reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Mutacja genu BRCA zwiększa ryzyko raka piersi

(2010-04-09)

Z najnowszych badań wynika, że kobiety, u których rak piersi rozwinął się przed 55 rokiem życia i które są jednocześnie nosicielkami mutacji w genie BRCA1, są cztery razy bardziej narażone na rozwój raka w drugiej piersi, niż kobiety bez mutacji.

Wśród kobiet cierpiących na raka piersi i należących do wszystkich grup wiekowych, tylko u około 5% z nich obecna jest mutacja w tzw. genach podatności na raka, znanych jako BRCA1 oraz BRCA2. Badania dowiodły jednak, że im młodsza jest kobieta, u której rozwinie się rak piersi, tym bardziej prawdopodobne jest, że jest nosicielką takiej mutacji.

Wśród pacjentek najmłodszych, tych zdiagnozowanych w kierunku raka przed 35 rokiem życia, mutację stwierdzono u 16% kobiet z nowotworem jednej piersi oraz aż u 54% kobiet, które miały guzy w obydwu piersiach. Nosicielki mutacji zdiagnozowane przed 55 rokiem życia obciążone były 18% ryzykiem zachorowania na raka drugiej piersi w przeciągu 10 lat od postawienia diagnozy, natomiast kobiety, u których mutację wykluczono, obciążone były jedynie 5% ryzykiem. Wyniki testów opublikowano w ubiegły poniedziałek w The Journal of Clinical Oncology.

Wykazanie związku między obecnością mutacji w genie BRCA1, czy też BRCA2 z ryzykiem wystąpienia nowotworu w drugiej piersi, wskazuje jednoznacznie na potrzebę poważnego rozważenia konieczności wykonywania badań genetycznych u kobiet, zwłaszcza tych, które zdiagnozowane zostały w młodym wieku, niezależnie od wystąpienia przypadków chorobowych w rodzinie.

Jeżeli badanie genetyczne wykaże obecność mutacji w jednym z genów BRCA, należy rozważyć podjęcie odpowiedniej formy leczenia i profilaktyki dotyczącej możliwości wystąpienia nowotworu w okresie późniejszym.

Badania, które koordynowane były przez Memorial Sloan Kettering Cancer Center, analizowały wyniki uzyskane w oparciu o przebadanie 705 kobiet z rakiem obydwu piersi oraz w oparciu o przebadanie 1 398 kobiet z nowotworem obecnym w jednej piersi. U wszystkich pacjentek nowotwór został wykryty przed 55 rokiem życia.

testDNA

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
choroby, medycyna

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Mutacja genu BRCA zwiększa ryzyko raka piersi

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!