reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Praca

Rozwój osobisty: Opiekunka dziecięca

(2015-04-23)

Brak wystarczającej liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach powoduje, że z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na opiekunki do dzieci.  Wzrastają również chęci seniorów do bycia aktywnym zawodowo również na emeryturze. Opieka nad dzieckiem to nie tylko dodatkowy zarobek do emerytury, ale przede wszystkim sposób na wyjście z domu i poczucie się potrzebnym. Szeroki wachlarz możliwości, szkoły policealne, kursy stacjonarne, kursy online oraz fachowa literatura sprawiają, że opieka nad dzieckiem staje się łatwiejsza.

 

Jaka powinna być?

Idealna opiekunka powinna przede wszystkich lubić pracę z dziećmi i mieć z nimi dobry kontakt. Powinna być to osoba bardzo zrównoważona i wykazująca się wręcz nadzwyczajną cierpliwością. Jedną z kluczowych cech jest również uczciwość danej osoby, ponieważ to pod jej opieką rodzice pozostawiają nie tylko dziecko, ale również mieszkanie czy dom. Ponadto opiekunka do dziecka powinna cechować się m.in. troskliwością, ciepłem, podzielnością uwagi, kreatywnością (organizacja czasu dziecka), spokojem oraz odpowiedzialnością. Bardzo ważną cechą jest również umiejętność reagowania na różne sytuacje kryzysowe. Oprócz wyżej wymienionych kwestii, rodzice mogą również zwracać uwagę na kulturę osobistą niani oraz czy posługuje się poprawną polszczyzną. Ma to bowiem kolosalny wpływ na zachowanie się dziecka.

 

Co również w cenie?

Warto pamiętać, że wymagania rodziców względem opiekunki do dziecka są zróżnicowane i indywidualne. Ich uwagę często przykuwa odpowiednie wykształcenie osoby ubiegającej się o posadę. Mile widziane jest wyższe wykształcenie, a zwłaszcza dyplom kierunków związanych bezpośrednio lub pośrednio z dziećmi (medycyna, pielęgniarstwo, psychologia, pedagogika). Istotną rolę odgrywają tutaj również różnego rodzaje kursy, które zawsze podnoszą kwalifikacje danej osoby. Można wymienić tutaj chociażby kursy pierwszej pomocy, animacji kultury oraz szczególnie kursy opiekunek do dzieci.

 

To może kurs?

Coraz więcej placówek oferuje kursy dla opiekunek do dzieci. Najczęściej są one organizowane przez ośrodki edukacyjne, centra kształcenia oraz szkoły wyższe. W chwili obecnej praktycznie w każdym większym mieście funkcjonują takie placówki. Kursy składają się z wielu modułów szkoleniowych.  Obejmują one m. in. autoprezentację, rozwój fizyczny dziecka, zabawy z dzieckiem, prawidłową dietę dla poszczególnych okresów rozwoju dziecka oraz aspekty prawne i ubezpieczeniowe zawodu opiekunki. Uczestniczki poznają także podstawy psychologii dotyczące m.in. zagadnień prawidłowego rozwoju psychicznego dziecka, zaburzeń rozwojowych czy psychologii interpersonalnej. Oczywiście podczas zajęć poruszane są również kwestie pierwszej pomocy, chorób wieku dziecięcego, najczęstszych zakażeń oraz pielęgnacji i higieny dziecka.

Ceny takich kursów zaczynają się już od 500 złotych (około 30 godzin). Większość kursów trwa jednak znacznie dłużej ( od 60 do nawet 250 godzin zajęć teoretycznych) i obejmuje również zajęcia praktyczne (od 30 do 150 godzin). Praktyki najczęściej odbywają się w żłobkach lub prywatnych placówkach (np. przedszkola). Ceny takich kursów zaczynają się od 1000 złotych. W wielu wypadkach trzeba się jednak liczyć z kosztem od blisko 2000 złotych wzwyż. Kursy dla opiekunek organizowane są również przez agencje pośrednictwa pracy w bardzo atrakcyjnych cenach. Szkolenia obejmujące kilkadziesiąt godzin wykładów połączone z kilkudziesięcioma godzinami zajęć praktycznych zaczynają się już od kilkuset złotych (np. 400).

