reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Kolory i ich znaczenie w życiu człowieka

(2010-04-19)

Odpowiednio dobrany kolor może być wykorzystywany do wspomagania procesów leczenia. Na świecie są szpitale, w których kolorowe ściany spełniają różne funkcje, np. czerwony kolor służy do pobudzania energii chorych, pomarańczowy przywraca im radość, zielony zapewnia poczucie równowagi, zaś niebieski pomaga odzyskać spokój. Kolory, podobnie, jak muzyka, mogą wpłynąć na samopoczucie i nastrój człowieka – podają eksperci z portalu koloroskop.pl.

W Fundacji Instytutu Rozwoju Regionalnego z Krakowa wykonano doświadczenie, na które zaproszono niewidomego od urodzenia Rafała. Został on poproszony o określenie koloru zielonego i odczuć z nim związanych. Naukowcy z Instytutu informują, że człowiek, bez względu na to, czy widzi, czy też nie, ma w psychice informację na temat trzech podstawowych kolorów: żółtego, niebieskiego i czerwonego. Rafała poproszono o zmieszanie w wyobraźni żółtego z niebieskim i określenie tego, co czuje. Odpowiedź według badaczy była trafna - badany określił to jako „równowagę”, a tak właśnie określa się kolor zielony i taki jest wpływ tej barwy na człowieka.

Ponadto, jak podają eksperci, wiedzę na temat wpływu barw na zachowanie człowieka można również wykorzystać przy tworzeniu reklam, aby zwrócić uwagę na konkretny produkt, czy nawet przy wystroju wnętrz, gdzie dekoratorzy pomagają dobrać odpowiednie kolory do różnych typów osobowości. Kolor może wpływać na całe nasze otoczenie, ułatwiać kontakty towarzyskie a także polepszyć stan zdrowia i karierę zawodową.

Urszula Głuchowska-Bilska, trenerka rozwoju osobistego Dojrzewalni Róż, prowadząca portal koloroskop.pl i będąca certyfikowanym praktykiem Koloroskopu - metody Theresy Blomqvist, twierdzi, że kolor daty urodzenia jest stałą wibracją, czyli swoistym kodem, który determinuje nasz temperament, wpływa na osobowość i na to, jak jesteśmy odbierani przez innych. Ponieważ mamy go w swojej naturze, w jej opinii nie ma potrzeby uzupełniania go ubraniem czy wystrojem wnętrza.

Czym jednak jest koloroskop? Koloroskop pomaga określić osobisty wewnętrzny kolor. Do jego ułożenia potrzebna jest data urodzenia oraz używane imiona, nazwiska i ew. pseudonimy. Na ich podstawie specjalista rozrysowuje schemat kolorystyczny, tworzony wg ułożenia czakr, które tworzą taki sam układ kolorystyczny, jaki znajdujemy w tęczy. Czerwony ma najniższą częstotliwość i mieści się w dolnych partiach ciała, zaś fioletowy - najwyższą i odpowiada czubkowi głowy. Diagram i szczegółowy opis wewnętrznego koloru określają, jakie barwy są w konkretnej osobie dominujące, a jakich brakuje dla zachowania równowagi. Bez tego, według Urszuli Głuchowskiej-Bilskiej osiągnięcie harmonii życiowej nie jest możliwe, co pociąga za sobą trudności w znalezieniu szczęścia i powodzenia.

Metoda, na podstawie której buduje się diagram opiera się nie tylko na barwach, ale i na numerologii. Zarówno liczby, jak i litery mają swoją wibrację, a więc i kolor. Na przykład litera A odpowiada cyfrze 1 i kolorowi czerwonemu. Każdy rok życia ma swój kolor i swoją wibrację. Od urodzin do urodzin człowiek pozostaje pod wpływem określonej wibracji, która wpływa na poczynania, sukcesy, radości i smutki jakie towarzyszą mu na co dzień. Co 12 miesięcy zmienia się kolor danego roku, zaś co 9 lat zmienia się cały cykl. Pani Urszula radzi aby nasze działania były prowadzone zgodnie z własnym cyklem. Dobrze byłoby gdyby ważne działania życiowe jak np. podpisywanie umów itp., odbywały się w pierwszym roku cyklu - czerwonym, którego energia zapewnia osiągnięcie sukcesu. Rok koloru zielonego natomiast sprzyja przedsięwzięciom, związanym z mieszkaniem, ponieważ jego energia może pomóc w sprzedaży czy remoncie. Okres barwy niebieskiej oznacza natomiast świetną komunikację z innymi – to może być czas na zawieranie nowych znajomości. Rok granatowy może zapewnić sukcesy biznesowe, zaś w różowym dobrze jest poświęcić czas na refleksję, zbieranie sił i odpoczynek.

Wiedza na temat oddziaływania kolorów na konkretną osobę i jej otoczenia, a także umiejętny ich dobór, może pomóc wyrwać się z chaosu, zrównoważyć albo czasem odmienić życie – podsumowują eksperci.

Koloroskop.pl

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Kolory i ich znaczenie w życiu człowieka

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!