reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Rozwój osobisty: kursy tańca

(2015-04-15)

Emerytura nie musi być nudna! Pasje nie zaglądają w końcu w kalendarz i nie są zarezerwowane jedynie dla ludzi młodych.

Szeroki wachlarz możliwości, coraz większy wybór szkół tańca oraz kursów multimedialnych sprawiają, że tańczyć może każdy. Tym bardziej osoby starsze, bo taniec to coś więcej niż tylko hobby, pasja i przyjemność. To również zdrowie, które szczególnie dla osób dojrzałych jest tak ważne.

 

Wytańczyć młodość

Taniec to forma terapii będąca niezwykłym lekiem na przedłużenie młodości.  Regularny taniec wzmacnia mięśnie, szczególnie pośladków i nóg oraz wzmacnia kości. Przez redukcję złego cholesterolu obniża prawdopodobieństwo występowania chorób układu krwionośnego. Zwiększa odporność, pomaga spalić zbędne kalorie oraz łagodzi objawy depresji. To także świetna odskocznia od problemów życia codziennego. To idealna broń na stres i wszelakiego rodzaju napięcia.  Co więcej, podczas tańca następuje uwolnienie endorfin, nieprzypadkowo nazywanych hormonami szczęścia. Dzięki nim zyskujemy nie tylko dobre samopoczucie, ale również stajemy się odważniejsi w kontaktach międzyludzkich i chętniej otwieramy się na nowe znajomości. Taniec to również idealny sposób na podniesienie poczucia własnej wartości.

 

Kursy w rytmie cha-cha

Z roku na roku rośnie liczba szkół tańca, które otwierają się na osoby starsze.  W chwili obecnej, w każdym większym mieście kursy dla seniorów to już standard. Co ważne, oferta w większości dostosowana jest do możliwości finansowych osób na emeryturze. Najczęściej cena za godzinę zajęć kształtuje się w granicach kilkunastu złotych (11 – 18). Oczywiście nie brakuje również ofert droższych, gdzie za jedne zajęcia zapłacić trzeba nawet kilkadziesiąt złotych. Na szczęście to jedynie wyjątki. Co istotne, wiele szkół tańca oferuje rencistom i emerytom zajęcia w godzinach przedpołudniowych. Coraz częściej kursy tańca odbywają się również w placówkach edukacyjno-kulturotwórczych ,jak np. domy kultury, gdzie inicjatywy takie mają najczęściej charakter otwarty i darmowy. Najczęściej oferta kursów obejmuje tańce towarzyskie, w których zawarte są zarówno tańce standardowe takie, jak np. tango, walc angielski czy foxtrot jak również tańce latynoamerykańskie np. rumba, samba, cha-cha. Co ciekawe, na popularności zyskuje także bachata (czytaj: baciata - czyli gorący i uczuciowy taniec z Dominikany), a także taniec brzucha. Często oferta zróżnicowana jest również pod względem poziomu zaawansowania uczestników ( od podstaw do poziomów najwyższych).

 

Tango w Klubie Seniora

Kluby Seniora to miejsca, gdzie osoby starsze mogą nie tylko miło i aktywnie spędzić swój wolny czas, ale również dzielić oraz rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Najczęściej kluby prowadzą zajęcia edukacyjne oraz kulturalne. Ich głównym celem jest integracja i aktywizacja osób starszych. Praktycznie w każdym mieście funkcjonuje od kilku do kilkudziesięciu placówek tego typu. Zwyczajowo funkcjonują one przy organizacjach pozarządowych,  ośrodkach kultury czy spółdzielniach mieszkaniowych. Niektóre placówki tego typu pobierają składki członkowskie, które przeznaczają na cele własne (np. wynajem sali). Aktywność dodatkowa (np. wycieczki) finansowa jest oczywiście przez uczestników.  Zapraszane są do niego osoby powyżej 55 lub 60 roku życia.  Oferta placówek najczęściej obejmuje gimnastykę, zajęcia teatralne, grę w szachy, obsługę komputera czy właśnie warsztaty taneczne, które z roku na rok zyskują na popularności.

