reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Poznajemy witaminy: Witamina K

(2010-07-12)

Witamina K odpowiada przede wszystkim za prawidłową krzepliwość krwi. Nazwą witamina K określamy całą gamę związków: witamina K1 (fitomenadion, pozyskiwana z pożywienia), K2 (menachinon-6, produkowana przez bakterie jelitowe), K3 (menadion, produkowana sztucznie).

 

Witamina K wpływa na zatrzymanie krwawienia i zmniejsza nadmierne krwawienie miesiączkowe. Spełnia też ważną rolę w gospodarce wapniowej i mineralizacji tkanek. Witaminy a tej grupy mogą mieć wpływ na hamowanie rozwoju raka piersi, jajnika, pęcherzyka żółciowego, okrężnicy,nerki, żołądka i wątroby.

 

Skutki niedoboru witaminy K:

Z niedoborem witaminy K spotykamy się niezwykle rzadko, ponieważ nasz organizm potrafi wytwarzać ją sam przy pomocy znajdujących się w jelicie cienkim bakterii. Możemy się jednak z nim spotkać w przypadku osób, których dieta uboga jest w zielono-listne warzywa lub stosujących kurację antybiotykową, osłabiającą bakterie przewodu pokarmowego.

Niedobór witaminy K może powodować: słaba krzepliwość krwi, skłonność do krwotoków zewnętrznych i wewnętrznych, trudności w gojeniu się ran, problemy z mineralizacją kości, większe ryzyko nowotworów, zapalenia jelita oraz biegunki.

 

Skutki nadmiaru witaminy K:

Nadmiar witaminy K w naszym organizmie może powodować nadmierną potliwość, niedokrwistość, rozpad czerwonych krwinek, uczucie gorąca.

 

W jakich produktach znajdziemy witaminę K?

Duże ilości tej witaminy znajdują się przede wszystkim w warzywach o zielonych liściach. Najwięcej znajdziemy jej w : jarmużu, szpinaku, brukselce, brokułach, sałacie, rzeżusze, kalafiorze, zielonej fasoli, ogórkach, cukinii i pomidorach.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, witaminy, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Poznajemy witaminy: Witamina K

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!