reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Nie mycie zębów jest groźniejsze niż myślisz!

(2010-09-06)

Naukowcy od dawna podejrzewali związek między niedostateczną higieną jamy ustnej a zawałami serca. Teraz mają na to dowody.

 

Nie mycie zębów jest groźniejsze niż myślisz!Do tej pory nikt nie był w stanie wyjaśnić dlaczego nie mycie zębów może prowadzić do zawałów. Teraz stomatolodzy z uniwersytetu w Bristolu znaleźli przyczynę. Winowajcą jest powszechnie występująca bakteria odpowiedzialna za psucie się zębów i choroby dziąseł, która dostając się do krwiobiegu, może sprzyjać powstawaniu zakrzepów. W rezultacie może prowadzić to do zawałów i udarów.

 

Bakteria Streptococcus przez większość czasu zamknięta jest w jamie ustnej, jednak może dostać się do krwi, kiedy nasze dziąsła krwawią. Bakteria wykorzystuje proteinę o nazwie PadA, która znajduje się na jej powierzchni, aby zmusić płytki krwi do łączenia się ze sobą, tak by stworzyć sobie ochronną osłonkę.

 

Naukowcy donoszą, że jest to pierwsze odkrycie mechanizmu pojedynczej bakterii, który w taki sposób oddziałuje na płytki krwi. To też kolejny powód by dobrze dbać o nasze zęby. Higiena jamy ustnej, to obok właściwej diety, kontroli ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu oraz aktywności fizycznej, element dbałości o serce.

 

Badania naukowców z Bristolu zostały właśnie zaprezentowane na konferencji Society for General Microbiology.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Nie mycie zębów jest groźniejsze niż myślisz!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!