reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: żylaki kończyn dolnych

(2010-09-21)

Na żylaki choruje około 8-10 procent ludzi, częściej kobiety niż mężczyźni. Ich powstawaniu sprzyja przede wszystkim długotrwała pozycja stojąca.

 

Uczymy się o chorobach : żylakiŻylaki to zgrubienia i poszerzenia żył powierzchniowych , którym towarzyszy charakterystyczne poskręcanie i wydłużenie. Widoczne są pod skórą w postaci niebieskich, poskręcanych linii.

 

Żylaki to poważny problem zdrowotny, który nieleczony może prowadzić do powikłań, a czasami nawet do zagrożenia życia. Przewlekła niewydolność żylna objawia się najczęściej właśnie w postaci żylaków kończyn dolnych.

 

Wyróżnia się żylaki pierwotne i wtórne. Przyczyną tych pierwszych jest występowanie mniejszej ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych. Z tego powodu zmniejsza się ich odporność na rozciąganie a rozszerzenie światła powoduje niewydolność zastawek żylnych. Źle funkcjonujące zastawki sprawiają zaś, że większa ilość krwi cofa się i zalega, przez co naczynia dalej się poszerzają. Żylaki wtórne powstają z kolei w wyniku niedrożności żył będącej następstwem zakrzepicy.

 

Powstawaniu żylaków sprzyja zastój żylny, który może występować podczas długiego stania. Dlatego tez żylakami zagrożone są osoby wykonujące zawody wymagające długotrwałej pracy w pozycji stojącej. Do powstania żylaków przyczynić może się również zwiększone ciśnienie w żyłach spowodowane utrudnionym odpływem krwi, występujące w ciąży, ale też przy podnoszeniu ciężarów i w przypadkach zaparcia.

 

Powstawaniu żylaków sprzyjają również: brak ruchu, nadwaga lub otyłość, niektóre leki, palenie tytoniu, wiek, zła dieta.

 

Objawy

 

Żylakom towarzyszą często objawy takie jak ból, zmęczenie i znaczna ciężkość nóg. Czasami chory może odczuwać jakby rozpieranie żył od wewnątrz oraz kurcze mięśniowe. Dolegliwości te wywołuje przede wszystkim długotrwale stanie lub siedzenie.

 

Żylaki, szczególnie powikłane procesami zapalno-zakrzepowymi, mogą przyczyniać się do krwawień oraz trudno gojących się owrzodzeń skórnych.

 

Rozpoznanie

 

Od tego jaki jest poziom niewydolności żył, zależy leczenie tego schorzenia. Aby ten poziom ustalić przeprowadzane są próby czynnościowe Trendelenburga i Perthesa. Bardzo istotne jest też badanie ultrasonograficzne z oceną przepływów w żyłach.

 

Leczenie

 

Żylaki niekiedy wymagają interwencji chirurgicznej. Najczęściej polega ona na usunięciu niewydolnej żyły. Stosowana jest też metoda skleroterapii kompresyjnej. Zabieg ten polega na wstrzyknięciu do światła żylaków specjalnego preparatu, który wywołuje odczyn zapalny ścian naczynia. Skrzeplina, która powstaje w miejscu zapalenia z czasem ulega zwłóknieniu a to z kolei prowadzi do zamknięcia światła żył. Żylak zanika z powodu braku ciśnienia w naczyniu.

 

Żylaki leczone są też zachowawczo. Z dolegliwościami nimi spowodowanymi można walczyć prostymi ćwiczeniami, jak unoszenie nóg co kilka godzin, a także unikając noszenia obcisłych pończoch i opasek uciskowych. Stosuje się też leki udrożniające naczynia.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: żylaki kończyn dolnych

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!