reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Jak wzmocnić nasze kości?

(2010-10-18)

Na dbanie o kości nigdy nie jest za późno, ani też za wcześnie. Regularne ćwiczenia oraz dieta bogata w wapń i witaminę D pomoże nam chronić nasze kości, bez względu na to ile mamy lat.

 

Jak wzmocnić nasze kości?Kości zaczynają tracić minerały już po 30-ce, ale by je wzmocnić nigdy nie jest za późno. Oto wskazówki jak o nie dbać.

 

Wapń

 

Zalecana dzienna dawka wapnia dla osób po 50. roku życia doskonałym źródłem są produkty mleczne, ale nie tylko. Dużo wapnia mają też migdały, brokuły, łosoś, sardynki, figi, płatki owsiane oraz produkty sojowe.

 

Witamina D

 

Witamina ta odgrywa ogromną rolę w przyswajaniu wapnia przez organizm. Dla przeciwdziałania osteoporozie, osoby po 50-ce powinny przyjmować od 800 do 2000 jednostek witaminy D. naturalne produkty ją zawierające to żółtka jaj, wątróbka oraz tłuste ryby takie jak: tuńczyk, makrela i sardynki. Znajduje się ona także w niektórych zbożach, margarynie, mleku i mleku sojowym.

 

Ćwicz regularnie

 

Regularna aktywność fizyczna, w szczególności bieganie, ale też chodzenie, jest bardzo istotna dla budowy i utrzymania zdrowych kości. Wystarczy już 20 minut spacerów 3-4 razy w tygodniu.

 

Rzuć palenie

 

Palenie może osłabiać kości, szczególnie u kobiet. Dzieje się tak przez zmniejszenie ilości estrogenu oraz redukcję przyswajania wapnia.

 

Zapytaj lekarza o test na mineralną gęstość kości

 

Ten test służy do zbadania, czy dana osoba choruje na osteoporozę. Przy wykonywaniu testu, znanego tez pod nazwą BMD, pod uwagę brane są również czynniki ryzyka takie jak: wiek, płeć, historia choroby w rodzinie oraz przyjmowanie steroidów, które pomagają ocenić ryzyko wystąpienia choroby w ciągu kolejnych 10 lat.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, choroby, kuchnia, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Jak wzmocnić nasze kości?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!