reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Sport

Rozwój osobisty: zajęcia relaksacyjno-ruchowe

(2015-06-16)

Sprawność fizyczna oraz umysłowa jest jednym z najważniejszych elementów życia każdego człowieka. Nabiera ona jednak szczególnego znaczenia w momencie zakończenia aktywności zawodowej. Dzięki coraz szerszemu wachlarzowi możliwości jaki zapewniają odpowiednie placówki, rozwój Internetu oraz profesjonalna literatura nowa forma aktywności relaksacyjno - ruchowej jest na wyciągnięcie ręki. Joga i Tai Chi to tylko niektóre z odpowiednich form ruchu dla seniorów.

 

W zdrowym ciele…

Ogromną zaletą omawianych metod jest, fakt, że ćwiczenie są zrównoważone na wymagają intensywnych i ostrych ruchów, które mogą prowadzić do urazów. Dlatego zajęcia takie mogą być wykonywane nie tylko przez osoby silne i młode, ale również przez seniorów i osoby schorowane. Co więcej, jak wykazują badania mają one zbawienny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Wpływają one m.in. na poprawę funkcjonowania układów takich, jak oddechowy, trawienny, kostny oraz ruchowy. Zwiększają również odporność oraz pomagają spalić zbędne kalorie. Ponadto, poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego, a tym samym pozwalają się oderwać od problemów życia codziennego. Nie tylko redukują stres i wszelkiego rodzaju napięcia i poprawiają koncentrację, ale również poprawiają nastrój osoby ćwiczącej.

 

W szkole i nie tylko

Każdego roku rośnie liczba szkół i innych placówek oferujących coraz szerszą gamę zajęć rekreacyjno-ruchowych.  Coraz częściej wiele z nich otwiera się na osoby starsze, oferując zajęcia bezpośrednio dla nich. Obecnie, w każdym większe mieście placówki tego typu to już standard. Co istotne, oferta w większości dostosowana jest do możliwości finansowych seniorów. Najczęściej cena za godzinę zajęć kształtuje się w granicach już kilkunastu złotych (od 11 do 19). Oczywiście nie brakuje również ofert znacznie droższych, gdzie cena ta wynosi już kilkadziesiąt złotych. Warto dodać, że wiele takich placówek stosuje wiele ulg i promocji, które znaczącą mogą obniżyć wspomnianą cenę (np. w karnecie zawsze wychodzi taniej).

Idealną okazję dla osób starszych chcących uczestniczyć w zajęciach relaksacyjno ruchowych są także miejsca takie, jak domy kultury, biblioteki oraz centra aktywnego seniora. Te ostatnie są swego rodzaju interdyscyplinarnymi projektami o charakterze społeczno-edukacyjnym, których celem jest aktywizacja osób starszych (np. nauka radzenia sobie w nowych sytuacjach czy planowanie spędzania kreatywnie czasu wolnego). Wspomniane placówki działają praktycznie w każdym większym mieście. Co więcej, pojawiają się one coraz częściej również w większych wsiach. Dzięki ogólnej dostępności takich miejsc, oferta ma charakter otwarty oraz często darmowy. Warto jednak pamiętać, że oferta kierowana jest do ściśle określonej liczby osób.

 

W kraju i za granicą

Z roku na rok na rynku pojawia się również coraz więcej ofert wyjazdów krajowych jak i zagranicznych połączonych z wybraną gamą zajęć (np. jogą).  Wyjazdy krajowe ze względu na pogodę odbywają się najczęściej w miesiącach letnich. Przeważnie w koszt wakacji oprócz ćwiczeń codziennych (często jest to kilka sesji 1,5 godzinnych dziennie) wliczone są również inne atrakcje takie, jak np. zwiedzanie, wycieczki, treningi (np. nordic walking), a czasami nawet kursy (np. kuchni wegetariańskiej).  Niestety, część zajęć dodatkowych jest płatna.  Najczęściej turnusy trwają około 10 dni, a ich ceny zaczynają się od 2000 złotych wzwyż. Jeżeli chodzi o wyjazdy zagraniczne, trwają one średnio około 14 dni. Również i one poszerzone zostają o dodatkowe aktywności (również często płatnych) takie, jak wycieczki tematyczne czy zwiedzanie największych atrakcji regionu. Dzięki temu uczestnicy mają możliwość poznać zwyczaje i kulturę danego kraju. Wyjazdy takie najczęściej organizowane są do krajów połączonych pośrednio lub bezpośrednio z daną formą zajęć (np. Bliski Wschód – joga). Niestety, ich ceny nie należą do najniższych. Na wyjazd taki przeznaczyć trzeba co najmniej kilka tysięcy złotych (np. 5000 złotych).

 

Aktywne studia

Poprawić swoje zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne można również na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Obecnie w Polsce funkcjonuje 500 tego typu placówek, skupiających ponad 150 tysięcy słuchaczy. Działają one przede wszystkim w większych miastach. Należy jednak pamiętać, że ilość miejsc jest ograniczona. Oferta adresowana jest dla osób w wieku emerytalnym. Zajęcia ruchowe często są płatne dodatkowo (już od 5 złotych za godzinę). Najczęściej oferta tyczy się jogi oraz Tai Chi.

 

Ćwiczenia w kole

Idealnym miejscem na wspólne ćwiczenia są kluby seniora, które za cel obierają sobie integracje i aktywizację osób starszych. W chwili obecnej praktycznie w każdym mieście funkcjonuje od kilku do kilkudziesięciu placówek tego typu. Jest to nie tylko świetna okazja dla aktywnego spędzenia dnia, ale również sposób na zagospodarowanie wolnego czasu i poznanie nowych ludzi. Zapraszane są do niego osoby powyżej 55 lub 60 roku życia. Najczęściej, placówki takie pobierają niewielkie składki członkowskie, które przeznaczają na cele własne (np. opłaty za rachunki).

