reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Sieć Życia LIFENET w Józefowie

(2010-01-23)

W Centrum Kardiologii w Józefowie k. Otwocka otwarto Medyczną Stację Odbiorczą. Tym samym placówka dołączyła do programu telemedycyny ratunkowej LIFENET prowadzonego przez Physio-Control, dział firmy Medtronic Poland.

System telemedycyny ratunkowej LIFENET stwarza realną szansę na ograniczenie liczby zgonów będących rezultatem zawału serca, dzięki skróceniu czasu transportu chorego na ratujący życie zabieg. Każda zaoszczędzona w ten sposób minuta łączy się również z większym prawdopodobieństwem całkowitego powrotu pacjenta do zdrowia. Pomoc niesiona zawałowcom z powiatów: otwockiego, wołomińskiego, mińskiego, garwolińskiego, piaseczyńskiego i grójeckiego będzie więc skuteczniejsza.

Dzięki nowej Medycznej Stacji Odbiorczej możemy odbierać przesłane przez zespół pogotowia ratunkowego badanie EKG wykonane bezpośrednio na miejscu zdarzenia. W ten sposób dyżurujący w Centrum kardiolog od razu może ocenić stan pacjenta i podjąć decyzję o tym, gdzie należy go przetransportować. Poważnie chorzy, bez wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym, kierowani są bezpośrednio na zabieg angioplastyki, a więc poszerzenia zwężonych lub zatkanych naczyń krwionośnych serca – mówi dr med. Zygmunt Kaliciński, dyrektor i pomysłodawca nowo otwartego Centrum Kardiologii Józefów. Lekarz może także zlecić ratownikom podanie odpowiednich leków już w karetce. W ten sposób oszczędzamy tak cenny dla pacjenta i jego serca czas.

Do Medycznej Stacji Odbiorczej w Centrum Kardiologii w Józefowie transmitować może aktualnie dwadzieścia jeden karetek wyposażonych w przystosowane do tego defibrylatory (np. Lifepak 12) posiadające opcję przekazu 12-odprowadzeniowego EKG. Są to m.in. trzy karetki z Otwocka, trzy z Mińska Mazowieckiego, trzy z Gawrolina, trzy z Wołomina i po jednej z Góry Kalwarii oraz Warki. Wdrożeniu Sieci Życia w Józefowie towarzyszyły szkolenia personelu i załóg karetek pogotowia z teletransmisji, jak również z opieki nad pacjentem z Ostrym Zespołem Wieńcowym.

Sieć Życia LIFENET działa już niemal we wszystkich województwach. W Polsce w trybie całodobowym pracuje ponad 40 Medycznych Stacji Odbiorczych. Największa ich liczba działa obecnie na Mazowszu (12) i Śląsku. Od 2004 roku do dzisiaj przeprowadzono ponad 15 tys. transmisji badań EKG, które pozwoliły na zmniejszenie śmiertelności wśród zawałowców.

Physio-Control

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Sieć Życia LIFENET w Józefowie

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!