reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Praca

Gdzie szukać pracy? W Warszawie!

(2010-03-02)

Warszawa może poszczycić się najniższym w kraju bezrobociem na poziomie 2,8 proc., co oznacza, że bez pracy pozostaje 31 tysięcy osób w wieku produkcyjnym. Na drugim miejscu jest Poznań, w którym pracy nie ma 3,1 proc. mieszkańców, a kolejne miejsca zajmują Katowice i Sopot ze wskaźnikiem 3,2 proc. - podaje infoPraca.pl.

Przy średniej krajowej, która sięga 12 proc., rynek pracy w tych miastach jest atrakcyjny nie tylko dla ich mieszkańców. Do stołecznych pracodawców płyną dziennie tysiące aplikacji z każdej części kraju. Pozycję Warszawy wzmacniają też inwestycje związane z przygotowaniami do EURO 2012. Stolica jest, według jej władz, liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych i największym beneficjentem pomocy spośród wszystkich miast Europy Środkowo-Wschodniej.

"W pierwszych 2 miesiącach 2010 roku w Warszawie zostało opublikowanych 3 tys. ofert pracy. Nie brakuje ofert w handlu, bankowości czy IT. Są też ogłoszenia w takich branżach jak farmacja, medycyna, budownictwo" – mówi Aneta Matysek, Dyrektor ds. Sprzedaży, internetowej giełdy pracy infoPraca. - "W Warszawie można znaleźć największą ilość miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem i aspirujących do zajmowania stanowisk kierowniczych. Wymarzony sukces zawodowy mogą osiągnąć tylko najlepsi z najlepszych, ponieważ prawie każdy dobry menedżer w kraju próbuje robić karierę w stolicy" – dodaje Aneta Matysek.

Codziennie do Warszawy dojeżdżają też tysiące pracowników z podwarszawskich miejscowości, a także z dużych miast, takich jak Łódź, Radom, Płock czy Skierniewice. Unia Metropolii Polskich szacuje liczbę osób codziennie dojeżdżających do pracy w Warszawie na ponad 500 tys. Jak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, aż co czwarty polski pracownik najemny pracuje w innej gminie niż ta, w której mieszka. Głównymi powodami zwiększonej mobilności zawodowej Polaków, to brak znalezienia pracy w miejscu zamieszkania oraz zarobki.

Biorąc pod uwagę średnią wysokość zarobków w Warszawie, w pozostałych miastach pracodawcy oferują niższe od 15 proc. do nawet 35 proc. wynagrodzenia tym samym stanowisku – wynika z analizy ofert opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl. W Warszawie nie brakuje też pracy z wynagrodzeniem znacznie przekraczającymi średnią krajową (3 231 zł), szczególnie w takich branżach jak IT, bankowość, finanse, ubezpieczenia oraz budownictwo. W połowie lutego takie warunki wynagrodzenia oferowano w ponad 45 proc. ogłoszeń, które opublikowali warszawscy pracodawcy.

O sile przyciągania stołecznego i mazowieckiego rynku świadczy także liczba poszukujących pracy, którzy aplikują w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl. Na oferty z województwa mazowieckiego aplikowało 250 tys. osób, np. w Poznaniu na jedno ogłoszenie aplikują średnio 44 osoby, a w Warszawie – 76 osób.

infoPraca.pl

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
rynek pracy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Gdzie szukać pracy? W Warszawie!

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!