 

A może jednak warsztaty?

Osoby zainteresowane mogą również skorzystać z coraz szerszej oferty warsztatów dotyczących poszczególnych systemów ćwiczeń (np. jogi). Najczęściej prowadzone są przez guru danej dziedziny. W ich skład wchodzi nie tylko praktyka, ale również zagadnienia teoretyczne. Kierowane są zarówno do osób początkujących, jak i zaawansowanych. Za warsztaty jednodniowe zapłacić trzeba około 100 złotych. Ceny warsztatów kilkudniowych połączonych z wypoczynkiem zaczynają się od około 2000 złotych.

Co więcej, z roku na rok poszerza się także oferta seminariów oraz konferencji naukowych. Warto jednak pamiętać, że sam pobyt na konferencji międzynarodowej często wiąże się z wydatkiem co najmniej kilkuset złotych.

 

Zostań samoukiem

Osoby chcące poznać tajniki jogi, Tai Chi czy innych systemów wykonywania określonych ruchów ciała skorzystać mogą również z bogatej oferty profesjonalnej literatury oraz specjalnych wydań multimedialnych.  Oprócz zagadnień czysto teoretycznych (np. historii) zawierają one w sobie specjalnie opracowane zestawy ćwiczeń. Co istotne, wiele takich wydań zawiera zagadnienia ściśle nakierowane na osoby starsze. Ceny takich lektur rozpoczynają się już od kilkunastu złotych.

Skorzystać można również z szerokich możliwości jakie daje Internet, gdzie nie brakuje stron poświęconych omawianym zagadnieniom. Co więcej, dostępnych jest również wiele bezpłatnych filmików instruktażowych, które pomogą każdemu postawić pierwsze kroki we wspomnianej aktywności.

Ćwiczenia relaksacyjno-ruchowe to nie tylko okazja do poprawienia swojego zdrowia psychofizycznego, ale również idealny sposób na poznanie czegoś nowego oraz aktywne i miłe spędzenie czasu wolnego.

 

joganew.jpgJoga  –  to staroindyjski system osobowego rozwoju i samopoznania. Zaliczany jest do jednego z sześciu ortodoksyjnych (tzn. uznających autorytet Wed) systemów filozofii indyjskiej. Istnieje wiele odmian jogi. Jej głównym założeniem jest możliwość oświecenia, które osiąga się poprzez medytację, koncentrację oraz ascezę. Do rozpowszechnienia jogi na zachodzi przyczynił się w głównej mierze B.K.S Iyengar, który uważany jest za jednego z najwybitniejszych nauczycieli.  Ćwiczenia wzmacniają ciało oraz pomagają w podtrzymaniu sprawności fizycznej (wzmacniają siłę, korygują postawę, wspomagają regenerację, uelastyczniają mięśnie). Jest to idealny sposób na oderwanie się od codziennego stresu. Joga pozwala nie tylko zrozumieć źródła swoich słabości, ale również świadomie je zwalczyć. Pozwala żyć w harmonii z samym sobą oraz wpływa na dobre samopoczucie.

 

Tai Chi  –  to system opracowanych harmonijnych ruchów wywodzący się z chińskich sztuk walki. Przez wieki rozwinęło się wiele jego odmian. Pozytywnie wpływa zarówno na zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Oparte jest na filozofii taoistycznej, technikach bojowych Kung Fu oraz ćwiczeniach zdrowotnych Chi Hung.  Zaliczane jest do jednego z najdoskonalszych dzieł chińskiej filozofii oraz kultury. Łagodne ruchy zwiększają elastyczność ciała oraz pomagają utrzymać równowagę. Celem ćwiczeń nie jest samoobrona, ale podtrzymanie dobrego zdrowia oraz przywrócenie harmonii ciała i umysłu. Tai Chi jest również źródłem siły oraz wytrzymałości w trudnych sytuacjach życia codziennego. Poprzez trening Tai Chi można osiągnąć „elastyczność dziecka, siłę drwala i umysł mędrca”.

 

Pilates  –  to bardzo skuteczny trening ciała, w skład którego wchodzi ponad 500 ćwiczeń (inspirowanym jogą, baletem oraz treningiem siłowym). Ćwiczenia mają na celu poprawić elastyczność, siłę, równowagę oraz świadomość ciała.  Polegają na spinaniu, rozciąganiu oraz rozluźnianiu mięsni. Technika angażuje nawet najmniejsze partie ciała. Tempo ćwiczeń narzucane jest przez łagodną muzykę. Pilates przeznaczony jest dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania oraz wieku. Polecany jest również osobom chcącym wrócić do sprawności po różnych kontuzjach. Istnieje wiele jego odmian.

 

 

 

Body balance – to mieszanka elementów jogi, Tai Chi oraz pilatesu. Pomaga poprawić koncentrację oraz się wyciszyć. Pozytywnie wpływa również na elastyczność i siłę mięśni. Całościowe podejście do ćwiczeń pozwala zapewnić idealną harmonię ciała i umysłu. Treningi body balance pomagają zoptymalizować sensomotorykę, która uczy ciało jak odnajdować się w warunkach takich, jak np. taniec.

 

 

 

 

 

Tai chi na plaży:

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, rozwój osobisty seniora, sport, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: zajęcia relaksacyjno-ruchowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!