reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Edukacja

Studia podyplomowe MBA - przepustka do kariery

(2010-04-25)

Studia MBA cieszą się w naszym kraju prestiżem, ale ze względu na cenę dostępne są dla niewielu. Co powoduje, że Polacy decydują się na ich podjęcie? Z badań portalu Pracuj.pl, partnera platformy www.MBAEvent.pl wynika, że powodem jest chęć rozwoju i pogłębienia wiedzy, ale także awansu i wyższych zarobków.

Po co nam MBA?

Chęć rozwoju zawodowego wskazało 82% internautów - respondentów ankiety Pracuj.pl, wśród których znaleźli się zarówno absolwenci i studenci programów MBA, jak i osoby zamierzające podjąć tego typu studia w ciągu najbliższego roku. Perspektywę awansu wskazało zaś 64% badanych internautów. Dla ponad 1/3 istotna jest także możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Osoby, które wybrały studia MBA nie ukrywają również, że liczą na znalezienie lepszej pracy i wzrost zarobków.

Wiedza wyniesiona z tego typu studiów miała wpływ na wysokość wynagrodzenia co trzeciego ankietowanego, który ukończył studia MBA. Na pytanie o przełożenie dyplomu na poziom zarobków, absolwenci MBA najczęściej wskazywali wzrost na poziomie od 31 do 50%. Pensje jednej czwartej internautów z tej grupy są wyższe od 50 do 100% niż przed podjęciem studiów.

Prestiż ważniejszy od wykładowcy

W naszym kraju jest kilkadziesiąt programów MBA różniących się zarówno pod względem merytorycznym, jak i cenowym. Eksperci serwisu Pracuj.pl postanowili sprawdzić, skąd osoby zainteresowane tymi studiami czerpią informacje na ich temat.

Króluje oczywiście Internet, w tym przede wszystkim strony uczelni oferujących zdobycie dyplomu MBA (wskazało na nie 58% ankietowanych) oraz portale edukacyjne (52%). Spora część respondentów (41%) polega również na opinii znajomych, co jest potwierdzeniem, że „word-of-mouth”, czy po polsku rekomendacja, to jeden z najlepszych sposobów promocji.

Wybierając studia MBA kierujemy się głównie ich programem (tak wskazało 52% badanych), ale bardzo istotny jest również prestiż uczelni, która je prowadzi. Co ciekawe, cena jest dopiero na trzecim miejscu tego zestawienia, a przecież MBA należy do jednych z najdroższych studiów podyplomowych.

- Prawdopodobnie wynika to z tego, że studia MBA wybierają osoby już z pewnym doświadczeniem zawodowym, które przemyślały swoją ścieżkę kariery i wiedzą, co chcą osiągnąć w perspektywie kilku najbliższych lat. Studia MBA traktują więc jak inwestycję - mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

Zaskakujące jest jednak to, że bardzo mało osób (14%) zwraca uwagę na profil i doświadczenie wykładowców. Okazuje się, że przy wyborze studiów ważniejsza jest dla ankietowanych lokalizacja uczelni (34%) czy częstotliwość spotkań (17%).

By lepiej zarabiać, najpierw trzeba zainwestować

Z ankiety Pracuj.pl wynika także, że osoby chcące rozwinąć swoje kompetencje podczas studiów MBA, raczej nie liczą na ich sfinansowanie przez pracodawcę. Większość (42%) opłaciła lub chce sfinansować je samodzielnie. Z pomocy pracodawcy skorzystało bądź chce skorzystać 1 na 4 respondentów, przy czym większość odpowiedzi dotyczyła częściowego finansowania. Coraz popularniejsze stają się programy dofinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny, tę opcję wskazało 18% osób.

Nauczyć się zarządzania

Wśród uczestników ankiety - internautów, którzy zamierzają podjąć studia MBA lub posiadają już ten dyplom, przeważają panowie (62% respondentów). Osoby, które wzięły udział w ankiecie pracują głównie w dużych firmach, zatrudniających powyżej 500 osób (36% ankietowanych), w działach finansowych (18%), handlowych (17%) i IT (12%). Zajmują samodzielne stanowiska, bądź są kierownikami średniego szczebla (po 26%). 16% ankietowanych stanowili menedżerowie wyższego szczebla, a 15% prezesi.

- Ten profil pokrywa się z zakresem wiedzy, którą większość badanych chce zgłębiać na studiach MBA. Prawie ¾ z nich wybiera programy z zakresu zarządzania – dodaje Przemysław Gacek.

Chcesz wiedzieć więcej o MBA? Zajrzyj na www.MBAEvent.pl!

22 kwietnia 2010 r. ruszyła na niej kolejna edycja MBAEvent, cyklicznego wydarzenia on-line, podczas którego zainteresowani tematyką studiów MBA mogą zapoznać się z prezentacjami 14 programów, a także skorzystać z wyszukiwarki umożliwiającej zestawienie i porównanie ofert poszczególnych programów. Platforma www.MBAEvent.pl to miejsce, w którym wszystkie osoby myślące o kształceniu i zwiększaniu swojej wartości na rynku pracy, mogą znaleźć informacje o ofercie programów studiów MBA dostępnych na polskim rynku. Wśród najważniejszych informacji znajdują się m.in. szczegółowe opisy przedmiotów, informacje o kadrze dydaktycznej oraz zasady rekrutacji i finansowania nauki. Oprócz prezentacji i wyszukiwarki umożliwiającej zestawianie ze sobą poszczególnych programów, na stronie dostępne są również artykuły dotyczące MBA oraz wywiady w formie filmów wideo z takimi autorytetami w dziedzinie studiów MBA jak: prof. Krzysztof Obłój czy prof. dr hab. Witold Orłowski, którzy odpowiadają w nich na wcześniej zebrane pytania internautów dotyczące tej formy kształcenia.

Platforma www.MBAEvent.pl będzie dostępna dla użytkowników do 28 maja.

Informacje o badaniu

Ankietę „MBA” przeprowadzono w dniach 8-12 lutego 2010 przy pomocy ankiety on-line wysłanej do wybranych użytkowników z bazy Pracuj.pl. Ankietę ukończyło 677 osób , które mają dyplom MBA (284) są w trakcie studiów MBA albo mają zamiar podjąć tego typu studia w ciągu najbliższych 12 miesięcy (393). Wyniki są prezentowane łącznie dla wszystkich respondentów.

Pracuj.pl

MBAEvent

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
nauka, rynek pracy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Studia podyplomowe MBA - przepustka do kariery

Moim marzeniem było pójśc na studia MBA. Niestety nie było mi to pisane, kłody pod nogi przez całe moje życie spowodowały, że nie spełniłem swojego marzenia. Szkoda.. Jeżeli chcecie i możecie to nie odkładajcie tej decyzji na później, tylko ją zrealizujcie jak najszybciej! Więcej