reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Uroki i cienie późnego macierzyństwa

(2010-05-05)

 

Coraz popularniejsze staje się późne macierzyństwo. Czasy gdy ciąża po 35 roku życia była przede wszystkim efektem wpadki, odchodzą do lamusa. Coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko w późnym wieku, kiedy czuja się niezależne, zrealizowane zawodowo, finansowo a co za tym idzie dają szanse potomkowi na lepszy życiowy start.

 

Jeszcze nie tak dawno pierwiastek kobiet leżących na oddziałach ginekologicznych po 30 roku życia był znikomy. Dziś obraz 40 letniej kobiety w ciąży już nikogo nie dziwi. Macierzyństwo w wieku dojrzałym wcale nie różni się od tego wcześniejszego. Najważniejsze aby przyszła mama cieszyła się dobrym zdrowiem. Długo wyczekiwane owoce zwykle są naszą największą pociechą, choć czasem potrafią przyprawić nas o zawrót głowy. Dla każdej przyszłej mamy, słowo macierzyństwo to wielkie wyzwanie, które niesie za sobą wiele radości, troski, obowiązków i zmartwień.

Ma oczywiście inny obraz u młodej dziewczyny i u kobiety dojrzałej. Dzisiejsze 40 letnie kobiety nie czują się staro, są aktywne, swój wolny czas spędzają na jodze, fitnessie, chodzą na kursy tańca, czerpią z życia pełnymi garściami. Jednak nadchodzi zawsze taki czas, kiedy kobieta myśli o dziecku. Te nieco starsze, mówią, że ich zegar biologiczny zaczął powoli tykać i jeżeli teraz tego nie wykorzystają to możliwe, że już nigdy nie będą mieć szansy zostań mamą i spełnić się w tym najważniejszym, w macierzyństwie. Gdy wreszcie nasza upragniona pociecha przychodzi na świat, wszystko zostaje odwrócone do góry nogami.

Specjaliści nie kryją, że idealny czas na rodzenie dziecka to wiek 26 lat i ostrzegają o możliwych wadach dziecka, zespole Downa, o trudnym porodzie, o konieczności zakończenia ciąży cesarskim cięciem. Jednak medycyna mówi sobie, a życie sobie. Przebieg ciąży, porodu, połogu zależy nie tylko od naszego wieku ale kondycji fizycznej, psychicznej i stylu życia. Jeśli masz 35 lat, nie palisz papierosów, nie nadużywasz alkoholu, zdrowo się odżywiasz to Twój organizm prawdopodobnie nie jest gorszy od 25- letniej kobiety. Nie bez znaczenia jest także wiek ojca. Komórki które mają wpływ na plemniki, starzeją się tak samo jak komórki jajowe, a wraz z wiekiem mężczyzny są coraz bardziej narażone na szkodliwe czynniki, które mogą doprowadzić do poważnej choroby, mutacji genów a co za tym idzie do zespołu Downa.

Badania dowiodły , że około 25% przypadków zespołu Downa powstaje na skutek zaburzeń chromosomalnych u ojca. Warto jednak pamiętać, że 96 % dzieci rodzi się zupełnie zdrowych, ponad 2% pozostałych ma niewielkie defekty, które można leczyć, zaledwie 0,6 % ma zaburzenia chromosomalne. Wykrycie nieprawidłowości u dziecka możliwe jest jeszcze w łonie matki. Służą do tego badania prenatalne które maja na celu wykrycie chorób wrodzonych i genetycznych takich jak zespół Downa,wady cewy nerwowej, nieprawidłowości chromosomów. Istnieją dwie grupy badań prenatalnych - inwazyjne i nieinwazyjne. W pierwszej z nich lekarz nakłuwa igła brzuch żeby pobrać komórki do badania, przeprowadzane są pod kontrolą USG - specjalista widzi więc płód na ekranie i tak manewruje igłą, aby nie dotknąć dziecka. Od dziecka nie pobiera się też żadnych komórek do analizy. Nakłucie jest minimalne, więc nie może spowodować krwotoku. Druga z metod to od niedawna dostępna w Polsce, jest alternatywą dla tzw. badań inwazyjnych, badania nieinwazyjne polegają na przeprowadzeniu: szczegółowej analizy parametrów krwi, USG NT, analizy komputerowej wyników. Badanie to jest bardzo komfortowe dla wszystkich pań, gdyż niewiele różni się od zabiegów standardowo wykonywanych podczas ciąży, a także, nie ma konieczności specjalnego przygotowania do niego. Pacjentki powinny być jedynie wypoczęte i zrelaksowane. Badanie obejmuje: rozmowę z lekarzem ginekologiem, pobranie krwi, specjalistyczne badanie USG.

Badania te pozwalają wykryć lub wykluczyć część genetycznych wad wrodzonych. Mają one jednak kilka poważnych mankamentów. Badania inwazyjne nie są obojętne dla ciąży i mogą wywołać poronienie (jeden na 100 przypadków). Poza tym, na wynik badania czeka się dość długo i informacja o tym, czy dziecko jest zdrowe, przychodzi zazwyczaj w 14 - 16 tygodniu trwania ciąży. Przed ich wykonaniem należy sobie postawić pytanie, czy chcemy narazić siebie na poronienie? Co jeżeli wyniki badań wyjdą niepomyślnie? Czy jesteś przygotowana na usunięcie ciąży? To ważne żebyś umiała sobie odpowiedzieć na to pytanie, jeżeli to dla Ciebie zbyt trudne możesz poradzić się kogoś bliskiego lub psychologa. Kobieta zdecydowana na późne macierzyństwo musi liczyć się także z tym, że będzie odwiedzała lekarza ginekologa znacznie częściej niż młode mamy. Starsze matki są bardziej narażone na poronienie. W przypadku późnej ciąży, gdy kobieta rodzi pierwsze dziecko, cięcie cesarskie jest często wykonywane niejako na wszelki wypadek. Obciążenie psychiczne, zarówno dla rodziców, jak i lekarza, jest w takim wypadku bardzo duże.

Opieka nad małym dziecko często burzy ład i porządek panujący w naszym domu, jednak taka malutka istota nas odmładza, nadaje sens życiu. Dojrzali rodzice mają zazwyczaj więcej cierpliwości dla malucha oraz czasu i ochoty, by skupić się na nim. Starsze kobiety nie czują, że dziecko odbiera im wolność. Osiągnęły już sukces zawodowy. Nie mają też potrzebny tak jak te młodsze częstych kontaktów towarzyskich. Jednak nie odmówię sobie powiedzenia tego, że macierzyństwo w każdym wieku jest piękne.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
dzieci, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uroki i cienie późnego macierzyństwa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!