reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Choroba Alzheimera: zachorowalność zależna od genu?

(2010-01-26)

Badania naukowe wskazują, że istnieje pewna wersja genu, która odpowiedzialna jest za dobrą kondycję naszego serca, a także za stan naszego mózgu; spowalnia ona związany ze starzeniem się organizmu spadek funkcji umysłowych i zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera.

Jak wyjaśnia profesor Richard B. Lipton z Albert Einstein College of Medicine z Nowego Jorku, posiadanie dwóch kopii korzystnej formy genu zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera nawet o 70%! W chwili obecnej trwają badania nad lekami, które naśladowałyby działanie „lepszej” wersji genu – doniesienia na ten temat pojawiły się w Journal of the American Medical Association.

W roku 2003 grupa profesora Liptona zidentyfikowała korzystny wariant genu kodującego białko przenoszące estry cholesterolu (CETP), zaangażowane w transport cząsteczek cholesterolu w krwiobiegu. Wariant ten powiązano z wydłużeniem okresu życia u osób, które go posiadały. Testy prowadzono przez 4 lata na grupie 523 osób, które miały 70 lat lub więcej, analizując ich zdolności umysłowe i korelując je z wariantem posiadanego genu CETP. Wśród uczestników badania, którzy posiadali dwie kopie tego wariantu, spadek funkcji umysłowych związany z wiekiem był o połowę wolniejszy w porównaniu do osób, które posiadały dwie „normalne” wersje genu. Osoby te były również w mniejszym stopniu narażone na rozwój choroby Alzheimera w porównaniu z tymi osobami. Poza oddziaływaniem na mózg, nowo odkryta wersja genu CETP wpływała również na zwiększenie poziomu cholesterolu HDL, czyli tzw. „dobrego” cholesterolu, co w efekcie chroni układ krwionośny przed tworzeniem się zakrzepów.

Jakie efekty wywołuje ta wersja genu? Profesor Lipton ma dwie teorie. Jedna z nich głosi, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż korzystna wersja genu pozwala chronić człowieka przed chorobami naczyń krwionośnych; zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu, będącego przyczyną obniżenia sprawności umysłowej. Inny mechanizm jest bardziej spekulatywny. Zakłada, że korzystna forma genu chroni przed tworzeniem się białek zaangażowanych w proces choroby Alzheimera, takich jak beta-amyloid.

“Odkrycia w dziedzinie genetyki przybliżają nas coraz bardziej do zrozumienia podstaw i mechanizmów powstawania i rozwoju chorób, w tym również takich, które związane są ze starzeniem się społeczeństw.” - mówi prezes Laboratorium testDNA, Marcin Jaworek. „Od kilku już lat na naszym rynku badań dostępne są testy, które w sposób jednoznaczny wykazują istnienie predyspozycji genetycznych do wystąpienia niektórych chorób, w tym – Choroby Alzheimera”.

testDNA

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Choroba Alzheimera: zachorowalność zależna od genu?

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!