reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Leki

Metody leczenia kręgosłupa: profilaktyka przede wszystkim

(2010-04-24)

Siedzący tryb życia, godziny spędzone przed komputerem, słaba kondycja fizyczna, nadwaga – to wszystko sprawia, że nasz kręgosłup może odmówić posłuszeństwa - podaje Centrum Rehabilitacji Taurus.

Skutkuje to pojawieniem się dokuczliwego bólu, który obniża naszą wydajność, a z czasem przerodzić się może w niebezpieczne schorzenie. Dawid Półgrabia, specjalista z Centrum Rehabilitacji Taurus radzi, jak skutecznie walczyć z uciążliwym bólem, uniknąć bolesnych zabiegów operacyjnych i odzyskać pełnię sił. "Możemy pokusić się o stwierdzenie, że kręgosłup stanowi niezbędny fundament, będący podporą całego ciała. Dzięki niemu utrzymujemy bowiem wyprostowaną postawę, poruszamy się, a nasze połączenia nerwowe zyskują niezwykłą ochronę. Współcześnie jednak żyjąc w ciągłym biegu i natłoku obowiązków zapominamy o jego prawidłowej pielęgnacji i lekceważymy pojawiające się, groźne symptomy choroby. Przeceniamy granice wytrzymałości tej misternej konstrukcji, a przemęczony kręgosłup staje się podatny na uszkodzenia i urazy. Problemy z kręgosłupem dotyczą coraz większej liczby ludzi, niezależnie od ich wieku. W ostatnich latach o schorzeniach kręgosłupa zaczęto mówić nawet w kontekście choroby cywilizacyjnej. Ogromny wpływ wywiera na to niezdrowy tryb życia, który prowadzi większość z nas. Powinniśmy od dziecka uczyć prawidłowych zachowań i uczulać na potrzeby naszego kręgosłupa. Zaowocuje to bowiem dobrą kondycją i sprawnością fizyczną w dorosłym życiu" – tłumaczy Dawid Półgrabia , dyrektor Centrum Rehabilitacji Taurus.

Kręgosłup w dobrej formie

"Przyczyny bólów pleców mogą być różne, najczęściej jednak związane są z dysfunkcją kręgosłupa. Niewielkie dolegliwości z czasem przerodzić się mogą w dokuczliwy ból i poważne choroby, które wiążą się z ryzykiem operacji. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele sposobów, które przyniosą ulgę i pomogą uniknąć nieprzyjemnych zabiegów i długiego czasu rekonwalescencji. Schorzenia kręgosłupa najczęściej dotyczą odcinka szyjnego i lędźwiowego, gdyż właśnie te części najbardziej narażone są na nadwyrężenia. [...] W leczeniu chorób kręgosłupa najbardziej skuteczne są trzy rodzaje terapii, a mianowicie fizykoterapia, terapia manualna i nowoczesny kinesioteaping [...]" – wyjaśnia specjalista z Centrum Rehabilitacji Taurus. "Terapia manualna to nic innego jak nastawianie kręgosłupa w celu jego wyprostowania i zmniejszenia bólu. Przy takiej formie zabiegów wskazane jest również przeprowadzenie serii masaży w celu rozluźnienia mięśni przykręgosłupowych" – dodaje Dawid Półgrabia. "Z dziedziny fizykoterapii na uwagę zasługuje w szczególności krioterapia, czyli leczenie zimnem. Skurcz naczyń wywołany gwałtownym ochłodzeniem przyspiesza procesy lecznicze i regeneracyjne, a w konsekwencji działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Szybką ulgę w bólu przynosi innowacyjna metoda kinesioteapingu, polegająca na przyklejeniu na chore miejsce plastra, który przejmując funkcje mięśni przykręgosłupowych stabilizuje kręgosłup i zabezpiecza go przed urazami. Plaster nosi się nieprzerwanie przez okres około tygodnia, a wodoodporna powłoka zapewnia komfortowe użytkowanie" - wyjaśnia Dawid Półgrabia z Centrum Rehabilitacji Taurus.

Profilaktyka przede wszystkim

"Liczne zabiegi mogą skutecznie zmniejszyć ból w chorej części kręgosłupa, jednak pamiętać należy, że najskuteczniejszą metodą walki jest profilaktyka. Wielu pacjentów po zakończeniu kuracji wraca do swoich dawnych nawyków i zapomina o tym, iż nadal trzeba dbać o kręgosłup. Pozbycie się nieprzyjemnych bólów nie oznacza, że bezkarnie możemy korzystać z dobrodziejstw naszego kręgosłupa. Bardzo ważną rolę odgrywa przecież odpowiednia profilaktyka. [...]" – mówi dyrektor Centrum Rehabilitacji Taurus. "Dobrym sposobem zapobiegawczym są również techniki wykorzystywane w kinezyterapii - poprzez wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych i mięśni brzucha stworzymy naturalny gorset utrzymujący nasz kręgosłup w prawidłowej pozycji i zabezpieczymy go przed urazami. Również magnetoterapia wykorzystująca zalety pola magnetycznego to dobry środek przyspieszający regenerację. Najlepsze efekty w leczeniu i skutecznej profilaktyce chorób kręgosłupa uzyskamy poprzez połączone działanie terapii manualnej, elementów fizykoterapii i masażu" – podsumowuje Dawid Półgrabia z Centrum Rehabilitacji Taurus.

Nieprawidłowe nawyki, szybki tryb życia i brak czasu na odpoczynek boleśnie odczuwa nasz kręgosłup. Niestety bardzo często za późno zdajemy sobie z tego sprawę. Odpowiednie zabiegi i ćwiczenia pomogą nam uniknąć nieprzyjemnych operacji. Musimy na czas zadbać o nasz kręgosłup i pamiętać, że jest tylko jeden - przestrzegają eksperci.

Centrum Rehabilitacji Taurus

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Metody leczenia kręgosłupa: profilaktyka przede wszystkim

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!