reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Rozwój osobisty: dietetyk

(2015-07-15)

Właściwe odżywianie się jest obok aktywność fizycznej wymieniane jako jedno z najważniejszych działań, które należy podjąć, aby cieszyć się zdrowiem jak najdłużej. Szeroki wachlarz możliwości – studia wyższe, szkoły policealne, kursy stacjonarne i internetowe oraz fachowa literatura stanowi idealną możliwość, aby odpowiednio poznać tę trudną, ale jakże fascynują dziedziną naukową.

 

Predyspozycje

Dietetykiem powinna to być osoba kulturalna, cierpliwa, otwarta na ludzi i komunikatywna. Z racji wykonywanego zawodu powinna wykazywać się również starannością oraz wyrozumiałością. Równie ważna jest umiejętność współpracy z innym specjalistą, np. rehabilitantem, lekarzem czy psychologiem. Bardzo ważną cechą jest również chęć ciągłego poszerzania swojej wiedzy. W pracy dietetyka konieczna jest nie tylko wiedza dotycząca prawidłowego odżywania, ale również anatomii i fizjologii człowieka.

 

Wykształcenie wyższe

Najlepsze przygotowanie do zawodu zapewniają studia wyższe na kierunku dietetyka. Należy mieć jednak świadomość, że droga ta jest najdłuższa ze wszystkich (3 – 5 lat) oraz najtrudniejsza. Kończy się ona obroną pracy licencjackiej lub magisterskiej. Studia składają się z trzyletniego stopnia licencjackiego oraz dwuletniego uzupełniającego stopnia magisterskiego. Słuchacze początkowo zapoznają się  m.in. z zagadnieniami dotyczącymi biologii, biochemii, chemii ogólnej i fizycznej, mikrobiologii, wirusologii, anatomii, fizjologii człowieka, genetyki oraz parazytologii. W późniejszym okresie studiów zajęcia obejmują m.in. medycynę ratunkową, immunologię, bromatologię, prawo i ekonomię w ochronie zdrowia oraz żywienie niemowląt, dzieci i osób starszych. Studenci w czasie trwania nauki zobowiązani są również do odbycia praktyk zawodowych.

Do szkoły wyższej uczęszczać może każda osoba posiadająca wykształcenie średnie (konieczna jest również matura). W chwili obecnej nie obowiązują żadne przepisy określające górną granicę wieku przy przyjęciu na studia dzienne – bezpłatne (obowiązuje konkurs świadectw). Dietetykę studiować można również odpłatnie, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Koszt jednego semestru kształtuje się średnio w granicach 2500 złotych. Po zakończeniu studiów absolwenci podjąć mogą pracę np. w zakładach żywienia zbiorowego, zakładach dostarczających pożywienie, organizacjach konsumenckich, placówkach edukacyjnych i sportowych, poradniach dietetycznych oraz w publicznych i prywatnych zakładach opieki zdrowotnej.

 

Dodatkowy dyplom

Nauka na kierunku dietetyka trwa 2 semestry (w przypadku osób ubiegający się o pracę w szkole, zgodnie ze standardami kształcenia nauczycieli – 3 semestry). Z oferty studiów podyplomowych skorzystać może każdy, kto ukończył studia I stopnia (licencjackie) lub studia magisterskie. Najczęściej o przyjęciu kandydata decyduje kolejność zgłoszeń oraz rozmowa kwalifikacyjna. Nauka kończy się obroną pracy dyplomowej oraz otrzymaniem świadectwa ukończenia studiów. Studia podyplomowe polecane są w szczególności osobom, które chcą poszerzyć swoje kompetencje oraz zwiększyć atrakcyjność na rynku pracy. W przeważającej większości są to studia płatne. Koszt dwóch semestrów waha się w granicach od 2000 do 4500 złotych.

 

A może egzamin zawodowy?