 

Taneczne projekty

W niektórych miastach Polski (np. w Gdyni) organizowane są co roku kolejne edycje „Szkół otwartych”, czyli popołudniowych i weekendowych zajęć w szkołach. W ramach projektu skorzystać można m.in. z zajęć komputerowych, sportowych oraz tanecznych. Oferta kierowana jest do wszystkich mieszkańców miasta. Udział w zajęciach jest bezpłatny lub wynosi kilka złotych za godzinę. Placówki biorące udział w projekcie otrzymują dofinansowanie z urzędów miejskich.

 

Zatańczmy w kole!

Idealnym sposobem na rozwój własnej pasji są koła zainteresowań, w tym zyskujące na popularności koła taneczne.  Jest to okazja nie tylko na poznanie nowych ludzi, z którymi dzielić się możemy własnymi pasjami, ale również idealny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Koła mają charakter otwarty, więc jedynym kryterium przyjęcia jest dane zainteresowanie. Zwyczajowo jedyną opłatą jest składka członkowska, która przeznaczana jest na działalność własną (np. zużycie wody i prądu).

 

W zaciszu własnego domu

Nauka tańca możliwa jest również w domu. Polecana jest jednak osobom, które nie mają za wiele wolnego czasu lub wstydzą się obecności innych. Na rynku nie brakuje profesjonalnej literatury oraz wydań multimedialnych, które pomogą każdemu poznać choćby podstawy danego tańca. Co ważne, kilka wydań skierowanych jest właśnie do osób starszych. Korzystać można również z praktycznie nieograniczonych możliwości jakie daje nam Internet (dostępnych jest wiele bezpłatnych filmików instruktażowych). Nauka w domu stanowi również idealne rozwiązanie dla osób, które przygodę z tańcem chciałyby rozpocząć samodzielnie.

 

Co więcej, jak wynika z badań, taniec nie jest zbyt trudny dla nikogo. Dlatego, nie marnuj czasu i ruszaj na parkiet. Na taniec nigdy nie jest za późno a wybór jest ogromny!

  

Bachata (czyt. Baciata) – uczuciowy i romantyczny taniec wywodzący się Dominikany. Uznawany jest za drugi po salsie taniec pochodzący z Karaibów. Tańczona jest do romantycznej i bardzo rytmicznej muzyki, rozpoznawalnej dzięki charakterystycznym partiom granym na gitarze. Bardzo popularna jest na Karaibach oraz w Hiszpanii. Krok podstawowy bachaty przypomina w pewnym stopniu krok salsy. Wyróżnia go jednak charakterystyczny ruch bioder. Bachata charakteryzuje się niezwykłą zmysłowością, dlatego można tańczyć bardzo blisko partnera. Charakter tańca osiągany jest dzięki odpowiednim ruchom bioder i całego ciała. Najważniejsze jest wyczucie własnego partnera. Bachata oferuje charakteryzuje się mnogością figur oraz położeń partnerki. Z roku na rok zyskuje na popularności. Tańczona jest przede wszystkim na salsotekach oraz imprezach latynoskich.

 

