reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Otyłość - choroba cywilizacyjna XXI wieku

(2010-05-14)

Znacznym problem większej części naszego społeczeństwa jest otyłość. Na jej wpływ ma wiele czynników te genetyczne i wynikające ze środowiska. Jakie mogą być przyczyny?

 

Duży apetyt, brak ruchu, nadmierna ilość spożywanego alkoholu. U niektórych osób z nadwagą otyłość nie jest winą ich złego stylu życia, ale spowodowana jest tym że ich organizm potrzebuje niewiele pożywienia. Mimo tego, że jedzą one mniej niż osoby szczupłe to i tak ważą od nich więcej.

 

Otyłość lub nadwaga w praktyce oznacza zwiększenie masy ciała, spowodowane zaleganiem nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, ale też może oznaczać zatrzymaniem wody w organizmie. Z otyłością lub nadwagą wiąże się wiele chorób, cukrzyca, częstsze niedokrwienie serca, nadciśnienie, a także nowotworów ( sutka, prostaty).

Problem z otyłością - jedzenie smażoneIm dłużej ktoś ma problemy ze zbędnymi kilogramami, tym trudniej jest mu je zrzucić. Jeżeli w młodym wieku jesteś osobą otyłą, to w wieku starszym możesz mieć poważne problemy zdrowotne, które mogą Cię doprowadzić do niepełnosprawności. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej diety w ciągu całego naszego życia.

 

Brytyjscy naukowcy zbadali 25 kobiet o normalnej masie ciała i 25 otyłych. Przez kolejny rok badali, jak ciało poszczególnych pań biorących udział w badaniu się zmienia np. po wejściu po schodach na 10 piętro lub przejściu 800 metrów. Wyniki badań wskazywały na to, że kobiety które miały problem z otyłością były bardziej narażone na ograniczenia sprawności fizycznej w porównaniu z paniami które w tym okresie ważyły prawidłowo. Kobiety które ukończyły 50 lat, ryzykowały utratą sprawności fizycznej w wieku 70 lat.

Zbędne kilogramy obciążają nasz organizm, utrudniają nam wykonywanie podstawowych czynności. Często mamy problem ze znalezieniem dla siebie odpowiednich rozmiarów ciuchów. Nasze nogi puchną częściej niż u osoby szczupłej. Częściej też się pocimy, co może spowodować, że zapach który wytwarzamy będzie jeszcze bardziej nieprzyjemny.

 

Jak temu zaradzić? Po pierwsze musisz zacząć się zdrowo odżywiać i prowadzić aktywniejszy tryb życia.

Konieczne będzie przejście na dietę. Masa tkanki tłuszczowej nie tylko się ogranicza pod wpływem jej utraty, ale również wody. Po jakimś czasie masa wody w naszym organizmie zaczyna się zmniejszać a co za tym idzie ubytek naszego ciała już nie jest tak widoczny, i staje się wolniejszy. Właśnie w tym momencie przeciętny człowiek rezygnuje, niestety to błąd.

 

Jeżeli chcesz widzieć efekty musisz być cierpliwy. Sam też możesz zadecydować czy chcesz zrzucić jak najwięcej kilogramów w jak najmniejszym czasie. Należy przy tym pamiętać, że nagłe tracenie wagi nie jest dobre dla naszego zdrowia. Powinieneś obliczyć ile kilo kalorii dziennie potrzebuje twój organizm do prawidłowego funkcjonowania. Możesz to zrobić przy pomnożeniu liczby 30 przez swoją wagę. Energię potrzebną do normalnego funkcjonowania organizm czerpie ze spalanych zgromadzonych zasobów tkanki tłuszczowej. W praktyce bardzo trudno jest utrzymać dietę poniżej 1000 kcal dziennie, a właśnie ta jest często lansowana przez media. Zbyt drastyczne odchudzanie prowadzi do tzw. efektu jojo.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, kuchnia, leki, medycyna, sport, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Otyłość - choroba cywilizacyjna XXI wieku

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!