reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Leki

Leczenie złamań kości: wibroakustyka przyspiesza zrastanie

(2010-04-19)

Każdy, komu chociaż raz w życiu przytrafił się niefortunny wypadek zakończony złamaniem czy to kończyny, czy to pomniejszych kości, chciałby zapewne, aby problemy związane z chwilowym brakiem sprawności szybko zniknęły. Firma Vitafon proponuje nietypowy sposób na leczenie złamań.

Jak zatem przyspieszyć zrastanie się złamanej kości? Według specjalistów z firmy Vitafon pomocna może okazać się terapia wibroakustyczna, stanowiąca stosunkowo nową metodę fizjoterapii. Polega ona na tym, że w miejscu zmian chorobowych, np. złamania, stosuje się oddziaływanie za pomocą drgań dźwiękowych. Dane drgania odpowiadają słyszalnemu dźwiękowi i wydawane są przez niewielkie urządzenie specjalnie do tego przeznaczone. Gdy komórki organizmu odbiorą wibracje, następuje zwiększona szybkość przeprowadzanych wewnątrz nich reakcji chemicznych. Szybkie drgania wywołują m.in. szybszy przepływ krwi, limfy i płynów osmotycznych na danym obszarze, co w rezultacie może prowadzić do szybszej regeneracji organizmu – zauważają eksperci. Metodyka leczenia może także objąć wibroakustyczne oddziaływanie na wątrobę i nerki, zwiększając ich wydajność, oraz na wybrany odcinek kręgosłupa.

Z badań przeprowadzonych w Rosyjskim Naukowo-Badawczym Instytucie Traumatologii i Ortopedii im. R.R. Wredena wynika, że stosowanie masażu wibroakustycznego cztery razy dziennie po 30 minut pozwala na skrócenie czasu złamania średnio o tydzień. Badania te przeprowadzano wśród pacjentów ze złamaniami kości dłoni – złamaniami o tyle uciążliwymi, że w ponad 60% przypadków po konsolidacji kości nie dochodziło do pełnego przywrócenia sprawności dłoni. Jak podaje firma Vitafon, w grupie ponad 50 pacjentów, których poddano terapii wibroakustycznej, zaobserwowano nie tylko szybsze gojenie się złamań, lecz również skrócenie czasu rehabilitacji i niezdolności do pracy. Osoby, które połączyły rehabilitacje z terapią wibroakustyczną odzyskiwały sprawność dłoni średnio o 10 dni wcześniej od tych, które dochodziły do zdrowia samymi metodami tradycyjnymi. W opinii ekspertów masaż urządzeniami wibroakustycznymi może przynieść również dodatkowe korzyści w postaci łagodzenia bólu i zmniejszania obrzęku, a z uwagi na swoje delikatne oddziaływanie na tkanki, można go stosować podczas zrastania się złamań.

Gdzie zatem poddać się terapii wibroakustycznej? Jak podaje firma Vitafon można z niej skorzystać również we własnym domu. W tym celu należy zakupić urządzenie do masażu wibroakustycznego, które dostępne jest w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym.

Vitafon

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Leczenie złamań kości: wibroakustyka przyspiesza zrastanie

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!