reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Poznajemy witaminy: witamina B9

(2010-08-16)

Witamina B9, znana również jako witamina B11 lub kwas foliowy, reguluje wzrost oraz funkcjonowanie komórek organizmu, uczestniczy w tworzeniu kwasów DNA i RNA, decyduje o naszym dobrym samopoczuciu psychicznym.

 

Poznajemy witaminy: witamina B9Nazwa kwasu foliowego pochodzi o łacińskiego słowa „folium”, czyli liść. Związek ten, odkryty w latach 40. XX wieku, zwany inaczej folacyną, bierze udział w syntezie m.in. aminokwasów i procesie podziału komórek. Wraz z witaminą B12 pełni też ważną rolę w procesie tworzenia czerwonych ciałek krwi.

 

Kwas foliowy jest bardzo ważny dla funkcjonowania układu nerwowego. Przy jego udziale powstaje serotonina – tzw. hormon szczęścia, działający kojąco i uspokajająco. Pomaga on też w powstawaniu noradrenaliny, odpowiedzialnej za aktywność w ciągu dnia.

 

Witamina B9 jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży. Z jej zbyt niskim spożyciem w tym czasie i w czasie ciążę bezpośrednio poprzedzającym wiąże się bowiem występowanie wad wrodzonych układu nerwowego u noworodków.

 

Skutki niedoboru witaminy B9:

 

Niedobór kwasu foliowego może prowadzić do nadpobudliwości, niedokrwistości, niedożywienie, biegunek, bólów głowy, problemów z trawieniem, utraty apetytu, bezsenności. Zbyt mała ilość tej witaminy prowadzi także do problemów układu nerwowego: rozdrażnienia, problemów z pamięcią, kłopotów z koncentracją. Niedobór B9 u dzieci i młodzieży może zaś prowadzić do zahamowania ich wzrostu.

 

Skutki nadmiaru witaminy B9:

 

Kwas foliowy nie jest toksyczny dla ludzi. Przyjmowany jednak z zbyt dużych dawkach (ponad 15 mg dziennie) może prowadzić do rozdrażnienia i nadpobudliwości. Czasami mogą pojawić się odczyny alergiczne na skórze. Zdarza się też, że u niektórych osób mogą pojawić się szkodliwe kryształy tego kwasu w moczu.

 

W jakich produktach spożywczych znajdziemy witaminę B9?

 

Kwas foliowy w dużych ilościach znajduje się przede wszystkim w zielonoliściastych warzywach, znajdziemy go w sałacie, szpinaku, brokułach, szparagach, kalafiorze, brukselce. Występuje także w grochu, fasoli, pomidorach, orzechach, słoneczniku, soi, soczewicy, drożdżach, wątróbce, żółtku jaj, pełnym ziarnie, pomarańczach, bananach czy awokado.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, witaminy, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Poznajemy witaminy: witamina B9

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!