Flamenco –  to nie tylko taniec. To zjawisko kulturowe wywodzące się z folkloru andaluzyjskich Cyganów. Oprócz tańca obejmuje śpiew, strój, muzykę, a nawet zachowanie. Taniec Flamenco to sposób na odsłonięcie własnego wnętrza. Najczęściej tańczony jest pojedynczo (solo), ponieważ jest sposobem odsłonięcia własnego wnętrza. Improwizacja jest jego nieodłącznym elementem. Wykonywany jest również w duecie. Każdy taniec zawiera w sobie jedną, niepowtarzalną historię. Swoje korzenia posiada w dawnych religijnych tańcach orientalnych. Zawiera w sobie wiele elementów tańca hinduskiego (np. ruch ramion, dłoni i palców). Rytm we Flamenco jest bardzo często skomplikowany. Tancerz wykonuje również skomplikowane układy kroków. Na technikę Flamenco składa się taniec nóg i rąk. Warto pamiętać, że taniec ten wykonywany jest dla samego siebie, a nie dla publiki. Wśród środków używanych w tańcu zalicza się również uderzanie dłonią w dłoń oraz pstrykanie palcami. Tancerka ubrana jest suknię z falbankami, która jest jednym ze środków ekspresji. Tancerz ubrany jest w koszulę i spodnie. Najczęściej tańczony jest w butach na obcasach, które w przedniej części oraz na obcasach podbite są gwoździami (służą wzmocnieniu dźwięku).

 

Pole Dance (czyli taniec na rurze)  – to unikalna forma tańca, połączona z elementami akrobatyki, fitness oraz przedstawieniem teatralnym i pokazem cyrkowym.  Taniec na rurze w wydaniu erotycznym narodził się dopiero w latach 20 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Profesjonalny taniec wymaga bardzo dużej siły oraz sprawności fizycznej. Wzmacnia mięśnie i kształtuje sylwetkę ciała oraz poprawia ogólną sprawność ciała. Stanowi idealną alternatywę dla siłowni czy klubów fitness. Z roku na rok zyskuje na popularności. Przeznaczony jest dla pań w każdym wieku i bez względu na figurę. Taniec na rurze zwiększa również poczucie własnej wartości oraz niejednokrotnie pomaga odkryć na nowo wdzięk i zmysłowość każdej kobiecie. W chwili obecnej odbywają się już zawody oraz Mistrzostwa Świata w tańcu na rurze. Podjęte zostały również starania, aby Pole Dance zyskało status jednej z dyscyplin Igrzysk Olimpijskich.

 

Taniec Brzucha – zwany jest również Tańcem Orientalnym. Prawdopodobnie wywodzi się z Egiptu. Uznawany jest za jeden z najstarszych tańców świata. Tańczony był przez kobiety Bliskiego Wchodu oraz Północnej Afryki. W każdym regionie zyskał swoje cechy charakterystyczne, które widoczne są nie tylko w samym strojach tancerek, ale szczególnie w technice ruchów rąk, włosów, postawach ciała, itd. Z biegiem lat stał się bardziej powszechny. Taniec tylko z nazwy dotyczy samego brzucha, ponieważ angażuje całe ciało od głowy przez plecy po nogi. Zwyczajowo tańczony jest boso z odsłoniętym brzuchem. Każdy Taniec Brzucha jest swoistą improwizacją. Stanowi idealną gimnastykę na ciała. Wpływa na poprawę krążenia, wzmacnia mięśnie, a nawet koryguję złą postawę ciała. Co ciekawe, w niektórych krajach zalecany jest kobietom w ciąży. Taniec Brzucha, niezależnie od wieku pomaga poczuć się każdej kobiecie wyjątkowo i pięknie. Uczy akceptacji siebie oraz swojego ciała. Zyskał miano tańca uwodzenia.

 

Taniec towarzyski –  należy do zestawu tańców partnerskich, wywodzących się tańców salonowych i zabaw ludowych. Jest jedną z najbardziej zróżnicowanych dyscyplin tanecznych. Składa się z dwóch stylów – standardowego obejmującego walc angielski, tango, walc wiedeński, foxtrot i quickstep oraz latynoamerykańskiego, który obejmuje sambę, cha-chę, rumbę, paso doble oraz jive’a. Poszczególne tańce różnią się nie tylko pochodzeniem, ale także charakterem, muzyką, ubiorem oraz kombinacjami ruchów. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Zaliczany jest do dyscyplin sportowych. Wchodzi również w skład Igrzysk Sportów Nieolimpijskich, które odbędą się już w 2017 roku we Wrocławiu.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, rozrywka, rozwój osobisty seniora, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: kursy tańca

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!