reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Jak złagodzić nadpobudliwość u dzieci?

(2010-02-26)

Czas nauki wymaga wiele pracy, samokontroli, koncentracji i zaangażowania od Twojego dziecka. Wielu dzieciom jednak trudno jest usiedzieć w miejscu, a co dopiero zasiąść grzecznie do odrabiania lekcji. Skupienie się w szkole także nie każdemu przychodzi z łatwością. Jednak jeżeli znasz przyczyny trudności swojego dziecka - kłopoty związane ze szkolnymi wyzwaniami można złagodzić!

Kwasy tłuszczowe a ADHD

Ostatnio coraz więcej mówi się o występowaniu u niektórych dzieci zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi, zwanej w skrócie ADHD. Badacze zastanawiając się nad jego źródłem zaobserwowali, że ADHD może występować dziedzicznie. Wspólne biologiczne czynniki ryzyka obejmują prawdopodobnie niewydajność metabolizmu kwasów tłuszczowych, który prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym Omega-3. Badania wykazują, że niedobory kwasów tłuszczowych Omega-3 mogą być podłożem dla niektórych nieprawidłowości związanych z zachowaniem, uczeniem się lub nastrojem, charakterystycznych dla takich zaburzeń jak ADHD a także dysleksja. Okazuje się, że suplementacja kwasów tłuszczowych osłabia niektóre (lecz nie wszystkie) symptomy związane z ADHD, w tym problemy związane z czytaniem oraz ortografią.

Kwasy tłuszczowe a rozwój mózgu

Jak wiadomo kwasy tłuszczowe Omega-3 (DHA, EPA) oddziałują pozytywnie na mózg dziecka. Pierwotny wzmożony rozwój mózgu zachodzi już w okresie płodowym i trwa aż do drugiego roku życia, po czym następuje wolniejsze tempo rozwoju trwające do 30 roku życia. Zaobserwowano jednak znaczne przyspieszenie rozwoju mózgu w wieku 7 oraz 11-12 lat! Najważniejsze kwasy Omega-3 w mózgu to DHA i EPA:

  • DHA jest szczególnie istotny we wczesnym okresie życia i odgrywa ważną rolę w budowie oka i mózgu jako niezbędny składnik wszystkich błon komórkowych.
  • EPA spełnia rolę bardziej funkcjonalną – jego pochodne wpływają m.in. na przepływ krwi, funkcjonowanie systemu immunologicznego oraz na równowagę hormonalną.
  • Zarówno EPA jak i DHA mogą mieć wpływ na liczne aspekty sygnalizacji komórkowej w mózgu i układzie nerwowym.

Udowodniono, że kwasy tłuszczowe Omega-3 (DHA, EPA) wpływają na rozwój mózgu, a także stymulują funkcjonowanie intelektu, pamięci i wzroku. Natomiast niedobór kwasów Omega-3 może mieć poważne konsekwencje w postaci zaburzeń ostrości wzroku, zaburzeń funkcji poznawczych, dysfunkcji mózgu oraz innych zaburzeń neurologicznych. W celu zagwarantowania prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mózgu, niezbędne jest dostarczenie do organizmu odpowiednich ilości kwasów Omega-3 EPA i DHA.

Zdrowa dieta dla całej rodziny

Kwasy tłuszczowe Omega-3 określa się mianem niezbędnych, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie ich sam wytworzyć. Zatem trzeba mu ich dostarczyć w pożywieniu. Zalecana dawka kwasów tłuszczowych Omega-3 w Polsce to 1000 mg DHA + EPA dziennie. Problem niedoboru kwasów tłuszczowych dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych. Naturalnym źródłem kwasów Omega-3 (EPA i DHA) są tłuste ryby morskie. Statystyki pokazują – badanie WOBASZ - że średnie spożycie ryb w Polsce wynosi 16 g dziennie przy zalecanej dawce 35 g. Z czego ryby morskie stanowią jedynie część tych porcji. Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej wskazuje, że w związku z bardzo niskim spożyciem ryb morskich w naszym kraju zalecana jest suplementacja diety w kwasy Omega-3.

Multi-tabs

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
choroby, medycyna

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Jak złagodzić nadpobudliwość u dzieci?

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!