reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Poznajemy witaminy: witamina B5

(2010-08-02)

Witamina ta jest mieszaniną kilku związków chemicznych, z których najważniejszy to kwas pantotenowy. Jest niezbędna dla prawidłowego metabolizmu białek, tłuszczów i cukrów oraz do syntezy niektórych hormonów.

 

Ser camembert to bogate źródło witaminy b5Witamina B5 powstaje z mieszaniny: kwasu pantotenowego, panteiny (pochodnej tego kwasu), pantenolu (substancja należąca do alkoholi, nie występuje w przyrodzie) oraz koenzymu A (biologicznie aktywna forma kwasu pantotenowego).

 

Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu białek, tłuszczów i cukrów i do syntezy pewnych hormonów. Przyspiesza ona również gojenie się ran, uczestniczy w wytwarzaniu przeciwciał, poprawia pigmentację włosów, bierze udział w wytwarzaniu tłuszczów i cholesterolu.

 

Skutki niedoboru witaminy B5:

 

Niedobór tej witaminy prowadzić może do zmęczenia i osłabienia, bólów głowy o brzucha, wymiotów, zmniejszenia odporności, zaburzeń pigmentacji włosów, siwienia, zmian skórnych. Mogą pojawić się także kłopoty ze wzrokiem, skurcze ramion i nóg, bóle i sztywność stawów, obstrukcje.

 

 

Skutki nadmiaru witaminy B5:

 

Witamina ta nie jest toksyczna, jednak jej nadmiar (ponad 10 g dziennie) może powodować niewielki rozstrój układu pokarmowego i biegunki.

 

W jakich produktach spożywczych znajdziemy witaminę B5?

 

Najwięcej tej witaminy znajdziemy w drożdżach (aż 14,5 mg na 100 g), wątróbce, otrębach pszennych, pstrągu, pestkach słonecznika, śledziach, makreli, jajkach, serze camembert, orzechach włoskich. Zwiększone dawki tej witaminy powinni przyjmować ludzie żyjący w stresie, ciężko pracujący fizycznie oraz sportowcy.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, witaminy, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Poznajemy witaminy: witamina B5

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!