reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: nadciśnienie tętnicze

(2010-07-08)

To najczęstsza choroba układu krążenia, przyczyna rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu. Charakteryzuje ją stałe lub okresowe podwyższone ciśnienie tętnicze krwi.

 

Większość przypadków nadciśnienia o charakterze nie ma konkretnej przyczyny, którą dałoby się usunąć za pomocą odpowiedniego leczenia. Terapia ma za zadanie przede wszystkim leczenie objawów nadciśnienia. Wśród przyczyn nadciśnienia o charakterze wtórnym główne to: choroby nerek, gruczołów dokrewnych lub mózgu.

Wiele osób cierpiących na te chorobę nie zdaje sobie z niej sprawy. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że część osób wiedzących o swojej przypadłości nie podejmuje żadnego leczenia. Na nadciśnienie tętnicze może cierpieć nawet co trzeci Polak.

 

Objawy nadciśnienia tętniczego

 

Główny objaw to podwyższenie skurczowego ciśnienia tętniczego krwi powyżej 139 mmHg oraz/lub podwyższenie ciśnienia rozkurczowego ponad 89 mmHg. Choroba ta przez wiele lat może przebiegać bez innych objawów, dlatego ważne jest okresowe badanie ciśnienia.

Inne objawy, towarzyszące podwyższonemu ciśnieniu to:

  • niepokój i kołatanie serca,

  • ból i zawroty głowy,

  • nadmierna potliwość,

  • okresowa bezsenność,

  • obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej,

  • pieczenie i bóle za mostkiem,

  • zadyszka przy wysiłkach.

Pierwszymi objawami nadciśnienia mogą być także złe samopoczucie, osłabienie lub krwawienie z nosa. W późniejszych fazach choroby zachodzą zmiany w sercu , naczyniach krwionośnych i oczach.

 

Rozpoznanie

Do zdiagnozowania choroby, oprócz samego pomiaru ciśnienia, konieczny jest dokładny wywiad i badania pomocnicze. Te ostatnie pomagać maja w wykryciu dodatkowych czynników ryzyka, a także przyczyn nadciśnienia wtórnego lub ewentualnych uszkodzeń narządów. Najważniejsze z nich to: morfologia krwi, glukoza na czczo, poziom sodu i potasu, kwas moczowy, kreatynina, lipidogram, badanie ogólne moczu, EKG

 

Pomiaru ciśnienia tętniczego w gabinecie lekarskim dokonuje się dwa razy z zachowaniem dwuminutowej przerwy. Przed badaniem pacjentowi zapewnia się krotki odpoczynek w pozycji siedzącej. W szczególnych przypadkach stosuje się 24-godzinne monitorowanie ciśnienia (zalecane w przypadku pacjentów powyżej 65. roku życia). Bywa, że konieczne jest również przeprowadzenie jednorazowej lub 24-godzinnej analizy fali pulsu.

 

Jak leczyć?

 

W nadciśnieniu tętniczym szczególnie ważna jest profilaktyka. Ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem. Aby jej zmniejszyć musimy pomyśleć o zmianie niezdrowego trybu życia. Szczególnie ważne jest zachowanie optymalnej wagi, ograniczenie spożywania soli, zwiększenie spożywania potasu, ograniczenie picia alkoholu i całkowite rzucenie palenia.

Nadciśnienie leczy się zarówno farmakologicznie jak i nie farmakologicznie,. To ostatnie polega przede wszystkim na zmianie trybu życia. W leczeniu farmakologicznym stosuje się leki takie jak m.in. inhibitory, beta-blokery, leki z grupy moczopędnych i inne leki hipotensyjne.

W leczeniu nadciśnienia stosuje się zwykle jeden lek lub połączenie dwóch leków w niskich dawkach w jednej tabletce. W wielu przypadkach jednak do normalizacji ciśnienia konieczne jest jednoczesne stosowanie dwóch lub więcej leków hipotensyjnych. Leczenie nadciśnienia prowadzone jest w większości przypadków w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: nadciśnienie tętnicze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!