reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Naukowcy: Sport, herbata i witamina D obniżają ryzyko choroby Alzheimera

(2010-07-22)

Na niedawnej, Międzynarodowej Konferencji dotyczącej choroby Alzheimera na Hawajach, przedstawiono wyniki kilku badań, według których ryzyko wystąpienia tej choroby będzie mniejsze, jeśli znajdziemy czas na herbatę, ćwiczenia i witaminę D.

 

Naukowcy: Sport, herbata i witamina D obniżają ryzyko choroby AlzheimeraTe odkrycia to rezultat trzech dużych, długoterminowych badań. Tylko w jednym z nich naukowcy przeanalizowali dane ponad 1200 osób po 70. roku życia. Przyglądając się poziomowi aktywności fizycznej badanych, zauważyli, że osoby ćwiczące regularnie były obciążone aż o 40 procent mniejszym ryzykiem wystąpienia jakiegokolwiek rodzaju demencji.

W porównaniu z osobami stosującymi ćwiczenia wymagające wielkiego wysiłku, u ludzi mniej aktywnych aż o 45 procent wzrastało ryzyko rozwoju demencji.

Na osłabienie zdolności poznawczych wpływ ma również deficyt witaminy D. Brytyjscy naukowcy przebadali 3325 osób w wieku powyżej 65 lat. Zmierzono ich poziom witaminy D we krwi. Okazało się, że osoby, u których poziom ten był najniższy miały problemy z obniżeniem zdolności poznawczych.

Na jasność naszego umysłu wpływ ma, jak się okazuje, również zwykła filiżanka herbaty. W badaniach, które doprowadziły naukowców do takiego odkrycia wzięło udział 4800 kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 65 lat. Pierwotnie były to badania nad związkiem picia herbaty i kawy z chorobami serca. Badania te prowadzono przez 14 lat.

Naukowcy odkryli, że osoby regularnie pijące herbatę znacznie rzadziej miały problemy z pamięcią. Różnice wynosiły od 17 do 37 procent w zależności od ilości spożywanego napoju. Co ciekawe, kawa nie miała szczególnego wpływu na możliwości poznawcze starszych osób.

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, choroby, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Naukowcy: Sport, herbata i witamina D obniżają ryzyko choroby Alzheimera

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!