 

Bądź online

Do osób mających w planach podjęcie takiej profesji kierowane są również kursy online (internetowe).  Najczęściej obejmują one dwa lub trzy dni szkoleń (około 15 godzin). Ich ceny wahają się w granicach 150 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że nie dotykają one wielu niezbędnych zagadnień i stanowią właściwie formę poszerzenia wiedzy. Na rynku nie brakuje również intensywnych kursów internetowych trwających od 40 do nawet 300 godzin, za które trzeba zapłacić średnio od kilkuset (450 złotych) do blisko 2000 złotych. Po każdym kursie uczestnik otrzymuje certyfikat o jego ukończeniu. Zwyczajowo, w wielu przypadkach cena oprócz pomocy dydaktycznych obejmuje również odpis dyplomu w języku obcym (często do wyboru).

 

Licealistą być

Osoby chcące zajmować się zawodowo opieką na dziećmi skorzystać mogą z bogatej oferty szkół policealnych, które w chwili obecnej funkcjonują już w każdym większym mieście. Warto jednak pamiętać, że droga taka wymaga poświęcenia przynajmniej roku lub nawet dwóch, które kończą się egzaminem zawodowym.  Absolwenci posiadają kwalifikacje m.in. z zakresu nawiązywania i podtrzymywania kontaktu z dzieckiem, podejmowania działań profilaktycznych, dbania o bezpieczeństwo dzieci, organizowania zabaw, kształtowania osobowości dziecka, jego aktywności i samodzielności czy prowadzenia działań edukacyjnych i wychowawczych wspomagających psychomotoryczny rozwój dziecka. Posiadają również wiedzę z zakresu podstaw pedagogiki oraz psychologii. Absolwenci otrzymują dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie opiekunka dziecięca. Do szkoły policealnej zapisać się może każda osoba posiadająca wykształcenie średnie (matura nie jest jednak konieczna). Niektóre szkoły policealne zapewniają możliwość kształcenia bezpłatnego. Nauka w wielu szkołach wymaga jednak odpowiednich środków finansowych. Średnio czesne wynosi od 100 do 300 złotych miesięcznie. Często nauka odbywa się w trzech trybach – dziennym, wieczorowym oraz weekendowym. Co ciekawe, coraz więcej placówek oferuje swoim słuchaczom możliwość nauki przez Internet.

Co istotne, oprócz zajęć czysto teoretyczny, osoby uczestniczące odbywają praktyki w placówkach edukacyjnych oraz opiekuńczych takich, jak szpitalach, domach małego dziecka, przedszkolach  czy żłobkach.

 

A jak to wygląda?

Większość opiekunek w Polsce stanowią osoby młode, najczęściej poniżej 25 roku życia. Jako opiekunki do dzieci pracują więc przede wszystkim studentki, ale zdarzają się również osoby młodsze. Nie brakuje również opiekunek bez odpowiednich kwalifikacji w gronie osób starszych. Swoje doświadczenie opierają głównie na wychowywaniu swoich dzieci, czasami wnuków i pracują na zasadzie tzw. „dobrej babci”.

 

A co z wynagrodzeniem?

Zarobki kształtują się na różnych poziomach, w zależności od rejonu Polski. Co zrozumiałe, największe wynagrodzenie jest w stolicy i w innych większych miastach. Jednak średnia płaca za godzinę wynosi powyżej 10 złotych. Oczywiście, pojawiają się oferty pracy zarówno za 6, jak i 15 złotych za godzinę.

 

Opieka na kartkach papieru

Na rynku nie brakuje także profesjonalnej literatury dla osób opiekujących się dziećmi. Dotykają one obszarów psychologii dziecka,  okresów jego rozwoju oraz wielu innych. Znaleźć można również wiele poradników zawierających cenne informacje na temat szeroko pojętej opieki dziecięcej. Ceny takich lektur wahają się w granicach kilkudziesięciu złotych. Można skorzystać również z nieograniczonych możliwości Internetu, gdzie nie brakuje stron traktujących o tej profesji. Warto jednak traktować formy takiej nauki jedynie jako dodatek.

Należy pamiętać, że zawód opiekunki do dziecka jest zawodem trudnym i przede wszystkim bardzo odpowiedzialnym. Dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, dzieci, rozwój osobisty seniora, rynek pracy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Rozwój osobisty: Opiekunka dziecięca

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!