reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Uczymy się o chorobach: otyłość

(2010-09-28)

Otyłość to jedna z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych. Jej przyczyną jest stały, dodatni bilans energetyczny skutkujący gromadzeniem się tłuszczu. Nadmierna otyłość zagraża zdrowiu całego organizmu.

 

Uczymy się o chorobach: otyłośćOtyłość nie jest jednostką chorobową samą w sobie, jednak nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie może mieć wiele, fatalnych skutków dla zdrowia. Za otyłe uważa się osoby, u których tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20 proc. (mężczyźni) i 25 proc. (kobiety) całkowitej masy ciała. Stan ten wiąże się z nadmierną masą ciała powyżej wagi optymalnej, czyli z nadwagą.

 

Przyczyny

 

Otyłość dzielimy na pierwotną i wtórną. Ta pierwsza spowodowana jest przez nadmierne jedzenie, czyli wskutek ciągłego dodatniego bilansu energetycznego. Otyłość wtórna zaś to efekt chorób oraz zaburzeń metabolicznych, a także chorób innych narządów (m.in. cukrzyca). Powstaniu otyłości sprzyjać mogą też predyspozycje genetyczne.

 

Problemy z otyłością pojawiają się zwykle w wieku średnim i starszym, często u kobiet po menopauzie, ale wystąpić mogą w każdym wieku. Coraz częściej otyłość dotyka dzieci. Sposób odżywiania w dzieciństwie może mieć też wpływ na pojawienie się otyłości w późniejszym wieku.

 

Rozwój otyłości spowodowany jest przede wszystkim przez ciągłe jedzenie zbyt dużej ilości pokarmów w stosunku do potrzeb, ale może być też wynikiem zaburzeń metabolizmu węglowodanów.

 

Jedną z przyczyn otyłości wtórnej jest też cukrzyca. W przypadku tej choroby brak insuliny sprawia, że nie dochodzi do całkowitego spalania tłuszczów a substancje, które są pozostałościami tego procesu prowadzą do tzw. kwasicy cukrzycowej.

 

Skutki otyłości

 

Otyłość jest zagrożeniem dla zdrowia całego organizmu, dlatego powinno się jej przeciwdziałać, a kiedy pojawią się problemy z nią – walczyć z nią od początku. Sprzyja ona takim stanom chorobowym jak m.in.:

 

  • nadciśnienie tętnicze;

  • miażdżyca;

  • zawał serca;

  • udar mózgu;

  • choroby neurologiczne;

  • zmiany zwyrodnieniowe stawów;

  • tendencja do nowotworów;

  • choroby nerek;

  • zatory;

  • cukrzyca typu II;

  • wylew.

 

Rozpoznanie

 

Wśród dokładnych metod oznaczania ilości tkanki tłuszczowej w badaniach naukowych stosuje się m.in.: USG, metody izotopowe czy jądrowy rezonans magnetyczny, jednak w praktyce stosuje się prostsze metody takie jak wskaźnik BMI czy WHR (wsaźnik stosunku obwodu talii do obwodu bioder).

 

Najpopularniejszy wskaźnik BMI to stosunek masy ciała w kilogramach do kwadratu wzrostu w metrach. Prawidłowa wartość to 19-25, otyłość zaczyna się powyżej 30, a skrajna otyłość od 40.

 

Leczenie

 

Najważniejsza jak zawsze jest profilaktyka. Osoby ze skłonnością do nadwagi powinny stale kontrolować masę swojego ciała. W leczeniu należy zapewnić dietę, która pozwoli uzyskać ujemny bilans energetyczny, a także zażywać dużo ruchu na świeżym powietrzu i ćwiczeń fizycznych. Zarówno dieta jak i ćwiczenia powinny być kontrolowane przez lekarza. Ostateczny efekt zależy jednak od chorego.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Uczymy się o chorobach: otyłość

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!