reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Słońce, seks i satysfakcja

(2015-04-13)

Gdy robi się gorąco na zewnątrz zrzucamy z siebie ciepłe ubranie i odsłaniamy więcej ciała. Stajemy się wtedy szczęśliwsi oraz czujemy się bardziej atrakcyjni. Lato to czas wakacyjnych wyjazdów, a niejednokrotnie szansa na gorący romans. Jest to również idealna okazja na rozpalenie żaru namiętności w stałym związku. Jak wynika z badań transkulturowych, mężczyźni za główne oznaki kobiecej  atrakcyjności uznają młody wygląd oraz powab ciała. Warto pamiętać, że promienie słoneczne zwiększają nie tylko atrakcyjność wizualną ciała, ale również tę dotykową, zapachową, a nawet smakową.

 

 

Szczęśliwy hormon

Pod wpływem słońca wzrasta produkcja endorfin, nieprzypadkowo nazywanych hormonami szczęścia. Dzięki nim stajemy się odważniejsi w kontaktach międzyludzkich oraz chętniej otwieramy się na nowe znajomości, a tym samym doświadczenia. Warto pamiętać, że według naukowców najlepszy czas na romans przypada właśnie w okresie letnim – seksualnie najgorętszymi miesiącami w roku są kolejno sierpień, lipiec oraz czerwiec, co pozostaje w bezpośrednim związku z zwiększoną liczbą porodów wiosną. Co ciekawe, najmniej sprzyjającym miesiącem w ciągu roku dla osób zakochanych jest luty, w których przypada właśnie ich święto. To właśnie w miesiącach zimowych dotyka nas najczęściej depresja sezonowa, które obniża popęd płciowy, ale również zaburza erekcję.

 

Tango libido

W czasie letnim zwiększa się libido. Promienie słoneczne powodują znaczący wzrost hormonu odpowiedzialnego za pociąg seksualny w organizmie, a więc testosteronu. Odpowiada on również za nasze zdrowie oraz samopoczucie. Gwałtowny oraz znaczący spadek jego poziomu może prowadzić nawet do depresji.  W miesiącach zimowych jego poziom u mężczyzn może być niższy nawet o około 30% niż latem. Należy tutaj zaznaczyć, że mimo iż hormon ten nazywany jest męskim, wytwarzany jest również w organizmie kobiet, w którym jednak jego stężenie jest zdecydowanie niższe.  Badania wykazują również, że kobiety u których poziom testosteronu jest zbyt niski, rzadziej doświadczają orgazmu.  Do jego produkcji niezbędna jest bowiem witamina D, którą organizm człowieka potrafi wytwarzać samodzielnie, właśnie pod wpływem słońca. Również odpowiednia dieta, obfitująca szczególnie w nabiał oraz tłuste ryby i inne owoce morza, jest idealnym sposobem na uzupełnienie jej braków. Co jednak ciekawe, naukowcom do chwili obecnej nie udało się w pełni udowodnić, czy witamina D pochodząca z pożywienia (głównie D1), wpływa na nas tak samo jak ta dostarczana nam przez słońce (D3).

 

Terapia słońcem

Co ciekawe, słońce poprawia również naszą płodność. Jak odkryli naukowcy, promienie słoneczne zwiększają prawdopodobieństwo poczęcia - u kobiet następuje regulacja hormonów, a tym samym regulacja owulacji, a u mężczyzn zwiększenie liczebności plemników. Dlatego nie powinny nas dziwić zalecenia lekarzy oraz ekspertów zdrowia mówiące o tym, że przed podjęciem kosztownego leczenie niepłodności warto udać się na słoneczne wakacje.

 

Inne jest piękne

Promienie słoneczne nie pozostają również bez znaczenia na życie seksualne seniorów. Nadal wzrasta produkcja endorfin oraz testosteronu, którego jednak produkcja ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem. Według ekspertów nasza seksualność nie przechodzi nigdy na emeryturę. Warto pamiętać, w żadnym wieku nie następuję gwałtowny zanik naszej seksualności. Wbrew powszechnym poglądom, po pięćdziesiątce życie seksualne się nie kończy, ale nabiera innego charakteru, niejednokrotnie lepszego ponieważ wzrasta produkcja hormonów żeńskich u mężczyzn, jak i męskich u kobiet, co powoduje, że potrzeby seksualne obu płci się do siebie zbliżają. Aktywne życie seksualne ma zbawienny wpływ nie tylko na dobre samopoczucie, ale również na ogólną kondycję zdrowotną organizmu – zmniejsza się ryzyko zawału serca, mięśnie stają się bardziej elastyczne i silniejsze, następuje redukcja bólu reumatycznego, itp. Co ciekawe, badania wykazują również, że największy wpływ na poczucie szczęścia wśród osób starszych ma właśnie seks, a nie zdrowie czy dobra sytuacja finansowa.

 

Letnie miesiące zbliżają się wielkimi krokami, a promienie słoneczne już teraz pukają do naszych drzwi. Warto to wykorzystać, bo w końcu słońce to radość i zdrowie. Pamiętajmy jednak o umiarze!

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, seks, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Słońce, seks i satysfakcja

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!