reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Rozwój osobisty: kosmetyczka

(2015-09-07)

Dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości zagłębienia tajników kosmetologii staje się coraz łatwiejsze. Kursy stacjonarne, kursy internetowe, a może kształcenie w szkole policealnej? Jak najlepiej się przygotować do zawodu kosmetyczki?

 

Wrodzone predyspozycje kosmetyczka.jpg

Powinna być to osoba miła, delikatna oraz wzbudzająca zaufanie. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również umiejętność nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Ponadto, powinna być to osoba cierpliwa oraz odporna psychicznie. Cechować winna ją również wysoka samodyscyplina, dyspozycyjność oraz umiejętność indywidualnego podejścia do każdego klienta. Oczywiście na sukces zawodowy najważniejszy wpływ mają praktyczne umiejętności oraz specjalistyczna wiedza. Warto również pamiętać, że kosmetyczką nie powinna być osoba ze skłonnościami alergicznymi.

 

Kurs od I do IV

Najczęściej kursy obejmują trzy stopnie szkolenia, ale znaleźć można również placówki oferujące czwarty stopień.  Poszczególne stopnie obejmują m.in. zagadnienia takie, jak stopień I – pielęgnację skóry, twarzy i włosów, diagnostykę kosmetyczną , kosmetykę zachowawczą; stopień II – pielęgnowanie i upiększanie oprawy oczu, podstawy masażu kosmetycznego, specjalistyczne techniki aplikacji preparatów, podstawy ziołolecznictwa w zawodzie; stopień III – zabiegi regeneracyjne, depilację, zabiegi odnowy biologicznej, parafinowe, liftingujące, planowanie i łączenie zabiegów; stopień IV – kosmetologię leczniczą, schorzenia skóry, zabiegi uzupełniające, galwanizację i jontoforezę oraz zasady zdrowego odżywania się. Zwyczajowo, jeden stopień kursu trwa 40 godzin. Dla jak największej wygody słuchaczy kursu mają formę weekendową oraz dzienną. Każdy uczestnik po zakończeniu nauki otrzymuje specjalne zaświadczenie MEN oraz certyfikat (w wybranym języku). Cena szkolenia czterostopniowego wynosi około 4000 złotych.  Organizowane są one najczęściej przez centra kształcenia, szkoły wyższe, instytuty szkoleniowe (kosmetyczne), ośrodki edukacyjne oraz akademie kosmetyczne. Po zakończeniu nauki słuchacze są w pełni przygotowani nie tylko do samodzielnego wykonywania profesjonalnych zabiegów, ale również do założenia oraz prowadzenia własnego salonu kosmetycznego.

Oczywiście oferta obejmuje również kursy stacjonarne dotykające wybranych zabiegów (np. manicure i stylizacji paznokci). Zazwyczaj są to szkolenia jednodniowe (około 10 godzin). Ich cena waha się w granicach kilkuset złotych (200 – 600).

 

Studiować jeszcze raz

Kompletne przygotowanie do zawodu zapewniają w szczególności studia wyższe na kierunku kosmetologii. Warto jednak pamiętać, że wiążę się to z paroletnią nauką (3 – 5 lat). Studia składają się z trzyletniego stopnia licencjackiego oraz dwuletniego uzupełniającego stopnia magisterskiego. Kończą się obroną pracy licencjackiej lub magisterskiej. W trakcie ich trwania studenci zapoznają się

m.in. z zagadnieniami dotyczącymi profesjonalnej pielęgnacji ciała, medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej, dbałości o urodę przy zastosowaniu nowoczesnych metod biochemicznych i biotechnologicznych oraz nowoczesnych technologii kosmetycznych.

Z oferty uczelni wyższych skorzystać osoby posiadające wykształcenie średnie (konieczna jest również matura). Co ważne, obecnie nie obowiązują żadne przepisy określające górną granicę wieku przy przyjęciu na studia dzienne – bezpłatne (obowiązuje konkurs świadectw). Kosmetologię studiować można również prywatnie i to zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Cena jednego semestru wynosi około 2400 złotych. Po zakończeniu studiów absolwenci podjąć mogą pracę np. w centrach odnowy biologicznej, centrach SPA, gabinetach kosmetycznych oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją kosmetyków.

