reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Rak płuc: przebieg zależy od płci

(2010-02-13)

Wyniki ostatnich badań mających na celu dostosowanie terapii raka do konkretnego pacjenta jednoznacznie wskazują, iż przebieg raka płuc zależny jest od tego, czy pacjent jest kobietą, czy też mężczyzną.

Kolejne ważne doniesienie to informacja, iż niektórzy pacjenci w podeszłym wieku cierpiący na raka płuc mogą być skutecznie poddani leczeniu chemioterapią. Wyniki tych badań opublikowane zostały w Journal of the American Medical Association i są już ostatnimi z całej serii eksperymentów, które wykazały, że rak jest dużo bardziej złożony genetycznie niż lekarze przypuszczali jeszcze kilka lat temu.

Testy przeprowadził Dr. Anil Potti z Duke University w Karolinie Północnej badając reprezentatywną grupę 787 pacjentów cierpiących na niedrobnokomórkowego raka płuc i analizując szczegółowo reakcję na zastosowane leczenie oraz badając ich DNA. Analizie genetycznej poddano te geny, o których wiadomo, iż zaangażowane są w powstawanie i rozwój raka.

Uzyskane wyniki są potwierdzeniem dla dwóch kluczowych tez. Jedna z nich głosi, iż biologia raka płuc jest różna w zależności od płci pacjenta. Generalnie rzecz ujmując – u kobiet choroba jest mniej złożona, a więc mniejsza ilość tzw. ścieżek molekularnych odpowiedzialna jest za chorobę. Ciekawym i ważnym odkryciem była również informacja, że istnieje grupa starszych, zaawansowanych wiekiem pacjentów, która może skorzystać z leczenia, które do tej pory zarezerwowane było dla młodszych pacjentów. Naukowcy podkreślili również, że dzisiaj testy genetyczne na raka są dużo bardziej dostępne niż jeszcze niedawno, a rezultaty badań otrzymuje się często już po upływie kilku dni.

„Narzędzia genetyki do tej pory z powodzeniem umożliwiały nam analizowanie predyspozycji genetycznych do niektórych typów nowotworów” - mówi Marcin Jaworek, prezes laboratorium testDNA. „Coraz to nowe odkrycia pozwalają mieć nadzieję, że w przyszłości będziemy w stanie nie tylko prognozować, ale również skutecznie leczyć, a nawet zapobiegać rakowi”.

Rak płuc jest główną przyczyną zgonów ludzi na świecie, zabijając rokrocznie 1,3 miliona ludzi. A ponieważ bardzo często na początku nie daje widocznych objawów, większość pacjentów diagnozowana jest dopiero na etapie przerzutów. To właśnie między innymi sprawia, że współczynnik przeżywalności wśród chorych oscyluje w granicach 15%.

testDNA

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
choroby, medycyna

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Rak płuc: przebieg zależy od płci

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!