reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

W ogrodzie: sadzimy rośliny cebulowe. Jak je pielęgnować?

(2010-09-16)

Jesień to czas by posadzić w ogrodzie rośliny cebulowe. Podpowiadamy jak pielęgnować je przez cały rok.

 

rosliny cebuloweRośliny cebulowe kwitnące wiosną, takie jak tulipany, żonkile, narcyzy, czy hiacynty, sadzimy jesienią na słonecznym stanowisku, osłoniętym od wiatru. Ważny jest wybór odpowiednich cebulek; powinny one być jędrne, pozbawione uszkodzeń czy plam. Przed samym posadzeniem możemy obtoczyć je w roztworze preparatu grzybobójczego.

 

Przed zimą możemy zabezpieczyć posadzone przez nas rośliny warstwą kompostu lub mielonej kory (2-3 cm). Kiedy przyjdą większe mrozy przykrywamy je kolejna warstwą słomy, kory lub gałązek drzew iglastych (5 cm).

 

Aby kwiaty pięknie zakwitły na wiosnę, musimy pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Kiedy już kwitną, nie możemy zapominać o tym, że gleba powinna być stale lekko wilgotna. Nie można dopuścić do jej przesuszenia. Pamiętajmy więc o częstym podlewaniu.

 

Na początku wegetacji roślin warto wzmocnić je nawozem wieloskładnikowym. Można też skorzystać z nawozów dolistnym, kiedy już wypuszczą one liście do zakwitnięcia (opryskujemy dwa-trzy razy).

 

Kiedy minie okres kwitnienia kwiatów, powinniśmy je usunąć. Dzięki obrywaniu cebule i bulwy są dorodniejsze, dlatego że roślina ma możliwość magazynowana substancji odżywczych, zamiast zużywania ich do produkcji nasion. Ważne jest też odchwaszczenie miejsca sadzenia roślin cebulowych. Robimy to ostrożnie i nie stosujemy herbicydów do usuwania perzu, te bowiem mogą zniszczyć te rośliny.

 

Niektóre rośliny cebulowe mogą rosnąć w tym samym miejscu przez kilka lat i nie musimy ich wykopywać. Cebule i bulwy pozostałych wykopujemy w czerwcu, kiedy zauważymy schnięcie i żółknięcie liści. Robimy to bardzo ostrożnie, ponieważ łatwo je uszkodzić, a to ułatwia dostęp do nich bakteriom i grzybom. Wykopane rośliny suszymy w ażurowych skrzynkach w ciepłym pomieszczeniu. Nie zostawiajmy ich na słońcu. Kiedy je wysuszymy, czyścimy je i do jesieni przechowujemy w papierowych torbach lub w torfie w przewiewnym, ciepłym i suchym pomieszczeniu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
estetyka, ogród, pielęgnacja

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu W ogrodzie: sadzimy rośliny cebulowe. Jak je pielęgnować?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!