reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

5 medycznych mitów

(2010-08-04)

Na temat zdrowia istnieje tyle mitów, że pewnie nikt nie były w stanie ich policzyć. W niektóre święcie wierzą nawet lekarze. Przedstawiamy pięć fałszywych, medycznych twierdzeń, które wielu uważało za fakty.

 

5 medycznych mitówRaport na ten temat został opublikowany niedawno przez prestiżowe czasopismo British Medical Journal.

 

Mit nr 1: Powinniśmy pic przynajmniej 8 szklanek wody dziennie

 

Niezupełnie. Nie istnieją żadne dowody przekonujące o tym, ile wody dziennie musimy wypijać by być zdrowym. Według badań naukowców, optymalna jest dla nas ilość plynów, którą zwykle przyjmujemy pijąc codziennie soki, mleko a nawet napoje zawierające kofeinę. Co więcej, picie zbyt dużej ilości wody może być dla nas niebezpieczne. Grozi ono tzw. hiponatremią, która może prowadzić nawet do śmierci.

 

Mit nr 2: Czytanie przy słabym świetle może psuć nasz wzrok

 

Nie do końca. Czytanie przy przyćmionych świetle może co prawda być przyczyną pewnych problemów z widzeniem, a także powodować suchość oczu i problemy ze skupieniem, ale nie ma żadnych dowodów na to, by powodowało trwałe uszkodzenia wzroku. Symptomy pogorszonego widzenia znikają zwykle po odpoczynku.

 

Mit nr 3: Korzystamy jedynie z 10 procent obszaru naszego mózgu

 

Ten mit pokutuje od ponad 100 lat. Pierwszy raz teoria ta ujrzała światło dzienne w 1907 roku i od tamtej pory ludzie zaczęli wierzyć w to, że nie korzystają w pełni ze swojego mózgu i poszukiwać sposobów usprawnienia swoich możliwości. Tymczasem w ciągu stulecia dokonał się ogromny postęp w neurobiologii. Rezonans magnetyczny, ani żadne inne badania nie wykazały, aby w naszym mózgu istniały uśpione rejony czy nieaktywne komórki.

 

Mit nr 4: włosy i paznokcie rosną nawet po śmierci

 

Ten mit wziął się biologicznego zjawiska, pojawiającego się po śmierci. Utrata wody przez martwe ciało sprawia, że skóra wokół włosów i paznokci ściąga się. Ten kontrast sprawia mylne wrażenie, że włosy i paznokcie zrobiły się dłuższe. W rzeczywistości jednak ich wzrost wymaga regulacji hormonalnej, która nie jest możliwa po śmierci.

 

Mit nr 5: Telefony komórkowe w szpitalach są groźne

 

Wiele szpitali zabroniło korzystania w nich z telefonów komórkowych, po zgłoszeniach o zakłóceniach w funkcjonowaniu różnych medycznych urządzeń. Nie ma jednak żadnych dowodów na związek używania komórek ze śmiercią niektórych pacjentów. Telefony mogą co prawda rzadko powodować drobniejsze zakłócenia, jak złe odczyty w monitorów czy włączanie się fałszywych alarmów, ale nie powodują większych zagrożeń.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu 5 medycznych mitów
2010-09-06 | 13:10:51

Przecież wynika z tekstu, że zależy to też od ilości innych płynów. Na medycynie nie uczą czytać ze zrozumieniem? Więcej

2010-08-15 | 11:19:56

A ja korzystam z 200% mojego mózgu! :p I w ogóle jestem najlepszy... Więcej

2010-08-09 | 15:28:40

Telefony nie przeszkadzają żadnej pracy maszyny w szpitalach. Ta "reguła" jest tak samo niezrozumiała jak obowiązek noszenia ochraniaczy na obuwie. Udowodnione zostało bowiem, zę więcej zarazków wnoszonych jest na spodzie takiego ochraniacza, szczególnie używanego wielokrotnie, niż na podeszwach obuwia. A tu bakterie, które się nawet przedostaną to naturalne baketrie ginące w szpitalu lub całkowicie nie groźne. Inaczej na ulicy byłyby niebezpieczne dla zdrowia. Więcej

2010-08-08 | 18:26:01

Picie pływnów jest bardzo ważne. Szczególnie w starszym wieku, dla osób po 40 roku życia, osób chorych i w okresie wysokich temperatur. Zalecana dawka to min 2 litry czystej wody dziennie. Picie mniejszej ilości wody może być groźne dla zdrowa. Ze swojego doświadczenia powiem, że NIE JEST to mit. Picie wody jest bardzo ważne. Więcej