reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Poznajemy witaminy: witamina B12

(2010-08-23)

Witamina B12, znana również jako cyja kobalamina lub kobalamina, bierze udział w tworzeniu czerwonych komórek krwi, syntezie RNA i DNA a także w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów.

 

witamina b12Ostatnia z witamin z grupy B odgrywa także rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i zapobiega anemii złośliwej. Witamina B12 jest bardzo ważna dla tzw. reakcji metyzacji w organizmie. Reakcje te są niezwykle istotne dla przemian węglowodanów, białek i tłuszczów.

 

Witamina ma duże znaczenie dla naszego samopoczucia: zapewnia dobry nastrój, i równowagę psychiczną, pomaga skupić uwagę. Pobudza również apatyt.

 

Jej głównym źródłem jest wątroba. Jej zapasy zgromadzone w wątrobie człowieka, pozwalają na pokrycie jego zapotrzebowania na nią przez około 3 lata.  Problemy z niedoborem witaminy B12 mogą mieć przede wszystkim wegetarianie.

 

Witamina ta jest produkowana przez bakterie żyjące w układzie pokarmowym zwierząt. W organizmie człowieka powstaje w jelicie grubym, przy symbiozie bakterii układu pokarmowego. Miejsce jej powstania ma istotne znaczenie- w tej części jelita, witaminy nie są wchłaniane i to, co wyprodukują bakterie jest wydalane z kałem.

 

Wykluczenie z diety jajek i przetworów mlecznych zwykle po kilku latach takiej diety prowadzi do niedoborów witaminy B12.

 

Skutki niedoboru witaminy B12:

 

Niedobór witaminy B12 w organizmie człowieka może przede wszystkim prowadzić do niedokrwistości. Często niedobory tej witaminy spotyka się u osób stosujących dietę wegańską, cierpiących na anoreksję, alkoholizm a także u osób starszych, nie odżywiających się w sposób prawidłowy.

 

Niedokrwistość może objawiać się m.in. osłabieniem, osłabieniem koncentracji, bólami i zawrotami głowy, bladością skóry.

 

Niedobór witaminy B12 powodować może również utratę smaku, łaknienia oraz chudnięcia. Prowadzi też do zaburzeń neurologicznych, które często poprzedzają inne objawy. Wystąpić może m.in. osłabienie, niepewność chodu, zaburzenia czucia wibracji, ruchu, temperatury czy bólu, osłabienie siły mięśniowej kończyn czy wzrost napięcia mięśniowego o typie spastycznym. Niedobór witaminy B12 może prowadzić również do zaniku nerwu wzrokowego oraz do zaburzeń psychicznych, w tym depresji.

 

Skutki nadmiaru witaminy B12:

 

Nie jest to toksyczna witamina, jednak powinno się przyjmować ją tylko w postaci pożywienia, ponieważ nie oznaczono dla niej maksymalnych dawek. Przy stosowaniu bardzo dużych dawek witaminy B12 u niektórych osób zaobserwowano objawy uczulenia. Przy bardzo wysokich dawkach może dojść także do krwotoku z jam nosowych.

 

W jakich produktach spożywczych znajdziemy witaminę B12?

 

Występuje ona tylko w żywności pochodzenia zwierzęcego: w wątróbce, nerkach, sercu, rybach, chudym mięsie, owocach morza, jajkach, mleku i serach. Ważnym jej źródłem jest mleko, powieważ dodatkowo posiada ono duże ilości wapnia, pomagającego w jej wchłanianiu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, witaminy, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Poznajemy witaminy: witamina B12

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!