia blaszki miażdżycowej). Z powodu niedokrwienia dochodzi do niedotlenienia i niedożywienia części serca i jego martwicy.

 

Zawał jest bardzo groźnym stanem. Chociaż narażone są na niego osoby w różnym wieku, największa śmiertelność dotyczy osób starszych (trzy razy większe ryzyko niż u młodszych). Przyczyną, mimo tego, że u seniorów zawał jest zwykle mniej rozległy, są przede wszystkim trudności w rozpoznaniu oraz współistniejące choroby.

 

Skąd pewność że to zawał?

 

Jeśli poczujemy dławiący ból w klatce piersiowej, może być to ból zawałowy, jeśli:

  • trwa więcej niż 10-30 minut;

  • towarzyszą mu: duszność, kołatanie serca, nudności, osłabienie, wymioty, lęk przed śmiercią, poty;

  • ma większe nasilenie;

  • nie ustaje po podaniu nitrogliceryny pod język.

 

W przypadku podejrzenia zawału zawsze konieczne jest wezwanie pogotowia. Choremu można podać tabletkę aspiryny i ułożyć w wygodnej pozycji, rozpinając dodatkowo kołnierzyk i pasek.

 

Zawał serca dzieli się na trzy okresy. Pierwszy trwa od 2 do 3 tygodni. Dzięki szybkiej interwencji lekarskiej udaje się uratować większość chorych i powstrzymać ostrą fazę zawalu. Jednak to na tym etapie najczęściej dochodzi do powikłań, takich jak np. zapalenie osierdzia, obrzęku płuc czy zaburzeń rytmu pracy serca. Druga faza (okres późniejszy) trwa około 3 tygodni i ma łagodniejszy przebieg. W trzecim okresie, poza zawałowym, pojawiać mogą się objawy typowe dla choroby wieńcowej.

 

Z powodu zawalu pewien obszar mięśnia staje się martwy i powstaje z niego blizna. Blizny nie biorą udziału w skurczu i rozkurczu serca, dlatego utrudniają jego pracę. Jeśli martwy obszar jest duży dochodzi do rozwoju niewydolności serca.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Zawał serca. Jak go rozpoznać?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!