reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

W ogrodzie: przygotowania do zimy

(2010-10-29)

Listopad za pasem, pora więc zacząć już przygotowywać nasz ogród do zimy. W tym czasie zajmijmy się zabezpieczeniem roślin przed mrozem oraz posprzątajmy nasz ogród z nadmiaru liści.

 

W ogrodzie: przygotowania do zimyKończy się czas wegetacji roślin, pojawiają się pierwsze przymrozki i już niedługo w naszym ogrodzie zrobi się szaro. To dobry czas by usunąć stąd nadmiar liści, które masowo zaczną spadać w listopadzie, ale też by zabezpieczyć przed mrozem rośliny, które zostawiamy w gruncie.

 

Do pozbycia się liści możemy wykorzystać tradycyjne grabie, lub też skorzystać z odkurzacza ogrodowego. Zgromadzone liście możemy później wykorzystać jako dodatek do kompostu lub jako ściółkę.

 

Początek listopada to czas, kiedy większość zbiorów mamy już za sobą. Na krzakach zostały jeszcze resztki późnych mali, a na grządkach trochę kapusty i pora. Kiedy zakończą się wszystkie nasze zbiory, starannie usuńmy resztki roślin. Z tych pozostałości możemy skorzystać przy przygotowywaniu kompostu.

 

O tej porze przygotujmy ogród nie tylko do zimy, ale też na następny sezon. Zacznijmy od gleby. Rozsypmy nawóz fosforowy i przekopmy ziemię, ale nie grabmy jej. Jeśli nasza gleba jest zakwaszona (możemy to sprawdzić przy pomocy dostępnego w sklepach ogrodniczych kwasomierza polowego) rozsiejmy nawóz wapniowy.

 

Na rabatkach, na których posadziliśmy nowe cebulki tulipanów, lilii lub innych kwiatów cebulowych, połóżmy na zimę warstwę ściółki z torfu, liści, słomy albo kory.

 

Kiedy już uporamy się ze wszystkimi pracami, nie zapominajmy o zabezpieczeniu narzędzi ogrodowych. Przed schowaniem trzeba je wyczyścić, i naoliwić. Te, które tego potrzebują naostrzmy.

 

Pamiętajmy też o roślinach balkonowych. Nie zostawiajmy ich na zimę na zewnątrz, chyba że są to gatunki odporne na warunki atmosferyczne. Pozostałe już w listopadzie przenieśmy do domu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, estetyka, ogród, pielęgnacja

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu W ogrodzie: przygotowania do zimy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!