reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Gadżety

Nowe technologie: nie bój się i korzystaj!

(2010-03-09)

Posiadanie własnego telefonu komórkowego już dawno przestało być wyznacznikiem statusu społecznego. Nowe oferty na rynku oraz wyjątkowe modele telefonów sprawiają, że posiadanie takiego urządzenia staje się przede wszystkim przyjemnością.

Na rynku usług telekomunikacyjnych obok telefonów, których opcji nie sposób wyliczyć, pojawiają się także aparaty dostosowane do szczególnych oczekiwań seniorów. Choć jeszcze do niedawna, osoby starsze były marginalizowane ze względu na swój wiek przez operatorów telefonii komórkowej, obecnie mamy do czynienia z szybkim rozwojem tego sektora. Sprofilowane telefony dla seniorów pozwalają wyeliminować wiele problemów i ograniczeń które niesie z sobą użytkowanie wielu nowoczesnych telefonów.

- Po pierwsze konstrukcja- telefon nie może być za mały, musi mieć duże klawisze, czytelne znaki, wyświetlacz z dobrym kontrastem, a także dobry głośnik. Po drugie funkcjonalność- telefon powinien mieć ograniczoną do minimum ilość opcji dodatkowych i prosty układ menu, a co za tym idzie, musi dać się w bardzo prosty sposób obsługiwać- wylicza Marcin Kozłowski z Telepolis.pl.

Koszty korzystania z tego typu telefonu zależą od sieci w której taką usługę się wykupi. Sam aparat komórkowy można nabyć już za symboliczną złotówkę. Drugą kwestią pozostaje dobranie odpowiedniego abonamentu.

Obok operatorów telefonii komórkowej na rynku pojawiają nowe, dedykowane seniorom, usługi hi-tech. Jedną z nich jest teleopieka, skierowana m.in. do osób, które prowadzą samotny tryb życia. Estetycznie wykonane urządzenie, kształtem przypominające zegarek lub wisiorek, daje seniorowi możliwość całodobowego mierzenia podstawowych funkcji życiowych - pulsu, ciśnienia krwi. W razie niepokojących wyników, do centrum alarmowego wysyłany jest sygnał ostrzegawczy, który uruchamia procedury wczesnego ostrzegania.

- Pomimo wykorzystywania najnowocześniejszych technologii, urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, nawet dla osób nieobytych z gadżetami technologicznymi - przekonuje Dariusz Chudzia, partner w Centrum TeleOpieki.

Oprócz funkcji alarmowej urządzenie z powodzeniem może być wykorzystywane w charakterze czysto serwisowym, tak jak ma to miejsce na zachodzie Europy. Użytkownik teleopieki może połączyć się z centrum jeśli potrzebuje skorzystać z porady psychologa, doradcy zakupowego czy też złożyć zamówienie na wybrany posiłek. Ta ostatnia usługa nazywana „cateringiem na zamówienie” jest szczególnie popularna w Niemczech. Osoba ma możliwość połączenia się bezpośrednio z cateringiem i dokonanie zamówienia telefonicznie.

Co prawda w Polsce usługi teleopieki świadczy mniej firm niż te z zakresu telefonii komórkowej, jednak jest to dynamicznie rozwijający się segment rynku, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom seniorów. Cena zakupu takiego urządzenia to ok. 90 PLN. Natomiast miesięczna opłata zbliżona jest do przeciętnego abonamentu jaki oferują sieci telefonii komórkowej.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
technologia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Nowe technologie: nie bój się i korzystaj!

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!