reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Witamina B nową bronią przeciwko chorobie Alzheimera?

(2010-09-09)

Naukowcy z Oxfordu sądzą, że ich nowe odkrycie może zrewolucjonizować leczenie tej choroby. Ich badania wykazały, że duże dawki tabletek z witaminą B mogą aż o połowę zmniejszyć wskaźnik ubytków w mózgu – fizycznych symptomów związanych z utratą pamięci oraz demencją u starszych osób.

 

Witamina B nową bronią przeciwko chorobie Alzheimera?Naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem 168 osób i odkryli, że codzienne przyjmowanie wysokich dawek trzech suplementów z witaminą B, zmniejszyło stopień tzw. obkurczenia mózgu, związanego z demencją, aż o 53 procent.

 

Według brytyjskich badaczy, rezultaty tych testów są tak obiecujące, że należałoby poważnie zastanowić się, czy suplementy z witaminą B nie powinny być zapisywane pacjentom cierpiącym na łagodne zaburzenia poznawcze (MCI). U połowy pacjentów cierpiących na tę chorobę rozwija się choroba Alzheimera. To o wiele więcej, niż sami badacze byli w stanie podejrzewać. Te odkrycia mogą zmienić życie tysięcy osób narażonych na denmencję.

 

To pierwsze badania tego typu, które dały tak jasne wyniki i nadzieję dla chorych. Są jednak kontrowersyjne, ponieważ przeciwstawiają się dotychczasowym dogmatom dotyczących sposobów leczenia Alzheimera. Inni naukowcy podchodzą więc do nich ostrożnie i podkreślają, że potrzebne są dalsze testy.

 

Badacze z Oxfordu podkreślają, że dawki, które przyjmowali uczestnicy badań, były dużo wyższe od tych, które można czerpać z diety i zwykłych suplementów. Tabletki, które stosowano w tych badaniach są np. zapisywane pod nadzorem medycznym w Szwecji, ale nie są dostępne we wszystkich krajach. Zawierają aż 300-krotność rekomendowanej, dziennej dawki witaminy B12 oraz czerokrotność zalecanej ilości kwasu foliowego.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, witaminy, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Witamina B nową bronią przeciwko chorobie Alzheimera?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!