reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Technologia

Informacje o zdrowiu poszukiwane w Internecie

(2010-01-18)

Gabinet lekarski to już nie jedyne źródło informacji medycznej. Coraz częściej poszukujemy informacji na temat zdrowia i zdrowego stylu życia na własną rękę m.in. wymieniając między sobą doświadczenia w internecie. Jak wynika z badania firmy Gemius „Portale medyczne i zdrowie”, co trzeci internauta poszukujący w sieci informacji z dziedziny medycyny korzysta z forów internetowych i grup dyskusyjnych, gdzie przede wszystkim wyszukuje porad innych ludzi oraz informacji o objawach i sposobach leczenia chorób.

Jak wynika z badania Gemius SA „Portale medyczne i zdrowie”, co trzeci (34 proc.) internauta poszukuje w sieci informacji na temat zdrowia lub zdrowego stylu życia. W tej grupie przeważają kobiety (75 proc.) oraz osoby w wieku 25 – 34 lat (40 proc.). Internauci zainteresowani tą tematyką poszukują zarówno porad umieszczanych przez internautów, jak i specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

Najczęściej poszukiwane treści…

Internauci, poszukujący w sieci informacji na temat zdrowia lub zdrowego stylu życia, najczęściej próbują wyszukać wiadomości związanych z chorobami lub różnego rodzaju schorzeniami, dietami i odchudzaniem, a także zdrowym odżywianiem. W przypadku chorób internauci najczęściej poszukiwali informacji dotyczących chorób skóry, schorzeń kręgosłupa oraz przeziębienia i grypy.

…i główne miejsca poszukiwań

Portale ogólnoinformacyjne to najpopularniejsze źródło informacji o zdrowiu i zdrowym stylu życia. Jak pokazują wyniki badania Gemius SA „Portale medyczne i zdrowie”, co drugi (53 proc.) internauta zainteresowany tą tematyką odwiedza właśnie portale. Wśród nich największa popularnością cieszą się sekcje poświęcone zdrowiu i urodzie portali onet.pl, wp.pl oraz gazeta.pl.

Na portalach internauci głównie poszukują informacji o objawach i sposobach leczenia chorób oraz wiadomości o dietach i odchudzaniu, korzystając m.in. z forów dyskusyjnych, kalkulatorów (np. kalkulatorów BMI) oraz encyklopedii chorób. Z tego typu funkcjonalności korzysta większy odsetek kobiet niż mężczyzn.

Co trzeci (39 proc.) internauta, zainteresowany tematyką zdrowia lub zdrowego stylu życia, odwiedza fora internetowe oraz grupy dyskusyjne skupione wokół tej problematyki. Poszukują oni tutaj głównie porad innych ludzi oraz informacji o objawach i sposobach leczenia chorób.

Internautów zainteresowanych tematyką zdrowia i zdrowego stylu życia cechuje raczej bierne niż aktywne zainteresowanie tą tematyka. Dwie trzecie internautów, korzystających z forów internetowych skupionych wokół tematu zdrowia, jedynie czyta znajdujące się tam wpisy innych osób. Aktywny udział w dyskusjach toczących się na forum bierze co czwarty odwiedzający fora i grupy dyskusyjne. Małą popularnością cieszy się również posiadanie kont na serwisach społecznościowych związanych z tematyką zdrowia lub zdrowego stylu życia. Profil na takim portalu założył jedynie 1 proc. respondentów.

Zakup produktów związanych ze zdrowiem online i offline

Dwie trzecie internautów (69 proc.) zakupiło w ciągu pierwszego kwartału 2009 roku jakieś leki lub produkty medyczne. Natomiast prawie wszyscy (93. proc.) badani poszukujący informacji o zdrowiu lub zdrowym stylu życia nabyli tego typu artykuły. Największą popularnością cieszyły się leki bez recepty i kosmetyki.

Co dziesiąty (10 proc.) internauta kupując w okresie od stycznia do kwietnia 2009 roku różne leki lub produkty medyczne nabył je za pośrednictwem internetu. Największy odsetek z nich dokonał w sieci zakupu kosmetyków oraz leków bez recepty. Wśród leków bez recepty największą popularnością cieszyły się witaminy i preparaty wzmacniające, środki przeciwbólowe oraz suplementy diety.

Informacje o badaniu

Celem badania „Portale medyczne i zdrowie” było poznanie stopnia zainteresowania internautów informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia znajdującymi się w internecie, jak również poznanie jakie produkty związane ze zdrowiem są przez nich kupowane. Badanie zostało zrealizowane za pomocą ankiet emitowanych na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnej wersji systemu stat24 lub bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Ankiety emitowane były losowo w okresie od 20. do 26. marca 2009 roku. Analizą objęto odpowiedzi 4 000 internautów w wieku powyżej 15 roku życia, którzy wypełnili kwestionariusz do końca. W grupie tej 1 447 osób, w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie, poszukiwało w internecie informacji o zdrowiu lub zdrowym stylu życia. Aby dane były reprezentatywne dla całej populacji internautów, odpowiedzi analizowano z wykorzystaniem wagi analitycznej, skonstruowanej na podstawie badania omnibusowego. Przedstawiana pod wykresami liczba respondentów (N), będącą podstawą procentowania, dotyczy danych nieważonych.

Gemius

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Informacje o zdrowiu poszukiwane w Internecie

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!