reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Telefony komórkowe powodują szumy w uszach

(2010-07-21)

Uporczywe dzwonienie, piszczenie, gwizdanie lub syczenie w uszach może być spowodowane przez regularne korzystanie z telefonów komórkowych przez co najmniej cztery lata. Do takiego wniosku doszli naukowcy, których badania opublikowano w czasopiśmie "Occupational and Environmental Medicine".

 

Telefony komórkowe powodują szumy w uszachNa takie, przewlekłe dolegliwości cierpi 10-15 procent dorosłych obywateli krajów rozwiniętych. Mają one charakter przejściowy, ale bywają bardzo uporczywe. Wraz z wiekiem wzrasta częstość ich występowania. Według naukowców, wraz ze starzeniem się społeczeństwa staną się one jeszcze powszechniejsze.

Niestety nie ma zbyt wielu metod leczenia tego uporczywego schorzenia, dlatego istotne jest poznanie jego przyczyn. Nie są dokładnie znane mechanizmy powstawania szumów, chociaż pewne jest, że dolegliwość ta ma związek z większością chorób ucha środkowego i wewnętrznego oraz nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Bywa też wynikiem urazów głowy oraz czynnikami środowiskowymi i zawodowymi, np. dużym hałasem.

Od jakiegoś czasu krążą też opinie, że jedną z przyczyn szumów usznych może być promieniowanie emitowane podczas używania telefonów komórkowych (mikrofale). Nie było na to dotychczas wiarygodnych dowodów, dlatego tę sprawę postanowili zbadać naukowcy z uniwersytetu wiedeńskiego.

W badaniach wzięła udział grupa pacjentów w wieku 16-80 lat, którzy cierpieli na przewlekłe szumy w uszach. Naukowcy przeanalizowali przebyte przez nich choroby i przebadali pacjentów pod kątem wykluczenia którejś ze znanych przyczyn tej dolegliwości (choroba ucha, zaburzenia słuchu wywołane ekspozycją na hałas, wysokie ciśnienie krwi lub zażywanie niektórych leków ). Ostatecznej analizie poddano dane 100 pacjentów oraz 100 dobranych pod względem wieku i płci osób nie skarżących się na tę dolegliwość.

Według wiedeńskich naukowców regularne używanie telefonu komórkowego przez co najmniej cztery lata również może przyczyniać się powstawania szumów usznych.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Telefony komórkowe powodują szumy w uszach

Ciekawe rzeczy tu wypisujecie. Jeżeli to rpawda, to co trzeci Polak może już się bać efektów ubocznych używania telefonu komórkowego. Tragedia. Ja osobiście używam i jestem zadowolona. Chociaż nei wiem jak to będzie w wieku 50 lat.... Więcej