reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Zaburzenia oddychania podczas snu skracają życie

(2010-04-30)

Nie leczone problemy z oddychaniem w czasie snu mogą stopniowo przekształcić się w przewlekły i niebezpieczny proces chorobowy. To z kolei, jak pokazują badania, wpływa nie tylko na jakość życia, ale także na jego długość – ostrzegają eksperci z Centrum Laryngologii Medicus.

Zaburzenia oddychania w czasie snu to cichy zabójca. Ze względu na brak powszechnej świadomości ludzi co do wagi tego problemu, potrafi on latami rujnować zdrowie. Badania wskazują , że w grupie osób, u których występuje powyżej 20 bezdechów i spłyconych oddechów na godzinę, notuje się zwiększoną liczbę zgonów.

Groźny bezdech

Medicus wyjaśnia, iż bezdech jest kolejnym, po chrapaniu, stadium zaawansowania zaburzeń oddychania w czasie snu. I, o ile chrapanie bywa często bagatelizowane, o tyle do problemu bezdechu podchodzi się już bardzo poważnie. Obturacyjny bezdech śródsenny zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia tętniczego, może też prowadzić do zaburzeń rytmu serca, jego niewydolności a nawet udaru mózgu. Wszystkie te powikłania mogą w konsekwencji powodować zwiększoną umieralność mężczyzn przed 50. rokiem życia. „Bezdech to poważny problem, który może dotyczyć nawet 8 mln Polaków” – mówi otolaryngolog, dr n. med. Aleksandra Sztuka-Banel, z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.

Według ekspertów nieleczone chrapanie może doprowadzić do pojawienia się bezdechów śródsennych, czyli co najmniej 10-sekundowych momentów, w czasie których podczas snu człowiek nie oddycha. Wywołane przez bezdech niedotlenienie organizmu może prowadzić do nasilenia się już istniejących chorób, w tym nadciśnienia tętniczego czy płucnego, niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, zaburzeń krążenia mózgowego, a nawet prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Ponadto, zaburzenia oddychania w czasie snu prowadzą do mniejszego natlenienia organizmu, w wyniku którego cierpią wszystkie narządy.

Lekarze zauważają, że stopniowo rośnie świadomość społeczna odnośnie zagrożeń dla zdrowia i społecznych skutków zaburzeń oddychania w czasie snu, a Polacy coraz częściej udają się z tym problemem do specjalisty. Ci z kolei przekonują, że trwałe rezultaty w walce z chrapaniem i bezdechem śródsennym może dać leczenie zabiegowe, ale pod warunkiem, że problem dotyczy górnych dróg oddechowych.

Zbawienna koblacja

Zdaniem ekspertów, jedną z metod walki z bezdechem jest operacja plastyczna przeprowadzona metodą koblacji, która pozwala połączyć cztery zabiegi i wykonać pełną operację plastyczną gardła. Dzięki koblacji możliwe jest jednoczesne poszerzenie cieśni gardła poprzez zmniejszenie tylnych łuków podniebiennych oraz ich usztywnienie, przycięcie języczka, a jeśli to konieczne zmniejszenie masy migdałków podniebiennych.

Metoda koblacji polega na zastosowaniu energii fal radiowych, a w wyniku zabiegu następuje odparowanie wyznaczonej części tkanki. Metoda ta jest bezkrwawa i niemal bezbolesna. Pozwala ona również na wykonanie zabiegu w ciągu jednego dnia.

- Ostatnio zadowolony po zabiegu pacjent powiedział, że zrozumiał, że dzięki tej operacji przedłużył sobie życie – mówi dr Sztuka-Banel. – Jest to jak najbardziej zgodnie z prawdą, bo zwiększenie wysycenia krwi obwodowej tlenem, efektywny sen i wypoczynek, to czynniki, które mogą znacząco wpłynąć na jakość i długość życia – dodaje.

Medicus Dolnośląskie Centrum Laryngologii

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
choroby, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Zaburzenia oddychania podczas snu skracają życie

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!