reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Co jeść by dobrze widzieć

(2010-08-13)

Według najnowszych badań, przeprowadzonych na amerykańskim Uniwersytecie Johna Hopkinsa, osoby jedzące dużo tłustych ryb, rzadziej cierpią na tzw. zwyrodnienie plamki żółtej, chorobę oczu związana z wiekiem. Podpowiadamy co jeszcze, oprócz ryb dobrze wpływa na nasz wzrok.

 

Co jeść by dobrze widziećZwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to choroba, ujawniająca się zwykle po 50. roku życia. W jej wyniki dochodzi do uszkodzenia siatkówki, widzenie staję się rozmazane i zaburzone. Na tę chorobę nie ma żadnego lekarstwa, ale jej objawy można złagodzić, między innymi dzięki diecie.

 

Amerykańscy naukowcy odkryli właśnie, że u pacjentów, cierpiących na tę chorobę, którzy spożywali duże ilości ryb bogatych w kwasy omega-3 aż o 60 procent rzadziej rozwijała się zaawansowana forma AMD, grożąca całkowitą utratą wzroku.

 

Dieta dla zdrowych oczu

 

Nie tylko jednak tłuste ryby mają dobry wpływ na nasz wzrok. Ostatnio pojawiły się również nowe dowody na to, że dobrze na nasze oczy działają również świeże owoce oraz zielone, liściaste warzywa. Takie jedzenie bogate jest bowiem w witaminy C i E, selen oraz karoteny – te składniki mogą opóźnić lub zmniejszyć dotkliwość choroby.

 

Wybierajmy więc najświeższe, kolorowe warzywa i owoce: czerwone, ciemnozielone, pomarańczowe czy żółte. Pomyślmy o marchewce, kiwi, dyni, czerwonych winogronach, kabaczku, szpinaku, zielonym groszku, włoskiej kapuście czy pomidorach.

 

Doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, oprócz ryb, są orzechy. Dodatkowo są one również źródłem miedzi, która także odgrywa ważną role w zapobieganiu chorobom oczu związanym z wiekiem.

 

Czego nie jeść

 

Dieta wysoko tłuszczowa, pełna złego cholesterolu bardzo źle wpływa na nasz wzrok i podwyższa ryzyko zachorowania na AMD. Według badań, źle na nasze oczy wpływa również czerwone mięso. Jedzenie go częściej niż 10 razy w tygodniu aż o 47 procent zwiększa ryzyko choroby siatkówki oka.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, kuchnia, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Co jeść by dobrze widzieć
2010-08-17 | 09:57:04

Wspomagacze fajna sprawa, chociaż nie wiem co one mają wspólnego z tematem artykułu, czyli wzrokiem :p Alik - to znany kot polityka, a może Pali-KOT, czyli kot się pali, albo Kot Pali, albo politycznie rzecz ujmując Palikot... ojjj lepiej nie uuuuu. Pozdrawiam serniorzy i seniorki :) Więcej

2010-08-16 | 12:44:49

Z tymi wspomagaczami u Jarka to potwierdzam. Tylko proszę nie mylić mojego imienia z bardzo znanym kotem pewnego polityka:P Więcej

2010-08-15 | 20:15:16

Proszę nie mylić mojego imienia i inicjału nazwiska ze znanym i bardzo nielubianym politykiem :) Ja to nie on! Więcej

2010-08-15 | 20:13:53

Mam 55 lat, korzystam z życia w całości w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jem pikantne, wysokotłuszczowe posiłki, chude, ryby również. Lubię popcorn na dobrym filmie. Uprawiam sex jak młody byczek, ze wspomagaczami, ale jest bardzo dobrze. Partnerki są zachwycone. Pale papierosy, czasam trawką nie pogardzę :) I powiem Wam drodzy czytelnicy kultowego serwisu dla seniorów, że czuję się jak młody bóg i mogę góry przenosić. Nie ma reguły. Kto może ten niech korzysta, reszta ma pecha. Więcej