reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Miłość i związki

Przygotowanie do pierwszej komunii: o czym pamiętać?

(2010-04-12)

Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem w życiu dziecka, dlatego stanowi święto dla całej rodziny. Słowo "komunia" pochodzi od łacińskiego, „communio”, co oznacza wspólnotę i kojarzone jest w religii katolickiej z Ostatnia Wieczerzą. Eksperci z sieci hotelowej Marriott, którzy specjalizują się w przygotowywaniu imprez okolicznościowych, doradzają na co zwrócić uwagę podczas organizowania tego ważnego wydarzenia, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.

Dla rodziców przygotowania do tego uroczystego wydarzenia zaczynają się wiele tygodni wcześniej i wiążą się z zaplanowaniem różnych rzeczy. Każdy rodzic chce, aby przyjęcie zorganizowane z tej okazji, było dla jego dziecka niezapomnianym przeżyciem. To nie tylko wybór odpowiedniego miejsca, stosownego stroju, ale również zaplanowanie od początku do końca całej uroczystości, wysłanie zaproszeń do gości, wybranie menu, dekoracji stołu oraz upominków. Jak się przygotować do tego wydarzenia? O ilu rzeczach trzeba pomyśleć? Ile czasu to zajmie? To częste pytania, które przychodzą na myśl w czasach, gdy żyjemy coraz szybciej i mamy coraz mniej czasu. Poniżej specjaliści z hotelu Marriott przygotowali kilka przydatnych porad.

I Komunia Święta to nie tylko przyjęcie, ale coś więcej…

Przede wszystkim nie włączajmy dzieci w przygotowania do przyjęcia i nie róbmy zbyt dużego zamieszania wokół stroju komunijnego. Dziecko nie powinno traktować pierwszej komunii jako zabawy. Ważne jest, aby przystąpiło do komunii świadomie, ze zrozumieniem, czym faktycznie jest ten sakrament. Podejście do pierwszej spowiedzi jest z reguły stresującym wydarzeniem, dlatego możemy pomóc dziecku w pozbyciu się tremy, poprzez rozmowę na ten temat czy przećwiczenie „scenariusza” w domu.

Królowa balu

Z uroczystością pierwszej Komunii łączy się problem ubioru dzieci, zwłaszcza dziewczynek. Każde dziecko pragnie w tym dniu wyglądać wyjątkowo. Eksperci zaznaczają, aby pamiętać jednak, żeby przed wybraniem stroju komunijnego zapoznać się z ustaleniami swojej parafii. W niektórych parafiach obowiązuje jednolity dla wszystkich strój na komunię zwany albą. Stroje komunijne mogą kosztować od 150zł w górę. Można odkupić także strój taniej od kogoś. Czasem kosztowną kreację warto zastąpić ładną, skromną sukienką z atrakcyjnymi dodatkami, a zaoszczędzoną sumę przeznaczyć np. na wyjątkowy tort.

Komputer czy zegarek?

Przyjętym zwyczajem stało się obdarowywanie dzieci prezentami. Niepokojąca jest tendencja prześcigania się w coraz droższych „pamiątkach z Pierwszej Komunii”. Jedna z forumowiczek popularnego portalu pisze - Jestem chrzestną i już jestem po komunii. Kupiłam małej prezent o wartości 500 zł i wydaje mi się, że to odpowiednia kwota. Jednak chrzestny przeszedł samego siebie: wydał na małą 3.000 zł. Fatalnie się z tym czuję. – Kiedyś standardowym upominkiem był zegarek na rękę, uważany za symbol dorosłości. Teraz powszechnymi upominkami stały się komputery, telefony komórkowe, sprzęty muzyczne. Upominki komunijne, niezależnie od wartości materialnej, powinny przede wszystkim przypominać dziecku o tym ważnym wydarzeniu. Niedrogim i dobrym wyborem jest np. album komunijny, do którego można wrócić z sentymentem po latach lub, jak uważa kolejna z forumowiczek, postawmy na edukację – Komputerowe programy edukacyjne można dostać w rozsądnej cenie np. już od 19 zł za programy do nauki języków, 89 zł za encyklopedię PWN – powinna starczyć na długie lata nauki. Takie prezenty rozwijają i nie rzuca ich się w kąt, kiedy przestają być modne.

W domu czy w lokalu?

Przyjęcie komunijne możemy zorganizować w domu lub wynająć salę w lokalu. Przyjęcia w domu są tańsze, ale musimy pamiętać, że to rozwiązanie będzie wymagało od nas poświęcenia większej ilości pracy i czasu. Musimy osobiście nad wszystkim czuwać i dopilnować najdrobniejszych szczegółów. W takiej sytuacji dobrze jest zapewnić sobie dodatkową pomoc, aby to ważne święto przez nadmiar obowiązków nie stało się powodem zdenerwowania i przemęczenia. Wynajęcie sali i powierzenie organizacji przyjęcia np. hotelowi jest rozwiązaniem bardziej komfortowym, gdyż nie wymaga z naszej strony żadnych przygotowań.

To dobre wyjście dla tych, którzy chcą ten dzień poświęcić wyłącznie na uroczystości komunijne i spotkania rodzinne. - Organizacja przyjęć komunijnych, podobnie jak wesel, przeniosła się z domów do sal restauracyjnych. Z roku na rok notujemy coraz więcej rezerwacji na przyjęcia komunijne, co potwierdza tę tendencję. Przygotowanie dziecka do sakramentu wymaga od rodziców poświęcenia czasu i energii. Dlatego rodzice coraz chętniej powierzają organizację przyjęcia komunijnego hotelom – mówi Marta Kucharska, Specjalista ds. Eventów w hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport.

Koszt zorganizowania przyjęcia komunijnego w hotelu jest zróżnicowany i zależy od tego, na jaką opcję się zdecydujemy. Planując przyjęcie komunijne w hotelu czy restauracji pamiętajmy o tym, aby z dużym wyprzedzeniem zarezerwować salę i szczegółowo uzgodnić menu oraz czas trwania uroczystości.

I już po…

Jeśli odpowiednio wcześnie zaplanujemy i przemyślimy zorganizowanie przyjęcia komunijnego unikniemy stresu i gorączkowego załatwiania wszystkiego na ostatnią chwile. A w dniu przyjęcia, będziemy mogli wraz z naszym dzieckiem w pełni cieszyć się tą chwilą. Udane przyjęcie komunijne z pewnością pozostanie w naszej pamięci na długie lata - podsumowują eksperci.

Marriott

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
dzieci, święta

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Przygotowanie do pierwszej komunii: o czym pamiętać?

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!