reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: dyskopatia

(2015-07-13)

dyskopatia.jpgDyskopatia jest chorobą krążka międzykręgowego spowodowaną nagłym lub przewlekłbym przeciążeniem lub zmianami zwyrodnieniowymi związanymi z wiekiem.  Pojęcie dyskopatii obejmuje również przepuklinę kręgosłupa, a dokładniej jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Stanowi pierwszy etap choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Najczęściej dotyka odcinka szyjnego oraz lędźwiowego kręgosłupa, rzadziej piersiowego.

Choroba występuje przede wszystkim w przedziale wiekowym od 30 do 50 roku życia, jednak coraz częściej dotyka również ludzi młodszych. Narażone są na nią szczególnie osoby cierpiące na osteoporozę oraz żyjące w chronicznym stresie (stres powoduje trwałe zwiększenie napięcia mięśni).

 

Przyczyny i diagnoza

Do najczęstszych przyczyn choroby zalicza się m.in. wady postawy, nadwagę, urazy oraz słabe mięśnie brzucha. Doszukiwać ich należy się również w wyczerpującej pracy fizycznej (nieumiejętne podnoszenie, dźwiganie oraz przenoszenie ciężkich przedmiotów), a także w długotrwałej jeździe samochodem w trakcie której kręgosłup narażony jest na wibracje. Wśród przyczyn choroby wymienić można również predyspozycje genetyczne (krążki międzykręgowe poszczególnych ludzi mają tendencję do zwyrodnień).

Podstawą prawidłowej diagnozy najczęściej są liczne oraz bardzo charakterystyczne objawy kliniczne (np. bóle kręgosłupa, zaburzenia czucia). Jednak w celu pełnej oraz właściwej diagnostyki, lekarz może zlecić wykonanie szeregu badań takich, jak: tomografię komputerową kręgosłupa, rezonans magnetyczny kręgosłupa oraz rentgen kręgosłupa (w projekcji przednio-tylnej i bocznej).

 

Objawy dyskopatia2.jpg

U osób cierpiących na dyskopatię obserwuje się przede wszystkim ból kręgosłupa (w odcinku lędźwiowo – krzyżowym), który promieniuje najczęściej do kończyn dolnych w zależności od umiejscowienia zwyrodnienia). Pojawić się mogą również objawy takie, jak rwa kulszowa (niespodziewany atak korzonków nerwowych), niedowład mięśni lub ich całkowite zanikanie, osłabienie odruchów kończyn oraz zaburzenia czucia powierzchni ciała. Występować mogą także zaburzenia zwieraczy zarówno odbytu, jak i pęcherza moczowego, zaburzenia potencji oraz libido.

 

Leczenie

W większości wypadków (około 90%) pacjenci leczeni są za pomocą rehabilitacji oraz fizykoterapii. Dodatkowo, stosowane jest również objawowe oraz łagodne leczenie farmakologiczne.

Chorym zaleca się również zmianę trybu życia polegającą przede wszystkim na zrezygnowaniu  z wykonywania ciężkich prac (szczególnie obciążających kręgosłup), podjęciu aktywności fizycznej (najlepiej regularnej), przejściu na odpowiednią dietę czy w końcu korzystania z masaży zmniejszających napięcie mięśniowe (w okolicach zwyrodnień krążków).

W przypadku, gdy zachowawcze oraz nieinwazyjne leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, pacjentom proponowana jest interwencja chirurgiczna. Najczęściej stosowaną metodą jest dyscektomia, czyli zabieg polegający na usunięciu przemieszczonej części krążka międzykręgowego (tzw. przepukliny). Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Coraz częściej stosuje się również neuroplastykę krążka międzykręgowego oraz zabieg polegający na jego rozpuszczeniu za pomocą iniekcji odpowiedniego enzymu.

 

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: dyskopatia

Dobry rehabilitant to podstawowy sposób na ujarzmienie bólu! Rehabilitacja trwająca czsami kilka miesięcy czyni cuda. Mi to pomogło. Tera jestem jak nowo narodzony. Tylko ważne, abyście regularnie chodzili na zabiegi, nawet jak już przestanie boleć! Więcej

Nauczyłem się odpowiednio podnoscić rzeczy kiedy pierszy raz poszczykło mnie w plecach z bólu aż upadłem na podłogę i nie mogłem wstać i normalnie się podnieść. Leżałem jak kłoda przez dobre 10 min z obway że ból powróci i znów sparaliżuje. Pomogły odpowiednie masaże oraz wizyty u fizjoterapeutów. Ćwiczyłem tez sam w domu te same ćwiczenia które pokazał mi masażysta oraz regularnie chodziłem na basen. Poprawa była duża. Dodatkowo zrzuciłem 8 kg. Kupilem też koszulkę z wełny owczej woolmed z wełna na plecach. Bardzo przyjemna i fajna w dotyku. Zakładam codziennie. Więcej

2016-10-04 | 11:50:00

Moj maz cierpi na bole krzyza i jeszcze choruje na rwe kulszowa od 40 roku zycia. Zaczelo sie . kiedy lezal na mokrym piasku,  rwa powracala kilka razy w ciagu roku do tego stopnia ze nie mogl wstac z lozka i isc do pracy. lekarz powiedzial nam o koszulkach z welny owiec merynosow i bawelny polskiego producenta. nie moge powiedziec zlego slowa o tych koszulkach poniewaz od kad maz nosi je regularnie nawet w nocy rwa kulszowa nie pojawia sie a jesli juz to bardzo zadko i dzieki mascia oraz welnie szybko ustepuje. Pisze to dlatego bo wiem ze wiele osob w naszym wieku cierpi na bardzo podobna przypadlosc a te koszulki moga pomoc ludzia z chorymi korzonkami.  Elzbieta Więcej