Osoby chcące w przyszłości zajmować się zawodowo m.in. planowaniem diet oraz przygotowaniem posiłków zgodnie z normami żywieniowymi skorzystać mogą także z bogatej oferty szkół policealnych. Obecnie funkcjonują one w każdym większym mieście. Do szkoły policealnej uczęszczać może każda osoba z co najmniej wykształceniem średnim. Co istotne, matura nie jest konieczna. Niektóre placówki zapewniają możliwość  kształcenia bezpłatnego. Zazwyczaj jednak, nauka w szkołach policealnych jest płatna (średnio czesne wynosi od 100 do 300 złotych miesięcznie). Odbywa się ona w trzech trybach – dziennym, wieczorowym oraz weekendowym. Najczęściej trwa dwa lata (zdarzają się kierunki roczne) i zawsze kończy się egzaminem zawodowym.  Co bardzo ważne, nauka w szkołach policealnych obejmuje również kilkaset godzin zajęć praktycznych. Co ciekawe, coraz więcej placówek oferuje swoim słuchaczom możliwość nauki przez Internet.

 

Do wyboru, do koloru

Z roku na rok coraz więcej placówek oferuje szeroką gamę kursów stacjonarnych, w tym z dietetyki. Z reguły, organizowane są one przez  centra kształcenia, szkoły wyższe, instytuty szkoleniowe oraz ośrodki edukacyjne. Placówki tego tupu funkcjonują w chwili obecnej w każdym większym mieście. Oferty kursów dotyczą zarówno podstaw dietetyki, jak i jej poszczególnych gałęzi, np. dietetyki sportowej, dietetyki osób starszych, dietetyki klinicznej, coachingu dietetycznego, itp. Podczas trwania kursu uczestnicy zapoznają się m.in. z zagadnieniami dotyczącymi podstaw żywienia człowieka, diet alternatywnych, oceny stanu odżywania, norm żywieniowych, postępowania dietetycznego w poszczególnych chorobach i żywienia kobiet w ciąży. Zazwyczaj, tematyka obejmuje również kwestie dietetyki sportowej czy żywienia osób starszych.

Najczęściej kursy takie obejmują one około kilkudziesięciu godzin zajęć praktycznych (20 – 40). Ich ceny zaczynają się już od 300 złotych.

 

Nauka na wyciągnięcie ręki dieta2.jpg

Osoby marzące o przygotowaniu do zawodu dietetyka skorzystać mogą również z bogatej oferty kursów internetowych (online). Kursy kierowane są zarówno do lekarzy, instruktorów fitness, pielęgniarek, profesjonalnych opiekunów, jak do wszystkich zainteresowanych dietetyką i zdrowym żywieniem. Forma takich szkoleń zapewnia indywidualny tryb nauki, dzięki czemu możemy np. na bieżąco monitorować postępy czy dostosować tempo nauki do naszych predyspozycji. Co więcej, uczestnik przez cały czas trwania kursu zapewnioną ma opiekę osobistego opiekuna. Najczęściej kursy obejmują około 80 godzin nauki. Ceny wahają się w granicach 500 złotych.

Podobnie jak w przypadku kursów stacjonarnych dotyczą one podstaw dietetyki, jak i jej poszczególnych dziedzin (np. dietetyki sportowej). Po każdym kursie uczestnik otrzymuje certyfikat o jego ukończeniu oraz dyplom. W wielu przypadkach cena oprócz pomocy dydaktycznych obejmuje również odpis dyplomu w języku obcym (często do wyboru).

 

Czy zdrowie się opłaca?

Zarobki w zawodzie dietetyka kształtują się na różnych poziomach, w zależności od rejonu Polski. Na największe wynagrodzenie można liczyć w stolicy i innych większych miastach. Jednak średnia miesięczna pensja waha się w granicach 2500 złotych.

Warto jednak pamiętać, że za granicą np. w Stanach Zjednoczonych zarobki są znacznie wyższe – koszt pojedynczej konsultacji dietetycznej wynosi średnio 100 dolarów.

 

Dokształcanie w cenie

Na rynku nie brakuje profesjonalnej literatury oraz wydań multimedialnych, dzięki którym każda osoba będzie mogła poznać tajniki zdrowego żywienia. Skorzystać można również Internetu, gdzie znaleźć można wiele stron poruszających zagadnienia dotyczące dietetyki. Należy jednak zaznaczyć, że nauka samodzielna powinna stanowić jedynie formę poszerzania swojej wiedzy.

 

Warto pamiętać, że przyszłe zadania na rynku pracy wymagają od dietetyków niejednokrotnie szerokiej wiedzy interdyscyplinarnej. Dlatego warto się dobrze do tego zawodu przygotować, a możliwości nie brakuje.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
kuchnia, rozwój osobisty seniora, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: dietetyk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!