reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Gadżety

Polski superkomputer Galera wspiera rozwój nauki i techniki

(2010-04-23)

Dynamiczny rozwój współczesnej nauki w dużej mierze zawdzięczamy zastosowaniu nowoczesnych technologii, czyli wykorzystaniu maszyn o ogromnej mocy obliczeniowej zwanych superkomputerami - podała firma Action S.A.

Każdego dnia na świecie przeprowadzane są eksperymenty, które mogą zmienić nasze postrzeganie wszechświata i procesów w nim zachodzących. W superkomputery, zwane także klastrami obliczeniowymi, wyposażone są centra badawcze takich instytucji, jak CERN, NASA czy ORNL (naukowo-technologiczne laboratorium w Oak Ridge, USA). Polska również może poszczycić się superkomputerami służącymi celom naukowym, z których najpotężniejszym jest Galera – klaster obliczeniowy Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej.

Ta siedmiotonowa maszyna umieszczona jest w 27 szafach teleinformatycznych, które ustawione są w szeregu mierzącym łącznie 17 m, czyli tyle co 5 samochodów Wewnętrzne połączenia Galery zapewniają kable, których łączna długość wynosi 8 km, a za chłodzenie klastra odpowiada ok. 2000 wentylatorów. Superkomputer Galera – jest wykorzystywany do celów naukowych przez badaczy z Politechniki Gdańskiej. Maszyna składa się z 1344 czterordzeniowych procesorów Intel Xeon Quad-core 2,33 Ghz , a do jej budowy wykorzystano 336 serwerów Actina Solar 410 S2. Komputer ten, osiąga teoretyczną moc obliczeniową sięgającą 50 TeraFLOPS (liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), czyli potrafi wykonać do 50 bilionów działań matematycznych w ciągu sekundy. Dla porównania, cała populacja Ziemi musiałaby poświęcić na to około 1000 lat.

Za sprawą Galery moce obliczeniowe TASKU zwiększyły się 15-krotnie, dzięki czemu Centrum Informatyczne może przedstawiać dokładniej udokumentowane wyniki. „Inwestycja w klaster obliczeniowy Galera stanowiła kolejny krok w rozwoju polskiej nauki. Obecnie w pełni wykorzystujemy jego moc obliczeniową, ale potrzeby naszych naukowców stale rosną. Pojawia się coraz więcej projektów badawczych wymagających wsparcia superkomputerów, dlatego w niedalekiej przyszłości planujemy kolejną inwestycję mającą na celu zwiększenie potencjału Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej” – powiedział Rafał Tylman, Główny Administrator Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej.

Za zaprojektowanie, wdrożenie i uruchomienie klastra odpowiadają dwie polskie firmy: producent serwerów Actina Solar, firma ACTION S.A. oraz WASKO – dostawca rozwiązań teleinformatycznych. Warto wspomnieć, iż rokrocznie Galera jest wymieniana w rankingu najwydajniejszych systemów komputerowych TOP 500 , zajmując w nim wysoką pozycję (w 2009 r. – 136 miejsce na świecie).

Obok należącej do Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Galery, Polska posiada jeszcze cztery centra superkomputerowe: WCSS we Wrocławiu, PCSS w Poznaniu, ICM w Warszawie oraz Cyfronet w Krakowie.

Superkomputery od lat służą nauce i technice na całym świecie. Naukowcy wykorzystują klastry obliczeniowe do tworzenia projektów z takich dziedzin, jak chemia, fizyka, elektronika, medycyna, oceanografia czy meteorologia. Ich moce obliczeniowe mogą być również wykorzystywane w projektach badawczych nad aerodynamiką, przypływami i odpływami wód morskich, a nawet nad lekarstwem na raka. Potencjał tkwiący w klastrach obliczeniowych dostrzegają i wykorzystują również inżynierowie różnych specjalności – od motoryzacji, przez lokomocję, po przemysł lotniczy.

„Wyobraźmy sobie, że pracujemy nad nowym samochodem i chcemy zbadać poziom bezpieczeństwa zaprojektowanej przez nas konstrukcji nadwozia. W tym celu musimy przeprowadzić tzw. crash testy. Budowa prototypu i rozbijanie go o betonową ścianę są kosztowne” - powiedział Paweł Gepner, Architecture Engineer w firmie Intel. „Na numerycznym modelu takiego samochodu możemy przeprowadzić szybko miliony testów, co pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i sporo pieniędzy” - dodał.

„Współczesna nauka nie mogłaby się obyć bez wsparcia zaawansowanych technologii. Superkomputery umożliwiają optymalizację procesu badawczego - to, co kiedyś zajmowało naukowcom lata, może być wykonane w przeciągu sekund, a konieczność przeprowadzania kosztownych eksperymentów ustąpiła miejsca możliwości przeprowadzania symulacji komputerowych” - powiedział Stanisław Rejowski, Dyrektor Działu Produkcji Serwerów w firmie ACTION S.A.

Duży postęp w dziedzinie nowoczesnych technologii informatycznych spowodował, że firmy specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań IT, każdego dnia przekraczają kolejne granice możliwości technologicznych, które jeszcze wczoraj zdawały się stanowić bariery nie do pokonania. Urządzenia, które kilkanaście lat temu określane były mianem superkomputerów, dziś z trudem mogą konkurować ze średniej klasy komputerami osobistymi.

Action SA

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
technologia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Polski superkomputer Galera wspiera rozwój nauki i techniki

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!