reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Zakłady opieki zdrowotnej: unijne standardy w 2015

(2010-02-16)

Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej przewidywało dostosowanie placówek medycznych do standardów unijnych do końca 2012 roku. Jednak dzięki staraniom Związku Powiatów Polskich resort zdecydował się na przesunięcie terminu o kolejne 3 lata. ZOZ-y będą musiały sprostać tym wymaganiom do końca 2015 roku.

Ponadto Ministerstwo Zdrowia w ubiegłym roku zdecydowało się na nowelizację rozporządzenia. Kiedy, przesłany do społecznej konsultacji, nowy projekt wejdzie w życie, przestanie obowiązywać restrykcyjne i kosztowne rozporządzenie z 2006 roku. Wprowadzenie określonych w nim zmian przez szpitale i przychodnie musiałoby bowiem kosztować ok. 14 mld zł, ponieważ aż 40 proc. placówek wymaga modernizacji, przy tym 10 procent budynków szpitalnych jest pod ochroną konserwatora zabytków.

Łagodniejsze wymogi po nowelizacji

W nowym projekcie wymogi dotyczące obiektów medycznych nie są już tak ostre. Nie narzuca m.in. konieczności opisywania w bardzo szczegółowy sposób wszystkich niezbędnych zmian budowlanych, jakie powinny przeprowadzić poszczególne rodzaje placówek ochrony zdrowia. W znowelizowanych przepisach nie określa się również liczby łóżek w salach pacjentów, ani wymagań dotyczących wysokości, szerokości czy rodzaju powierzchni, jakie musiałyby respektować ZOZ-y. Takie decyzje pozostawiono dyrektorom placówek. Złagodzono wymagania wobec bloków operacyjnych poprzez np. wykreślenie zaleceń dotyczących powierzchni minimalnej.

Aby dostosować placówki niezbędna jest natomiast poprawa jakości instalacji elektrycznej, kanalizacji deszczowej, zasilania w wodę oraz przeprowadzenie różnorodnych prac budowlanych w większości szpitali. Niezbędna jest modernizacja oddziałów i różnych pomieszczeń. Wydzielenie dwóch traktów komunikacyjnych – dla personelu i pacjentów, czy przygotowanie odpowiednich pomieszczeń dla odwiedzających.

Finansowanie modernizacji

Jednak mimo przesunięcia daty, w wielu przypadkach trudno będzie zagwarantować pieniądze na koniecznie zmiany. Dostosowanie polskich szpitali i placówek służby zdrowia do unijnych standardów technicznych i sanitarnych oznacza ogromne koszty. Znalezienie funduszy spoczywa na samych lecznicach i ich organach założycielskich, których nie stać na takie wydatki. Jak ocenia sam resort zdrowia, nawet 61 proc. SPZOZ-ów, z powodów finansowych, nie byłoby w stanie dostosować swoich lokali i budynków do wymogów jeszcze obowiązującego rozporządzenia. Dlatego, tym bardziej należy dobrze zagospodarować każdą złotówkę. Pomóc w tym mogą pojawiające się w Polsce firmy, które posiadają unikatowe doświadczenie w tej dziedzinie.

- Brak dostatecznej wiedzy na wczesnym etapie planowania, może prowadzić do błędnych założeń budżetu. Niezwykle istotne jest dokładne określenie rzeczywistego zakresu prac, które ma objąć projekt. Rzetelne sprawdzenie danych, a później odpowiednie zarządzanie procesem realizacji stanowi integralną część kontrolowania budżetu i wpływa na ostateczny koszt przedsięwzięcia. Szybkość przeprowadzenia modernizacji budynku i jego infrastruktury jest także istotnym czynnikiem powodującym obniżenie kosztów inwestycji – twierdzi Nisan Gertz, dyrektor ds. Inwestycji Medycznych w Red Med Development.

W realizacji placówek medycznych w standardzie europejskim nie mamy dotychczas w Polsce szerokich doświadczeń, dlatego firmy deweloperskie posiadające bogatą wiedzę na ten temat i międzynarodowe doświadczenie mogą pomóc w przyspieszeniu tego procesu. Przykładowo firma Red Med Development od kilku lat wspiera polską służbę zdrowia. Zakres usług, które oferuje obejmuje każdy stopień modernizacji istniejących obiektów, budowę nowych oraz usługi konsultingowe.

RED MED Development

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Zakłady opieki zdrowotnej: unijne standardy w 2015

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!