reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Jak pokonać zaćmę!

(2011-10-19)

Zaćma to jedna z najczęściej spotykanych chorób oczu. Szacuje się, że na wywołane przez nią zaburzenia wzroku choruje ponad 800 tys. Polaków. Przy braku skuteczności leczenia farmakologicznego jedynym sposobem na odzyskanie idealnego wzroku jest wszczepienie nowej, sztucznej soczewki, w miejsce zmętniałej naturalnej. Dzięki takiemu zabiegowi zarówno młodzi, jak i starsi ludzie cierpiący na zaćmę, mogą odzyskać pełną sprawność widzenia.


Leczenie zaćmyWedług statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaćma zajmuje pierwsze miejsce w rankingu przyczyn ślepoty we współczesnym świecie. Leczenie tego poważnego schorzenia było do niedawna uważane za bardzo skomplikowane.


- W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku praktyką było całkowite usuwanie zmętniałej soczewki,  a następnie  korekcja wzroku szkłami okularowymi o sile 10 dioptrii i więcej – mówi dr Karol Korżel z kliniki okulistycznej Lexummedica. – Rewolucja w leczeniu zaćmy  nastąpiła w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to w miejsce chorych soczewek zaczęto wszczepiać sztuczne soczewki,  początkowo  sztywne z PMMA, a następnie zwijalne silikonowe lub akrylowe  - dodaje.


Nowa soczewka w miejsce chorej w kilkanaście minut


Postęp medycyny sprawił, że usunięcie zaćmy jest dziś bezpiecznym zabiegiem, który dzięki nowoczesnej metodzie fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej trwa zaledwie kilkanaście minut. O wyborze momentu, w którym pacjent chce poddać się operacji decyduje pogorszenie ostrości widzenia , którego nie można poprawić okularami, uniemożliwiające wykonywanie pracy, prowadzenie samochodu lub innych życiowo ważnych czynności.

Zabieg fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej jest bezbolesny, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych w  znieczuleniu miejscowym. Polega na wykonaniu 2,2mm nacięcia w rogówce i wprowadzeniu do oka specjalnego narzędzia - fakoemulsyfikatora. Za jego pomocą ultradźwiękami rozbija się chorą, zmętniałą soczewkę. Małe nacięcie zamyka się samoistnie  bez użycia szwów , pozwalając na szybkie gojenie  i rehabilitację. Operacja trwa ok. 10- 20 minut, a pacjent tego samego dnia może wrócić do domu.

Wybór soczewki

Standardowo w szpitalach w Polsce wszczepia się dobre, akrylowe lub silikonowe soczewki jednoogniskowe. Pozwalają one nie tylko na odzyskanie widzenia do dali, ale także na pozbycie się wady wzroku, którą koryguje sztuczna soczewka o odpowiednio dobranej mocy optycznej.

Kliniki okulistyczne zazwyczaj oferują dwa rodzaje soczewek: jedno- i wieloogniskowe. Wszystkie z nich posiadają filtr UV oraz  żółty barwnik, który chroni siatkówkę oka przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego . Pacjentom, którzy chcą pozbyć się okularów zarówno przy patrzeniu w dal, jak i z bliska zaleca się wszczepienie  soczewek wieloogniskowych, które pozwalają  na widzenie do dali i z bliska bez okularów. Dla zapewnienia komfortu widzenia takie soczewki  najlepiej jak są wszczepione do obu oczu.


- Soczewka wieloogniskowe AcrySof® IQ ReSTOR® pozwala na dobre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Cechuje ją złożona konstrukcja oparta na siatce dyfrakcyjnej  w centralnej części implantu , a w swej  części  obwodowej soczewka ma budowę refrakcyjną. Prawidłowe zwężanie i rozszerzanie się źrenicy konieczne jest do pracy soczewki . Zastosowanie struktury torycznej w soczewce AcrySof Restor Toric umożliwia przy usunięciu zaćmy  wyeliminowanie również wady wzroku jaką jest astygmatyzm (niezborność). Dzięki temu, można w pełni zrezygnować z  używania okularów  – wyjaśnia dr Karol Korżel z kliniki Lexummedica.


Decyzja o wyborze typu wszczepianej soczewki musi być zawsze podjęta po konsultacji z lekarzem przeprowadzającym operację, który po analizie indywidualnych cech oka, a także potrzeb pacjenta, pomaga wybrać optymalny dla niego typ implantu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
choroby, estetyka, leki, medycyna, nauka, pielęgnacja, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Jak pokonać zaćmę!
2016-04-01 | 10:12:09

Lepiej nie zwlekać z usunięciem zaćmy! Nieleczona może prowadzić do cąłkowitej utraty wzroku... Niestety, w Polsce na zabieg refundowany przez NFZ czeka się około 3 lata.  Można skorzystać z pomocy firm, które organizują zabieg usunięcia zaćmy za granicą (...). Można wyleczyć zaćmę w dwa tygodnie. A ceny to już 995 zł. W tym jest soczewka, dojazd do czeskiej kliniki i polskojęzyczna opieka na miejscu. Więcej

2016-03-25 | 08:28:25

Teraz jest możliwość wyleczenia zaćmy bez czekania w kolejce. polecam Medipe - firma organizuje leczenie zaćmy w Czechach na NFZ. Zapewniają opiekę polskojęzyczną, wyjazd i powrót jeszcze tego samego dnia. 995 zł za soczewkę jednoogniskową. Polecam! Więcej