reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Ćwiczenia pilates: aktywny relaks dla każdego

(2010-04-27)

W dzisiejszej rzeczywistości stres stał się zjawiskiem powszechnym. Kluczem do sukcesu jest znalezienie swojego własnego sposobu, by zmniejszyć jego natężenie. Ekspert z klubu fitness Fit4Fun wyjaśnia, jaki pozytywny wpływ na samopoczucie może mieć metoda aktywnego relaksu zwana Pilates.

Pośród różnych metod radzenia sobie ze stresem, uprawianie sportu może być z jedną z bardziej dobroczynnych dla naszego zdrowia. Aby terapia antystresowa okazała się efektywna, należy znaleźć odpowiednią formę ruchu, która przybliży nas do świata relaksu i pomoże osiągnąć harmonię. Jedną z metod aktywnego relaksu może być Pilates. ”Polecam ten system ćwiczeń wszystkim tym, którzy dbają o zgrabną sylwetkę, a po męczącym dniu poszukują spokoju i odcięcia się od codziennych spraw„ – mówi Olga Borysławska, trenerka i właścicielka wrocławskiego klubu Fit4Fun.

Trening dla ducha i ciała

Według Olgi Borysławskiej „Pilates skupia w sobie to, co w ruchu najpiękniejsze i najzgrabniejsze, jest kompilacją jogi, baletu oraz ćwiczeń izometrycznych. Zwłaszcza ta ostatnia forma przyczynia się do traktowania Pilatesu jako gimnastyki spokoju. Ćwiczenia izometryczne polegają na czynnym napinaniu mięśni bez zmiany długości ich włókien, co nie powoduje ruchu w stawie. Dodatkowo istotną rolę pełni tutaj oddech – spokojny i głęboki. Pilates jest także znaczącym wysiłkiem dla umysłu. Podczas treningu najważniejsza jest koncentracja i skupienie. Tylko wtedy będziemy mogły wykonywać prawidłowo ćwiczenia, które polegają na precyzyjnych, powolnych ruchach o niewielkim zasięgu. Tego typu gimnastyka to także ukojenie po męczącym dniu. Odprężenie osiągamy przy wolnej, spokojnej muzyce, bez zbędnego skakania i dynamicznego tempa towarzyszącego innym formom sportu.”

Pilates - dobrodziejstwo dla zdrowia

W latach 20-tych XX wieku Josef Pilates wymyślił system ćwiczeń, którego głównym zadaniem była pomoc kontuzjowanym sportowcom w powrocie do zdrowia. Mimo, iż jego metoda została zaadaptowana i nieco zmodyfikowana przez kluby fitness, nadal może mieć dobroczynną moc poprawiającą ogólną sprawność osób ćwiczących. Pilates skupia się na mięśniach małych i słabych, których zazwyczaj nie odczuwamy. Wzmacnia tkankę mięśniową bez nadmiernej rozbudowy, więc nie trzeba się obawiać, że zamiast schudnąć, zrobimy się optycznie masywniejsi. ”Pilates jest korzystny zwłaszcza dla osób, które część swojego dnia spędzają przy biurku – odciąża bowiem kręgosłup, rozluźnia ramiona, kark oraz górną część pleców. Zapewnia także rehabilitację po kontuzji stawów, układu kostnego i mięśni. Podczas ćwiczeń prawdziwą ulgę poczują także osoby z chronicznymi bólami stawów oraz z nadwagą, ponieważ wysiłek nie jest tak wyczerpujący jak w przypadku dynamicznego fitness” – wyjaśnia Olga Borysławska.

Tajemnica tkwi w różnorodności

Większość z nas zna sytuacje, gdy pełni zapału, w nadziei na ocalenie naszego dobrego samopoczucia i smukłego ciała, zaczynamy dbać o formę w klubie fitness. Niejednokrotnie na przeszkodzie staje nam niestety rutyna oraz brak konsekwencji. W metodzie Pilatesa trening, został skonstruowany tak, by pomimo atmosfery relaksu, nie wprowadzał w monotonię. „[…] Pielęgnacja ciała musi być rozrywką i powinna uskrzydlać nas po ciężkim dniu. Jeśli czujemy, że ruch to męczarnia, zachęcam do zmiany formy aktywności„ - mówi Olga Borysławska z Fit4Fun.

Wysiłek fizyczny pomaga usunąć z organizmu hormony stresu. Przyspieszone krążenie, które jest wynikiem aktywności fizycznej, pobudza nasze ciało do życia i wytwarza w naszym ciele endorfiny i serotoniny. Gdy w żyłach zaczynają krążyć hormony szczęścia, można oddalić się od stresów i problemów – a to obok, zgrabnej i smukłej sylwetki jest jedną z korzyści jaką chcą osiągnąć osoby wybierające tę metodę aktywności fizycznej. Ekspertka wskazuje, iż zastosowanie się do sześciu reguł efektywnego Pilatesu może pomóc w osiągnięciu zamierzonego efektu. Należy więc: 1) przykładać dużą wagę do jakości, a nie ilości wykonywanych powtórzeń; 2) kontrolować rytm swojego oddechu; 3) myśleć o „mięśniach środka”- wydychając powietrze, należy wciągnąć delikatnie brzuch; 4) koncentrować się jednocześnie na swojej postawie; 5) ćwiczenia ramion zaczynać od mięśni najszerszych grzbietu i czworobocznych, nie ruszając samych ramion. I po szóste i najważniejsze, to być konsekwentnym.

Fit4Fun

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
aktywność seniora, rozrywka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Ćwiczenia pilates: aktywny relaks dla każdego

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!