reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

Rośliny w naszym ogrodzie: lilie

(2010-10-05)

Lilie to jedne z najpiękniejszych kwiatów w letnim ogrodzie. Do wyboru mamy około 100 gatunków i całe mnóstwo ich odmian. Początek października to czas ich sadzenia.

 

lilieLilie to rośliny cebulowe, należące do rodziny liliowatych. Dla wszystkich gatunków wspólne są takie cechy jak kwiat złożony z sześciu płatków , sześć pręcików wyposażonych w duże pylniki i jeden wyraźnie większy w środku oraz cebula z licznymi łuskami.

 

Istnieje kilka tysięcy różnych mieszańców lilli, z których najbardziej popularne są mieszańce azjatyckie, trąbkowe oraz orientalne. Bardzo odporne i przystosowane do polskich zim są mieszance azjatyckie, do których należy np. popularna lilia tygrysia. Kwitną one od końca maja do połowy lipca.

 

Przełom września i października to idealny czas na sadzenie tych kwiatów, jednak możemy zrobić to również wiosną. Lilie wymagają żyznej, przepuszczalnej gleby, dlatego zanim przystąpimy do sadzenia powinniśmy ziemię spulchnić i wymieszać z nawozem kompostowym (na głębokości około 40 cm). Robimy to na 2-3 tygodnie przed posadzeniem kwiatów. Pamiętajmy również o odchwaszczeniu stanowiska.

 

Głębokość na jakiej posadzimy cebulę zależy od wielkości cebuli. Najlepiej by była ona równa jej obwodowi. Na glebie piaszczystej cebulę musimy posadzić głębiej. W przypadku, gdy planujemy utworzenie rabatki z lilii, cebulki rozsadzamy w odległościach co 25-30 cm, zaś w przypadku lilii trąbkowych lub takich, które chcemy zostawić w ziemi na kilka lat – co 50 cm.

 

Lilie wymagają częstego podlewania. Nie możemy dopuścić do ich przesuszenia, jednak musimy też uważać by nie przesadzić z wodą. Podlewamy bezpośrednio ich podłoże, nigdy liście. Dla lepszego kwitnienia możemy używać nawozu wieloskładnikowego (pierwszy raz tuż przed kwitnieniem, na początku czerwca, później po przekwitnięciu w lipcu lub sierpniu).

 

Cebulki wykopujemy na początku września i przechowujemy do wiosny pod przykryciem z torfu lub od razu sadzimy na nowym miejscu. Lilie nie lubią zimna, dlatego jeśli pozostawiamy je w gruncie musimy je dobrze okryć. Najlepiej użyć do tego kilku warstw trocin, kory i igliwia.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
estetyka, ogród, pielęgnacja

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rośliny w naszym ogrodzie: lilie

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!