 

kosmetyczka2.jpgIm więcej, tym lepiej

Osoby marzące o pracy w zawodzie kosmetyczki skorzystać mogą również z bogatej oferty studiów podyplomowych. Kosmetologia stosowana, organizacja i zarządzanie ośrodkami i centrami Welles i Spa, kosmetologia w nowoczesnej dermatologii oraz kosmetologia w medycynie estetycznej to tylko niektóre z kierunków proponowanych przyszłym studentom. Najczęściej, nauka obejmuje dwa semestry. Oferta kierowana jest do wszystkich osób, które ukończyły studia I stopnia (licencjackie) lub studia magisterskie. O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń oraz rozmowa kwalifikacyjna. Nauka kończy się obroną pracy dyplomowej oraz otrzymaniem świadectwa ukończenia studiów. W większości wspomniana forma kształcenia jest płatna. Koszt dwóch semestrów wynosi około 3500 złotych. 

 

A może studium?

Osoby chcące zajmować się zawodowo kosmetologią wybrać mogą również naukę w szkołach policealnych. Placówki te w chwili obecnej funkcjonują w każdym większym mieście. Zwyczajowo, nauka trwa dwa semestry i zakończona jest egzaminem zawodowym. Program zajęć obejmuję m.in. podstawy anatomiczno–dermatologiczne w kosmetyce, kosmetykę pielęgnacyjną i upiększająca twarzy, szyi, dłoni, stóp oraz całego ciała, działalność gospodarczą i usługową w salonie kosmetycznym oraz całą gamę zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających.  Często, jest to forma nauki płatnej – średnio czesne wynosi około 200 złotych miesięcznie. Absolwenci otrzymują tytuł technika usług kosmetycznych.

 

Czy to się opłaca?

Średnie wynagrodzenie wynosi 2000 złotych. Zarobki kształtują się na różnych poziomach, w zależności od rejonu Polski. Co zrozumiałe, największe wynagrodzenie jest w stolicy i w innych większych miastach. Co istotne, część kosmetyczek liczyć może także na różne benefity, takie, jak szkolenia wybierane według własnego uznania, karnety upoważniające do korzystania z baz rekreacyjno – sportowych a nawet udział w zyskach.

 

Naucz się sam

Na rynku nie brakuje również profesjonalnej literatury, która pomoże każdemu zagłębić tajniki kosmetologii. Ceny takich lektur zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych (30). Stawiać pierwsze kroki oraz poszerzać swoją wiedzę można również dzięki możliwościom jakie daje Internet. W chwili obecnej znaleźć można wiele profesjonalnych stron traktujących o poszczególnych zabiegach kosmetycznych. Oprócz poradników w wersji klasycznej na popularności zyskują również filmiki instruktażowe. Przez Internet skończyć można również kurs w formie online (internetowy). Forma takich kursów zapewnia indywidualny tryb nauki, dzięki czemu można m.in. dostosować jej tempo do swoich predyspozycji. Co bardzo ważne, podczas jego trwania, każdy uczestnik ma zapewnioną opiekę prywatnego nauczyciela. Większość kursów dotyczy poszczególnych zabiegów kosmetycznych (np. eksfoliacja kwasami AHA i PHA, peeling kawitacyjny, pedicure kosmetyczny). Średnia cena każdego kursu wynosi około kilkudziesięciu złotych (50).

 

Dostępne są również kury kompletne (obejmujące szerokie spektrum zagadnień). Trwają one około 150 godzin wzwyż. Uczestniczki zapoznają się m.in. z podstawami oraz historią kosmetyki, z substancjami kosmetycznymi i ich właściwościami, z prawidłowym używaniem kosmetyków, z podstawami dermatologii oraz zagadnieniami dotykającymi kosmetyki gabinetowej. Po zdaniu egzaminu kursant otrzymuje dyplom (często dwujęzyczny) oraz specjalne zaświadczenie również w dwóch językach. Ceny takich kursów zaczynają się już od 100 złotych.

 

Zawód kosmetyczki wymaga specjalistycznego wykształcenia dlatego warto się do niego dokładnie przygotować.   

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
estetyka, pielęgnacja, rozwój osobisty seniora, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: kosmetyczka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!