reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Sport

Sport dla seniora: gra w bule

(2010-08-02)

Petanque, bule, kule, boule, petanka – nazw jest wiele. Gra, która przywędrowała do nas z Francji ma coraz więcej zwolenników. To doskonały, relaksujący sport dla seniorów i nie tylko.

 

Sport dla seniora: gra w buleGra w bule od wielu lat jest bardzo popularna we Francji. Zwykle kojarzymy z grupą starszych panów grających w parku. Jednak od pewnego czasu gra ta zrobiła się naprawdę modna, także wśród sławnych osób (gra w nią m.in. słynny projektant Karl Lagerfeld, który w ubiegłym miesiącu poprowadził turniej w bule w st. Tropez). Modna czy nie, gra jest z pewnością ciekawa i relaksująca, o czym przekonują członkowie kilkunastu istniejących w naszym kraju klubów petanque. To przede wszystkim gra towarzyska.

 

Jak w to grać?

 

Gra w bule, w dzisiejszej formie wywodzi się z podobnej gry o nazwie jeu provençal (gra prowansalska). Zawody polegają na rzucaniu z wytyczonego okręgu stalowymi kulami (od 70,5 do 80 mm średnicy) w stronę małej (drewnianej lub plastikowej) kulki o średnicy od 25 do 35 mm, nazywanej przez polskich graczy świnką. Rozgrywka odbywa się na pozbawionym trawy placu, zwanym bulodromem.

 

Partię petanque rozgrywać można w trzech wariantach składowych:

 

  • jeden na jednego (każdy z graczy ma po 3 kule);

  • w dwóch dwuosobowych zespołach (również każdy ma po 3 kule);

  • w dwóch zespołach trzyosobowych (każdy ma po 2 kule).

 

 

Partie składają się z kilku rozgrywek, w trakcie których każdy gracz próbuje umieścić swoją bule jak najbliżej świnki albo wybić punktujące kule przeciwnika. Punkty podliczane są po wyrzuceniu wszystkich kul, zdobywa je tylko zwycięzca danej rozgrywki, czyli ten, którego kule znalazły się najbliżej świnki (jeden punkt zdobywa się za każdą bulę, która ma bliżej do świnki niż najbliższa bula przeciwnika). Partię wygrywa osoba lub zespół, który pierwszy zdobył 13 punktów.

 

Gdzie grać?

 

Wystarczy pozbawiony trawy plac o wymiarach 15x4 metry. Taki placyk powinno udać się znaleźć w parkach, ale możemy zorganizować go sobie sami. Od wymiarowego boiska ważniejsza jest grupa osób chętnych do gry, wystarczą dwie, ale im więcej tym ciekawiej. W końcu to gra towarzyska. Bule są bardzo bezpieczną grą, wypadki podczas rozgrywek zdarzają się niezwykle rzadko.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, rozrywka, sport

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Sport dla seniora: gra w bule
2014-06-03 | 13:43:20

ja także zapraszam kulki ( petanque, boules) :). Dla zachęty dodam, że przed paru laty Puchar Polski Tripletów (zespoły trzyosobowe) wygrała drużyna o średniej wieku ... powyżej 80 lat !!! :) . A grać można już w bardzo młodym wieku, aż - jak sami Państwo czytacie :) - do o wiele dojrzalszych lat. Gimnastyka codzienna odbębniona bez zmudnego liczenia powtarzalnych ćwiczeń. Przy tym sympatycznie spędzony wspólnie czas na powietrzu. Dla osób z kłopotami przy podnoszeniu kul informacja, że wspomóc się można magnesem do podnoszenia sprzętu. W razie pytań zapraszam na stronę Żywieckiego Klubu Boules. Więcej

2011-10-03 | 22:25:41

Gra super, ale polecam kurling. Zasady takie same, ale jeszcze lepsza frajda, można grać cały rok na każdej płaskiej powierzchni, a dodatkowo jestem w ogólnopolskim rankingu he he.... Więcej

2011-02-22 | 11:19:33

Super gra... nie tylko dla osób starszych! :) Więcej